چرا شبکه های اجتماعی می توانند باعث افسردگی شوند

شهریور ۱۷, ۱۳۹۷ توسط مرکز مشاوره اکسیر0
facebook-3-850x476.jpg
چرا شبکه های اجتماعی می توانند باعث افسردگی شوندReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Sep 8Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۵ دقیقه

در مطالعه ای که در مورد افسردگی و اضطراب انجام گرفت و منتشر شد، عنوان شد که کاربران شبکه های اجتماعی بیشتر احتمال دارد دچار افسردگی شوند. این فقط یکی از مطالعات بی شماری است که در مورد رسانه های اجتماعی و افسردگی انجام شده است. اما چرا دقیقا همان سیستم هایی مانند فیس بوک و اینستاگرام باعث غمگینی مردم می شود؟ خوب، ما هنوز کاملا مطمئن نیستیم، اما برخی توضیحات وجود دارد.

رسانه های اجتماعی می توانند منجر به افسردگی شوند

افسردگی یک بیماری جدی پزشکی است که بر تفکر، احساسات و رفتار شما تاثیر می گذارد. شبکه های اجتماعی ممکن است در افراد مستعد ابتلا به افسردگی منجر شوند یا علائم موجود افسردگی را تشدید کند. دکتر برایان پیرماک در این باره توضیح می دهد که مشکل در خودِ رسانه های اجتماعی نیست، بلکه در چگونگی استفاده ما از آن است.

علایمی که نشان می دهد از “افسردگی شبکه های اجتماعی” رنج می برید

اگر احساس می کنید که شبکه های اجتماعی تاثیری منفی روی خلق و خوی شما دارند، ممکن است از “افسردگی شبکه های اجتماعی” رنج ببرید. به دنبال علائم ذیل باشید مانند:

  • عزت نفس پایین
  • گفتار منفی
  • خلق و خوی پایین
  • تحریک پذیری
  • کمبود علاقه به فعالیت هایی که یک بار از آن لذت برده اید
  • و کناره گیری از اجتماع و انزوای اجتماعی

اگر این علائم را بیش از دو هفته داشته اید و اگر بیشتر مواقع همچین احساسی دارید، احتمالا افسرده هستید. اگرچه “افسردگی رسانه های اجتماعی” اصطلاح شناخته شده در محیط پزشکی نیست، اما  این نوع افسردگی به عنوان یک پدیده واقعی است که حدود ۵۰ درصد از کاربران رسانه های اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد. همانطور که در یک مطالعه مروری منتشر شده در مجله سایبرسایکولوژی، آمده است که اگر فرد دارای استعداد خاصی برای افسردگی و سایر اختلالات روانی باشد، استفاده از رسانه های اجتماعی می تواند سلامت روان فرد را بدتر کند.

شبکه های اجتماعی می توانند اعتماد به نفس شما را خرد کنند

می دانیم که شبکه های اجتماعی و افسردگی به نحوی با هم در ارتباطند، اما چرا اینطور است؟ خوب، رسانه های اجتماعی درک شما در مورد زندگی و خصیصه های دیگران را تحریف می کنند. توضیح بیشتر، اینکه، اکثر مردم دوست دارند تصویری ایده آل از زندگی، ویژگی های شخصی و ظاهر خود در سایت هایی مانند فیس بوک و اینستاگرام به نمایش بگذارند. اگر این تصویر آرمانی را با واقعیت اشتباه بگیرید، ممکن است تحت تاثیر این تصور اشتباه قرار بگیرید که همه از شما بهترند و این میتواند اعتماد به نفس شما را له کرده و منجر به افسردگی شود. این امر مخصوصا برای نوجوانان و جوانان صادق است چرا که احتمال بیشتریدارد که خودشان را با دیگران مقایسه کنند. اگر شما از عزت نفس پایین رنج می برید،  این توهم که همه از شما بهترند ، فقط احساس شما را بدتر خواهد کرد.

منزوی کردن اجتماعی و سایر احساسات منفی

منزوی کردن اجتماعی و سایر احساسات منفی

یکی دیگر از دلایل منفی تاثیر رسانه های اجتماعی بر سلامت روان، ارتباط آن با انزوای اجتماعی است. در مورد افراد افسرده احتمال بسیار زیادی وجود دارد که خود را از جامعه واقعی جدا کرده و تصمیم می گیرند که به طور غیر مستقیم و از طریق شبکه های مجازی تعامل برقرار کنند. اما ارتباطات آنلاین، در مقایسه با تعاملات واقعی، بسیار سطحی و دچار کمبود است. این بدان معنی نیست که رسانه های اجتماعی منجر به انزوا می شوند، اما در عوض ممکن است توضیح دهد که چرا ما بسیاری از افراد افسرده را در این سایت ها پیدا می کنیم.

در نهایت، استفاده از رسانه های اجتماعی ممکن است در شما احساساتی منفی مانند حسادت، غبطه خوردن، ناتوانی، تنهایی و بسیاری احساست منفی دیگر ایجاد کند که ممکن است نشانه های افسردگی شما را بدتر کند.

چرا باید این را جدی بگیریم

هم افسردگی و هم استفاده از رسانه های اجتماعی با توجه به مطالعات اپیدمیولوژیک رو به افزایش است. از آنجایی که هر یک بر دیگری تأثیر می گذارد، باید به راه های سالم تر برای استفاده از رسانه های اجتماعی فکر کنیم. نوجوانان و جوانان به خصوص مستعد آسیب در مقابل سیب آسیبققبببتاثیرات منفی رسانه های اجتماعی بر سلامت روانشان هستند.

مشاوره درباره استفاده از رسانه های اجتماعی

با وجودی که این یافته ها هیچ توضیحی در مورد رابطه علت و معلولی بین فیس بوک و افسردگی نشان نداده اند،  اما همچنان اثبات می کنند که استفاده از رسانه های اجتماعی ممکن است راه حلی مناسب برای مقابله با افسردگی نباشد. به همین دلیل، نویسندگان برجسته این مطالعات پیشنهادات متعددی درباره چگونگی استفاده متخصصین بالینی و افراد دیگر از این یافته ها ارائه کرده اند.

یکی از پیشنهادات این است که متخصصین بالینی باید ازعادات های استفاده مراجعین و بیمارها از رسانه های اجتماعی سوال  بپرسند. سپس می توانند در مورد چگونگی تغییر چشم انداز آن ها در استفاده از رسانه های اجتماعی یا حتی محدود کردن زمان صرف شده در رسانه های اجتماعی توصیه هایی به آنها ارائه نمایند.

برخی از کاربران رسانه های اجتماعی ممکن است رفتاری اعتیادآمیز در این مورد نشان دهند؛ آنها ممکن است به دلیل الزامات اجباری زمان زیادی صرف کنند. هر رفتار اجباری ناگزیر منجر به احساس گناه می شود که می تواند علائم افسردگی را بدتر کند.

داشتن رابطه ناسالم با رسانه های اجتماعی

داشتن رابطه ناسالم با رسانه های اجتماعی

اگر احساس می کنید که رابطه شما با شبکه های اجتماعی ناسالم است، این توصیه های ارائه شده توسط کارشناسان روانشناسی در مورد استفاده از رسانه های اجتماعی سالم  را در نظر بگیرید:

اجتناب از مقایسه اجتماعی منفی – همیشه در ذهن داشته باشید که آنچه مردم از خود و زندگی خود در رسانه های اجتماعی به تصویر می کشند، یک تصویر واقعی نیست، بلکه یک اایده آل گری است. پس از مقایسه خود با آنها بپرهیزید.

به یاد داشته باشید که رسانه های اجتماعی جایگزین زندگی واقعی نیستند – رسانه های اجتماعی برای برقراری ارتباط و لذت بردن عالی هستند، اما هرگز نباید جایگزین تعاملات واقعی در جهان شوند.

اجتناب از انتشار اطلاعات شخصی – برای ایمنی و حفظ حریم خصوصی خود، در مورد آنچه آنلاین ارسال می کنید، مراقب باشید.

کاربرانی که شما را مورد آزار و اذیت قرار می دهند را ریپورت کنید – خیلی راحت است که کسی در دنیای دوردست رسانه های اجتماعی به صورت ناشناس مزاحم دیگران شود. شخصا چنین آزاری را نپذیرید و کسانی را که دررسانه های اجتماعی، دیگران را مورد آزار و اذیت قرار می دهند، به پلیس گزارش می دهند.

مشاوره ذکر شده در بالا می تواند به شما در برقراری ارتباط سالم با رسانه های اجتماعی کمک کند. همیشه این چیزها را در نظر داشته باشید که آنچه در رسانه های اجتماعی و زندگی واقعی متفاوت است را نادیده بگیرید. اگر در حال حاضر از افسردگی رنج می برید، با پزشک خود در مورد آنچه که شما را ناراحت می کند صحبت کنید، به طوری که بتوانید درمان هایی را که نیاز دارید دریافت کنید. در مورد استفاده از رسانه های اجتماعی به پزشک خود بگویید و ببینید آیا آنها می توانند به شما در مورد این موضوع مشاوره بدهند یا خیر.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


چرا شبکه های اجتماعی می توانند باعث افسردگی شوندReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Sep 8Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۵ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button