چگونه عزت نفس مثبت بسازیم؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Dec 8Rating: 5.0چگونه عزت نفس مثبت بسازیم؟عزت نفس مثبت در حقیقت به معنی داشتن سبك زندگی سالم، با دیگران كنار آمدن، داشتن اعتماد به نفس، شاد بودن در زندگی و احساس جسمی خوب است. گام‌های زیر به شما كمك می‌کند تا عزت نفس مثبت در فرزندتان ایجاد كنید.

عزت نفس مثبت به چه معناست؟

عزت نفس مثبت در حقیقت به معنی داشتن سبك زندگی سالم، با دیگران كنار آمدن، داشتن اعتماد به نفس، شاد بودن در زندگی و احساس جسمی خوب است. گام‌های زیر به شما كمك می‌کند تا عزت نفس مثبت در فرزندتان ایجاد كنید.

نحوه ساختن عزت نفس مثبت در کودکان

  • از گوش دادن فعال استفاده كنید. گوش دادن فعال اصل بنیادی برای ایجاد عزت نفس مثبت در كودكان است. پس بسیار ضروری است که به كودكتان نشان دهید كه به حرف‌هایش گوش می‌دهید. به او نگاه كنید به جای اینكه حواستان به موبایلتان باشد.
  • قوانین و نظم و انضباط مناسب از اصول اساسی فرزندپروری است. در غیر این صورت فرزند یا فرزندانتان باعث ایجاد احساس ضعف همراه با خشم و رنج در شما می‌شوند. قوانین مناسب و تعیین حد و مرز برای داشتن فرزند شاد حیاتی است.
  • از مهارت‌های فرزندپروری خود به صورت منفی استفاده نكنید. “این كار را بكن ” یا این كار را نكن ” های بیش از حد می‌تواند برای كودكتان مخرب باشد. به جای اینكه كودكتان كاری را كه شما می‌خواهید انجام دهد، كاری كه شما نمی‌خواهید انجام خواهد داد.
  • به خاطر داشته باشید كه والدین تمایل دارند نگران مسائلی كه خراب شده باشند به جای اینكه روی كارهایی كه خوب پیش رفته تمركز كنند. این انرژی منفی و بی‌فایده است و باعث اضطراب و افسردگی می‌شود.

عزت نفس مثبت در کودکان

  • كودكان به طور منظم نیازمند نظرات مثبت والدین خود هستند. برای برخی از والدین به خصوص اگر آن‌ها خود این شرایط را  تجربه نکرده باشند. پس به خاطر داشته باشید روی چیزهایی كه می‌خواهید تمركز كنید به جای تمركز بر آنچه نمی‌خواهید.
  • ابراز محبت كلامی و غیركلامی برای ایجاد احساس خوب در كودك ضروری است؛ اما برای رفتار خوب كودك با غذا تشویقش نكنید چون فقط باعث خواهید شد یك رابطه ناسالم با غذا پیدا كند.
  • سرگرمی‌های مشترك اساس یك رابطه والد-فرزندی خوب است. برای مثال، با هم تاب بازی كنید،‌ مار و پله با هم بازی كنید. ضروری است كه این سرگرمی‌ها را به طور منظم انجام دهید و كارهایی باشد كه هم والدین هم بچه‌ها از آن لذت ببرند.

مقاله مرتبط: ساختن عزت نفس کودکان ۸ تا ۱۲ ساله

مقاله مرتبط: چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

مقاله مرتبط: افزایش عزت نفس کودکان از طریق بازی


  • به كودكتان كمك كنید استعدادها و توانایی‌هایش را پیدا كند (مثل ژیمناستیك، ‌تنیس، نقاشی و …) و آن‌ها را پرورش دهید. این موضوع  برای ساختن عزت نفس مثبت و اعتماد به نفس كودك عالی است.
  • اگر شما نگرانی خاصی در مورد رفتار كودك خود دارید و اطلاعات كافی در مورد آن ندارید الآن بهترین فرصت است كه برای رفع آن باشد چون ممكن است در آینده این رفتارها مشكلات بیشتری به بار آورد.