چطور با شرایطی که پدر یا مادر در بستر بیماری شدید هستند کنار بیاییمReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on May 30Rating:

مهم نیست چند سالتان است. دیدن پدر و مادر در بستر بیماری شدید در بیمارستان همیشه استرس زا و ناراحت کننده است. در این وضعیت شما احساس درماندگی میکنید زیرا آنها را درمانده و آسیب پذیر میبینید. این مقاله به این امید نوشته شده است که بتواند راه هایی به شما ارائه دهد که آسان تر با چنین وضعیتی خو بگیرید.

 

مراحل

بین عیادت ها خودتان را آرام کنید. رفتن به پیاده روی یا حتی یک دویدن ساده میتواند ذهن شما را پاک کند. ورزش به آزادسازی اندورفین در بدن کمک میکند که باعث میشود احساس آرامش-یا حتی خوشحالی- کنید.

 

بین عیادت ها خودتان را آرام کنید.

به طور منظم غذا بخورید غذا را فراموش نکنید. شما باید از خودتان مراقبت کنید تا انرژی لازم برای مراقبت از عزیزانتان را داشته باشید و از لحاظ عاطفی دچار مشکل نشوید. غذاهای شیرین مانند شکلات به شما کمک میکند با استرس و شوک کنار بیایید درعین حال غذاهای سوپ مانند سیستم ایمنی شما را تقویت میکنند. با سر زدن مداوم به بیمارستان احتمال بیمار شدن وجود دارد، پس قوی باشید.

 

به طور منظم غذا بخورید

از این زمان برای درک رابطه ای که با والدین داشتید استفاده کنید. ممکن است اکنون که والدین شما مریض و ناتوان شده اند، شما مجبور شوید نقش یک بزرگتر را برای آنها ایفا کنید، همانطور که آنها زمان کودکی و آسیب پذیری شما این نقش را داشتند. پس این کار را بکنید و صبور باشید، پاداش آن ایجاد پیوند قوی تری بین شما و آنها خواهد بود.

با یکی از اعضای خانواده یا دوستی که وضعیت شما را درک میکند به عیادت بیمار خود بروید. برای حمایت آنها از شما. درصورت لزوم هم میتوانید از آنها بخواهید مدتی با والدین خود تنها باشید، چون بعضی افراد اینطور راحت تر هستند.

 

بنویسید. نوشتن افکار و احساسات بخش مهمی از برخورد با این موقعیت است. اگر احساساتتان را به این شیوه ی مفید بروز ندهید، ممکن است آنها را سر شخص دیگری خالی کنید که اصلا کمکی به شما یا آن فرد نخواهد کرد. پس فقط برای این هدف نوشتن خاطرات را شروع کنید و بعدا تصمیم بگیرید آیا مایل هستید این نوشته ها را با خانواده یا والدین به اشتراک بگذارید یا خیر.

بنویسید

 

جمع خوبی دور خود تشکیل دهید اطرافتان را با افرادی که شما را درک میکنند و به شما اهمیت میدهند پر کنید. برای غذا خوردن بیرون بروید، گاهی اوقات خودتان غذا بپزید، با دوستان چای و قهوه بخورید و در صورت امکان کارهای گروهی انجام دهید. اما اگر نیاز به تنها بودن داشتید نیز نترسید، مدتی تنها باشید اما مواظب باشید که گوشه نشین و منزوی نشوید که این کار وضعیت عاطفی شکننده ی شما را بدتر خواهد کرد.

با خودتان مهربان باشید.  شما ممکن است چندین ساعت در بیمارستان بمانید. هوای بیمارستان خشک است پس آب کافی مصرف کنید تا بدنتان دچار کم آبی نشود. گهگاهی به قدم زدن اطراف بیمارستان بپردازید. اگر با خانواده به ملاقات بیمار میروید، برنامه ای را تنظیم کنید که هرکس زمان کافی برای استراحت داشته باشد.

اطلاعات بدست بیاورید. درباره بیماری والدین خود مطلب بخوانید و ببینید که مرحله بعدی فرایند چه چیزی ممکن است باشد و برای چیزی که احتمال دارد پیش بیاید آماده باشید. تا جایی که میتوانید به آنها بگویید که دوستشان دارید.

شما ممکن است مجبور به لغو بسیاری از قرار های ملاقات خود شوید. سعی کنید احساس سرخوردگی به شما دست ندهد و به این فکر کنید که آنها نیز در زمان کودکی شما قرارهای بسیاری را برای مراقبت از شما از دست داده اند. این کار به شما کمک میکند احساس خوبی پیدا کنید و درک کنید که آنها چقدر همیشه شما را دوست داشته اند.

 

دعا کنید 

دعا کنید مهم نیست که مذهب شما چیست – یا اصلا دین دارید یا نه. این یک دردودل با کسی بزرگتر از خودتان است که میتواند خدا/ خدایان/ الهه ها و یا حتی خود کائنات باشد. این کار به شما کمک میکند که ساده تر از این شرایط سخت عبور کنید.

  • امید داشته باشید، گاهی اوقات بهترین چیزی که دارید امید است.

اگر با این کار مشکلی ندارید (برای بعضی افراد سخت است)، مرتب به والدین خود سر بزنید و با آنها صحبت کنید. آنها می توانند اتفاقاتی که می افتند را به شما توضیح دهند و برای شما اطمینان ایجادکنند.

چطور با شرایطی که پدر یا مادر در بستر بیماری شدید هستند کنار بیاییم

 

گریه کنید گریه پاک کننده است و به آزاد کردن احساسات انباشته شده کمک میکند. پس نترسید و  به اشک ها اجازه ی سرازیر شدن بدهید. اطرافیان، شما را درک میکنند.

با پزشک یا پرستار پدر و مادرتان صحبت کنید. آنها در مورد درمان هایی که انجام می شوند شما را مطلع میکنند و به سوالاتی که ممکن است داشته باشید پاسخ میدهند.

اگر بیماری شدید است و شما مراقب اصلی هستید، پس برای اینکار باید آماده باشید. بنابراین، همیشه یک دفترچه و خودکار داشته باشید و مراقبت های لازم و دستور دارو ها و زمان استفاده ی آنها را یادداشت کنید، زیرا ممکن است بعدا پزشک اقداماتی که انجام شده است را از شما بخواهد.

مثبت بمانید در این وضعیت، باید تا میتوانید باروحیه باقی بمانید. والدین شما ممکن است با دیدن مسئولیتی که به دوش شما گذاشته اند احساس ناراحتی و خجالت کنند. به یاد داشته باشید آنها به این وضعیت عادت ندارند زیرا یک عمر آنها مسئولیت کارهای شما را به دوش داشته اند. پس با روحیه باشید و این به آنها کمک میکند کمی از نگرانی هایشان کاسته شود. کمترین فایده ی مثبت ماندن این است که اندکی از نگرانی و ترس و استرس خودتان کم خواهد کرد.

برای آنچه که ممکن است در پیش رو باشد آماده باشید. آمادگی داشته باشید، اما تسلیم نشوید. متاسفانه هیچ چیز نمیتواند شما را برای بدتر شدن وضعیت عزیزتان آماده کند اما با این وجود، آماده بودن باعث میشود که درصورت رخداد واقعه ای ناخوشاند، استرس بسیار کمتری برای شما و اطرافیانتان به وجود آید.

نکات

  • در سکوت رنج نبرید. با کسی که به او اعتماد دارید دردودل کنید و اگر نیاز دارید با مشاور صحبت کنید.
  • در صورت نیاز با یک درمانگر صحبت کنید.اجازه ندهید این اتفاقات زندگی شما را از هم بپاشد.
  • برای خودتان دلسوزی نکند. سعی کنید روی آنچه والدین بیمارتان را خوشحال میکند تمرکز کنید و آنرا به تنهایی انجام دهید. این کار میتواند کمک به خواهر و برادرهایتان و یا دوستان و آشنایان پدر و مادرتان باشد. پدر و مادرتان از این که کارهای ناتمام آنها را انجام میدهید خوشحال خواهند شد و در نتیجه روز به روز احساس بهتری پیدا خواهند کرد.
  • اگر خواهر و برادر کوچکتر دارید، سوالات آنها را به نحوی که باعث وحشتنشان نشود پاسخ دهید.

هشدارها

  • همیشه برای وضعیت پیش رو آماده باشید. کهاگر چیزی اتفاق افتاد، آمادگی اش را داشته باشید.