پنج سوال رایج در رابطه با عشقReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Sep 15Rating:

عشق

1.  چرا مطالعه درباره ی عشق با مطالعه درباره ی موضوعات دیگر متفاوت است؟

درگذشته اختلاف نظر های فراوانی پیرامون عشق و مطالعه راجع به آن وجود داشت . بسیاری از مردم به عشق به عنوان یک پدیده ی مرموز و غیرقابل سنجش نگاه می کردند. در سال های نزدیک 1970 یک سناتور آمریکایی به نام ویلیام پروکسمیر جایزه ای را به نام ” پشم گوسفند طلایی ” به ایلین هاتفیلد اهدا کرد. او با این کار این روانشناس را به هدر دادن مالیات مردم برای تحقیقات بی فایده در رابطه با عشق متهم کرد.

در آن زمان، بسیاری از مردم با او موافق بودند.

از آن زمان تا کنون تحقیقات درباره ی عشق به ما برای تغییر در نگرش به فرزند پروری ، آموزش و پرورش و رشد کودک کمک کرده است. روش های بسیار متنوعی برای چگونگی مطالعه در عشق وجود دارد . آزمایش معروف هری هارلو که در آن نوزاد میمون را از همه ی تماس های اجتماعی جدا کرده بود به خوبی نشان می داد که فقدان عشق تا چه حد میتواند بر رشد طبیعی تاثیر بگذارد. امروزه محققان با استفاده از نظر سنجی و پرسشنامه ها به بررسی نگرش ها، ادراکات و واکنش ها به عشق می پردازند.

2. در طول زمان، روانشناسان مدلسازی های مختلفی از عشق ارائه داده اند. کدام یک از آنها قابل قبول تر است؟

شاید بهترین مدل و شناخته شده نظریه امروز نظریه مثلثی عشق اشترنبرگ است. دلیل این که این نظریه از بقیه معتبر تر است این است که بسیاری از عناصر موجود در عشق را در بر می گیرد. بر اساس نظریه ی استرنبرگ، سه عنصر اساسی از عشق وجود دارد: صمیمیت، شور و شوق، و تعهد.

رابطه ساخته شده بر روی تنها یکی از این عناصر به طور کلی ضعیف خواهد بود ، در حالی که رابطه ای که از یک، دو یا چند عنصر ساخته شده است بسیار پایدارتر است. به عنوان مثال، ترکیبی از شور و صمیمیت آن چیزی است که استرنبرگ به عنوان ” عشق پرشور آن را معرفی می کند. ترکیبی از صمیمیت، شور و تعهد نیز به عنوان”عشق و کامل” شناخته می شود.

3- آیا مطالعات جدید ارتباطی بین عشق پدر و مادر به فرزندان و عشق بزرگسالان به همسر نشان می دهد؟

بله. به تازگی تحقیقات کمی در این زمینه انجام شده است. نظریات سنتی بر این پایه استوار بودند که در حالی که رابطه ی پدر و مادر و کودک به عنوان اصلی مهم برای آینده روابط کودک به شمار می آید اما ارتباطات اولیه ی بین والدین و فرزندان لزوما نحوه ی ارتباطات کودک را در آینده تعیین نمی کنند. با این حال برخی تحقیقات جدید نشان می دهد که رابطه ی اولیه بین والدین و فرزندان تاثیر بسیار قوی تری بر روی روابط بزرگسالی آنها خواهد گذاشت.

4- چطور عشق را تعریف می کنید؟

مردم اغلب عشق را به عنوان چیزی مرموز و پایدار می شناسند (هر چند نرخ طلاق در ایالات متحده خلاف این امر را نشان می دهد). من فکر می کنم که تعریف اشترنبرگ از عشق تعریف خوبی است: عشق شامل ترکیبی از صمیمیت، شور و شوق و تعهد است.

5- آیا فرد عاشق نیاز به بررسی های سلامت بیشتری دارد؟

یکی از رایج ترین ارزیابی ها توسط پزشکان و درمانگران ارزیابی کلی کارکرد نام دارد . این ارزیابی برای بررسی عملکرد و سلامت فرد در همه ی زمینه های زندگی انجام میشود . عشق در دسته بندی عملکرد های اجتماعی قرار میگیرد . مشکلات بین عشق و روابط شخصی میتواند نشانگر مشکلات بزرگتری باشد ، به همین دلیل نیاز به رسیدگی ویژه توسط متخصص این حوزه دارد . بیشتر پزشکان و متخصصان روانشناسی معتقدند که مشکلات روابط عشقی میتواند به مشکلات پزشکی خطرناکی منجر شود که به همین دلیل نیاز به دخالت پزشک و روانشناس دارد .

منبع:

https://www.verywell.com/theories-of-love-2795341