چگونه خواهر بزرگ مسئولیت پذیری باشیمReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on May 11Rating:

خواهر بزرگتر معمولا مسئولیت هایی به عهده دارد. شما به عنوان یک خواهر بزرگتر نقش تربیت کننده، رهبر و همراه توانمند را دارید. گاهی اوقات این نقش ها میتواند بسیار چالش برانگیز و سخت باشد مثل زمانی که یکی از والدین نمیتواند در تربیت کودکان کمک کند و گاهی هم میتواند بسیار ساده باشد. با این مقاله همراه باشید تا ببینید چطور باید در زمانهای دشواری این مسئولیت را مدیریت کنید و در زمان های آسانی از آن لذت ببرید، فارغ از سن، ترکیب خانواده و شرایط فردی.

 

مراحل

برای شناختن خواهر برادر کوچکتر خود وقت صرف کنید. از آنجایی که سن و سال شما به سن و سال آنها نزدیک تر است پس راحت تر میتوانید با آنها صمیمی شوید و باهم به خوشگذرانی و تفریح بپردازید. داشتن سرگرمی و تفریح باعث ایجاد یک رابطه ی مثبت میشود که این رابطه به عملکرد صحیح خانواده کمک میکند. با خواهر برادر کوچکتر خود بازی کنید، کتاب بخوانید، فیلم ببینید و به سرگرمی های مورد علاقه ی آنها بپردازید. درکل کارهایی که میتوانید باهم انجام دهید را کشف کرده و به آنها بپردازید.

 

 

مهارت خوب گوش دادن را تمرین کنید.  با دقت گوش بدهید و برای روشن شدن مسائل سوال بپرسید. به عقاید و نقطه نظرهای آنها احترام بگذارید- هرچند اشتباه باشند. گوش دادن مسئولانه باعث کمک به ساخت رابطه و تشویق خواهر و برادر کوچکتر به اعتماد کردن به شما میشود. البته این کار دشوار است خصوصا وقتی که شما بهتر از آنها میدانید. اما خوب گوش دادن باعث میشود که آنها نیز همین کار را یاد بگیرند.

 

 

 

درگیری های بین خواهر و برادرها را با پختگی حل کنید گوش کنید و تا جایی که میتوانید خونسردی خود را حفظ کنید. سعی کنید قبل از عصبانی شدن یا قضاوت کردن مساله را از دید آنها هم ببینید.

 

 • اگر عصبانی هستید، جمله ای مشابه این بگویید: “من نیاز به استراحت دارم. وقتی برگشتم راجع به این قضیه صحبت میکنیم. وقتی که هردوی ما آرام تر باشیم” . بروید و زمانی که آرام تر شدید برای ادامه صحبت برگردید.
 • در صورت لزوم از پدر و مادر کمک بگیرید. گاهی اوقات قدرت والدین در تبیین قوانین با برخورد مناسب میتواند واقعا مفید باشد.
 • اگر برادر و خواهرتان را آزردید از آنها عذرخواهی کنید.

 

 

به والدین خود کمک کنید هر خانواده ای روزهایی دارد که در آن بزرگترها بر اثر زیادی کارها و مسئولیت های خانه تحت فشار قرار میگیرند. اگر شما در سنی هستید که میتوانید به آنها کمک کنید، پس زمان و انرژی خود را صرف این کار کنید.

 • درصورت لزوم در کارهای خانه داری کمک کنید. این کمک میتواند به سادگی پیدا کردن چیزهای گمشده، تا کردن لباس های شسته شده یا خریدن شیر از سوپر مارکت باشد.
 • از خواهر برادر های خود مواظبت کنید. حتی یک ساعت مواظبت از خواهر و برادرتان میتواند تفاوت زیادی در فشار کار والدین ایجاد کند. میتوانید برادر کوچک خود را به سه چرخه سواری دور ساختمان ببرید یا با خواهر کوچک خود عروسک بازی کنید یا حتی به سادگی به تماشای تلویزیون بنشینید.

 

 

نقش ویژه ای که به عنوان یک خواهر بزرگتر دارید را درک کنید. والدین عالی هستند اما بعضی اوقات خواهر یا برادر بزرگتر برای برخی موضوعات بهتر هستند. مثلا ممکن است گاهی اوقات پدر و مادر شما نیاز خواهر و برادر کوچکتر شما را درک نکنند، یا خواهر و برادر کوچکتان ترجیح بدهد با شما صحبت کند. به آنها پیشنهاد کمک بدهید، حال چه این کمک برای حل مسائل آنها باشد چه فقط گوش دادن به آنها.

 

 

بگذارید آنها هم به شما کمک کنند رابطه یک مسیر دوطرفه است، پس همانطور که شما به خواهرو برادر کوچک خود گوش میدهید، به آنها نیز فرصت گوش دادن به درد و دل های خودتان را بدهید. آنها دوست دارند احساس کنند که شما را خوشحال میکنند، حتی با کشیدن یک نقاشی برای شما.

 

 

خودتان را با خواهر و برادر خود مقایسه نکنید. مقایسه به خودی خود- مثبت یا منفی – بین خواهر و برادر ایجاد مشکل میکند. شما ممکن است با هم مرتبط باشید یا حتی به هم شبیه باشید، اما در مجموع دو شخص منحصر به فرد هستید.

 • یک مدل خوب برای ارزیابی ویژگی های منحصر به فرد خواهر و برادر خود باشید.شاید برادرتان مثل شما ورزشکار نباشد، اما ممکن است در او توانایی مذاکره خوبی ببینید. پس ویژگی های خوب او را متذکرشوید، به جای اینکه به خاطر اینکه شبیه شما نیست سرزنشش کنید.
 • ویژگی های مثبت خود را به یاد داشته باشید.اگر خواهر و برادر کوچکتر شما مهارت خاصی داشته باشند یادآوری مهارت خودتان دشوار خواهد شد. مثلا اگر خواهر کوچک شما یک بازیگر حرفه ای باشد، به خاطر داشته باشید که مهارت های شما نیز از اهمیت کمتری برخوردار نیستند، هرچند ممکن است کمتر دیده شوند.

 

 

یک مدل مثبت باشید  اگر از درستی کاری مطمئن نیستید از خود بپرسید” اگر خواهر و برادر کوچک من این کار را ببینند و روزی آنرا تقلید کنند من خوشحال خواهم شد؟” اگر پاسخ منفی است پس این کار کار درستی نیست.

 • گاهی اوقات گم می شوید کهاین طبیعی است. شما لازم نیست که یک الگوی بی نقص و کامل باشد ؛ به همین دلیل است که شما یک فرشته نیستید و یک انسان هستید.
 • هنگامی که اشتباهی میکنید، خواهر و برادر شما از این اشتباه درس میگیرند.

 

 

بدانید چه زمانی به کمک بزرگتر ها نیاز دارید. شما یک خواهر بزرگتر هستید و به اندازه ی والدین بزرگ نیستید. حتی اگر از لحاظ قانونی بتوانید قیم خواهر و برادر کوچکتان بشوید، بدانید که هنوز پختگی و تجربه ی بزرگترها را ندارید. مشکلاتی وجود دارند که شما به تنهایی نمیتوانید آنها را مدیریت کنید. پس باید از والدین، بزرگترهای فامیل یا دوستان کمک بگیرید. در زیر نمونه هایی که میبایست از بزرگترها درخواست کمک بگیرید آورده شده است.

 • خواهر و برادر شما حد و مرز های شما را رعایت نمیکنند
 • سلامت یا ایمنی آنها درخطر است (از قانون شکنی های خطرناک تا افکار خودکشی)

نمی دانید چگونه با یک مشکل برخورد کنید

 • نمیتوانید مشکلی را حل کنید، اما یک بزرگسال می تواند
 • مشکل میان یک بزرگسال و کودک است.به عنوان مثال، وقتی پدرتان سر خواهر کوچک شما داد زده و احساسات او جریحه دار شده است. شما میتوانید با پدر خود صحبت کنید یا خواهرتان را دلداری بدهید، اما این مشکل باید بین پدر و خواهر حل شود.

 

 

برای خودتان وقت بگذارید و بچگی کنید مسئول بودن، به ویژه اگر کودک یا نوجوان باشید، دشوار است. شما پدر و مادر سوم نیستید، معلم نیستید، رباتی نیستید که همیشه قادر به روشن بودن باشد. حتی بزرگسالان نیز نمیتوانند این کارها را بی وقفه انجام دهند. مسئولیت اصلی شما حفظ سلامتی و شادابی خودتان است. زمان زیادی را صرف آرامش کنید و از تفریحات و سرگرمی های خود لذت ببرید.

 • مرزهایی با خواهر و برادر خود تنظیم کنید. کودکان دائما توجه، عاطفه و تعامل میخواهند. اما شما نیز نیاز به فضا برای خود دارید. پس میتوانید از عباراتی مثل : “من اکنون به آرامش نیاز دارم”،”من عاشقت هستم، ولی اکنون نیاز به تنها بودن دارم” استفاده کنید.
 • اگر خواهر و برادر شما به مرزهای شما احترام نمیگذراند، به والدین خود بگویید. شما سزاوار آرامش هستید و خواهر و برادر شما نیز باید یاد بگیرند که به خواسته های دیگران احترام بگذارند.
 • از بزرگتر ها برای ساخت تعادل در زندگی شخصی خود کمک بگیرید. این کار میتواند مشکل باشد به خصوص اگر فقط یکی از والدین حاضر باشند یا والدین بیمار و معلول باشند که مسئولیت بیشتری به گردن شما خواهد افتاد، اما زندگی خصوصی شما نیز باید مورد توجه قرار گیرد. بخصوص اگر نوجوان هستید و نیاز دارید که با دوستان خود باشید و به کلاس های اسکیت و رقص و باشگاه و غیره بروید. پس برای ایجاد تعادل در زندگی درخواست راهنمایی کنید.

 

 

آنها را به خاطر چیزی که هستند دوست بدارید. هر کس ویژگی های خاصی دارد که او را منحصر به فرد می کند. برروی چیزهایی که در خواهر و برادر خود دوست دارید و آنها را ویژه کرده است تمرکز کنید.

 

 

زمانی که میتوانید به دنبال راه هایی برای کمک کردن و یاد دادن بگردید. خواهر و برادر شما دنباله رو شما خواهند بود و معمولا از چیزهایی که به آنها یاد بدهید استقبال میکنند. پس زمانی را صرف صحبت کردن درباره ی مهارت های اجتماعی جدید و یاد دادن چیزهای متنوع صرف کنید.

 

 

در مورد معنی واژه ی خواهر بزرگتر واقع بین باشید. خواهران بزرگتری وجود دارند که فوق العاده مسئولیت پذیر و فراتر از حد انتظار بوده اند. اما اکثر اوقات زنان و دختران از این ایده آل فاصله میگیرند. واقعیت این است که خواهر بزرگتر بودن کار ساده ای نیست. انتظار میرود که خواهر بزرگتر مسئولیت پذیرتر، بالغ تر و رشد یافته تر از خواهر و برادر کوچکتر خودش باشد. البته واضح است که خواهر بزرگتر بودن انتخابی نیست و فقط بر اثر ترتیب تولد به وجود آمده است.

نکات

به یاد داشته باشید که شما فقط یک بچه / نوجوان هستید و نمیتوانید جای والدین را بگیرید، پ