چطور خانواده ی خود را دوست بداریم؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jun 1Rating:

گاهی اوقات ممکن است اعضای خانواده رفتارهایی داشته باشند که برای شما اعصاب خورد کن و ناراحت کننده باشد. اما مهم نیست که آنها در زبان چه میگویند، در دلشان همیشه عاشق شما هستند. اما این که شما عاشق آنها باشید ممکن است گاهی دشوار باشد. این مقاله را بخوانید تا بدانید چطور عاشق خانواده خود شوید!

مراحل

دیدگاه ها و نظرات منفی خانواده را نادیده بگیرید و روی قسمت هایی که از شما تعریف میکنند تمرکز کنید. اگر کسی در خانواده به شما توهین میکند بدانید که فقط میخواهد شما را تحت فشار بگذارد و قصد آسیب رساندن به شما را ندارد. به هرحال آنها خانواده ی شما هستند و روی شما حساسند. همچنین وقتی از شما تعریف میکنند آنرا از ته دل بیان میکنند.

  • به خاطر داشته باشید که مهم نیست که خانواده تان چه می گویند، آنها همیشه بهترین ها را برای شما میخواهند.

اگر خانواده زیاد تر از حد معمول شما را اذیت میکنند با آنها صحبت کنید. اگر برای آنها توضیح دهید که احساسات شما جریحه دار میشود، احتمالا اذیت کردن شما را متوقف خواهند کرد. و در این حالت دوست داشتن آنها آسان تر میشود.

زمانی را برای خانواده درنظر بگیرید بعضی وقت ها به دلیل اینکه به اندازه ی کافی با خانواده صحبت نمیکنید، دوست داشتن آنها برایتان سخت میشود. پس در برنامه ی خود زمانی را برای گذراندن با خانواده از طریق سرگرمی هایی مثل بازی های تخته ای، فیلم دیدن و غیره در نظر بگیرید. سعی کنید زمانی را به صحبت کردن رودررو با اعضای خانواده اختصاص دهید.

  • اگر پدر و مادر برای درخواست شما وقت نداشتند عصبانی نشوید. درک کنید که آنها نیز درگیر کارهای خودشان هستند و حتما در فرصت مناسب جبران خواهند کرد.
  • بعضی وقت ها انجام دادن کاری(مثل پختن غذایی جدید) به همراه اعضای خانواده میتواند سرگرم کننده باشد و به شما برای شناخت بهتر آنها کمک کند.
  • در انتخاب این فعالیت ها دقت کنید که سخت و پیچیده نباشد تا همزمان بتوانید با یکدیگر صحبت کرده و باهم وقت بگذرانید.

خاطرات خوبی که با خانواده داشته اید را به خاطر بیاورید. ممکن است در شرایط حاضر رابطه ی خوبی با خانواده نداشته باشید، اما زمانی که بچه تر بوده اید احتمالا روابط بسیار صمیمی ای داشته اید. سعی کنید آلبوم ها را نگاه کنید و خاطرات خوبی که با آنها داشته اید را به یاد بیاورید. بشمارید چند عکس از شما در آلبوم هست، احتمالا خیلی زیاد. دلیل اینکه خانواده از شما عکس میگیرند این است که به شما افتخار میکنند.

لیستی از آنچه در رابطه با خانواده ی خود دوست دارید و آنچه دوست ندارید تهیه کنید. بدانید که هرکس نواقصی دارد. این لیست را تهیه کنید و تعداد نکات مثبت و تعداد نکات منفی را بشمارید. اگر دیدید که نکات منفی حداقل پنج عدد بیشتر از نکات مثبت است برخی از آنها را به خانواده ی خود بگویید.

  • اگر پدر و مادرتان ناراحت شدند تعجب نکنید، بسیار طبیعی است. آنها از اینکه شما خوشحال نیستید ناراحت میشوند و خود را مقصر میدانند. همین باعث میشود که ناراحت یا عصبانی شوند.