چطور با هموابستگی در خانواده برخورد کنیمReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on May 3Rating:

هموابستگی یک بیماری وابسته به شخص است که عموما از طریق خانواده به ارث میرسد. یک فرد هموابسته به ذات و نشانه های درونی خود دسترسی ندارد و به جای آن محوریت تفکر او افراد یا فرایند ها یا چیزهای مرتبط با دیگران است. به طور کلی هموابستگی گرایش برای بروز رفتارهای منفعل و بیش از اندازه خدمتکارانه است که به شکلی منفی روابط و کیفیت زندگی فرد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

مراحل

 

1.علائم هموابستگی را بشناسید. هموابستگی نشانه های زیادی دارد. یکی از آنها حدومرز های ناکارامد است. مثلا حدومرز های حریم “فیزیکی”(مثلا ایستادن با فاصله ی کم نسبت به افراد درون آسانسور). افراد مبتلا به هموابستگی دچار تجاوز به حریم احساسی خود میشوند یا به دیگران اجازه میدهند به حریم آنها تجاوز کنند و یا در تشخیص احساسات، نیازها و مسئولیت های خودشان نسبت به دیگران دچار مشکل هستند. اگر درصورت کمک نکردن به افراد احساس عذاب وجدان میکنید، یا بخش اعظم حمایت و توجه در رابطه با طرف مقابل به عهده ی شماست یا به وسیله ی افراد پیرامون خود به این سو و آن سو کشیده میشوید، شما مشکوک به هموابستگی هستید.

2.کتابهای مربوط به وابستگی و اثرات آن بر خانواده ها و روابط را مطالعه کنید. در اینترنت به دنبال این موارد بگردید و علل مشکلات در ارتباطات را کشف کنید.

  • برای والدین هموابسته، آزاد گذاشتن فرزندان امری بسیار سخت است و نمیتوانند لحظه ای دست از مراقبت و حمایت از آنها بردارند. در موارد دیگری، والدین از کودکان خود در کارهای ساده کمک میخواهند، به شکلی که در آن جای کودک و والدین عوض میشود. به عنوان فرزند میتوانید با کمک نکردن در اینگونه کارها، به ایجاد حدومرز های سالم کمک کنید. این بدین معنی نیست که شما فرزندان بدی هستید، البته ممکن است پدر و مادر شما چنین برداشتی کنند.

 

3.بهترین راه برای خارج شدن از یک رابطه هموابسته، متوقف کردن تمرکز بر روی دیگران و تمرکز بر روی خود و سلامتی خودتان است. وقتی که نیازهای شخصی خودتان برای رشد، تعالی و سالم تر شدن را در اولویت قرار میدهید، یک پله در کاهش روابط هموابستگی بالا میروید.

  • البته انجام این کار ثبات رابطه ی شما را بهم میزند و قبل از بهبود نهایی، شرایط را برای شما سخت تر میکند. برای درک بهتر این وضعیت تصور کنید که با طرف رابطه ی خود روی نردبان و دقیقا روی یک پله قرار دارید و با طناب محکم به هم بسته شده اید. در این حالت اوضاع در وضعیت ثبات قرار دارد.

اما اگر شما شروع به بهبود کنید، در نردبان بالا خواهید رفت، فرد دیگر در پله های پایین قرار دارد و طناب بین شما کشیده خواهد شد. در این حالت وضعیت نامتعادل خواهد شد و تمایل به بازگشت به حالت قبل خواهید داشت. اما این امر طبیعی است، پس تسلیم نشوید و به رشد و تعالی ادامه دهید. به مرور طناب کش خواهد آمد.

 

4.در نهایت طرف مقابل شروع به سالم تر شدن خواهد کرد یا در اهمیت رابطه تجدید نظر خواهد کرد. (و به طور کلی، اکثر مردم تصمیم می گیرند که سالم تر بشوند، بنابراین سعی میکنند که هموابستگی را کاهش دهند)

 

5.با این حال، اگر فرد مقابل به نیاز ها و رشد شما توجه نداشته باشد، سالم ترین راه حفظ حدومرزهایتان است. راه هایی بیابید که از نیازهای آنها وابسته باشد. در بدترین حالت، ممکن است لازم باشد ارتباطتان با آنها را کاهش دهید.

نکات

  • هنگام تلاش برای رشد و تعالی، مراقب احساساتی شدن باشید، و از حدومرز های سالم خود دفاع کنید.
  • مراقبت آثار مخرب اجتماعی باشید، که راه موثری است که فرد مقابل شما را به خجالت و شرمساری بکشاند و شما را در نردبان یک پله به عقب برگرداند.
  • بالا رفتن از نردبان سلامتی دردناک است، و ممکن است باعث درد دیگران هم بشود. به این درد به چشم درد جراحی نگاه کنید که درنهایت باعث بهبود در وضعیت شما و آنها خواهد شد.
  • درباره ی اقدامات پیش رو و رشد و تعالی و تغییرات احتمالی در آینده با طرف رابطه ی خود صحبت کنید. در این حالت فرد نسبت به تغییرات آگاهی پیدا میکند و فرصت دارد خود را با آنها وفق دهد. اما اگر کماکان ممانعت انجام میدهد، یک قدم بزرگ رو به جلو بردارید تا مطمئن شود شما در این کار جدی هستید.

هشدارها

  • افراد هموابسته، مخصوصا اگر همسر یا اعضای خانواده شما باشند، ممکن است اقدام متقابل انجام دهند، شما را سرزنش کنند یا برای حفظ قدرت خود، مانع شما شوند. این اقدام طبیعی است اما شما باید خود را جدا کنید و حدومرزهای خود را بازتعریف کنید.