هفت راز نگه داشتن رابطه و زندگی مشترکReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Oct 23Rating:

دغدغه تمام زوج هایی که ازدواج می کنند این موضوع است که چگونه ارتباط خود را با شریک زندگی خود بصورت بلند مدت حفظ کنند و زندگی را با هم پیش ببرند. در این مقاله به اصول اولیه ارتباط مشترک و زندگی مشترک که زوج ها باید رعایت کنند اشاره خواهد شد.

 

نگه داشتن رابطه

احترام متقابل

اين به اين معنا نيست كه شما با هرچيز كه شريك زندگيتان مي گويد يا انجام می دهد موافقت كنيد. اين بدين معناست كه شما يكديگر را تحسين مي كنيد و در عشق و اعتماد به يكديگر ثابت قدم هستيد  و همچنين هوای يكديگر را داريد. اگر در رابطه ای كوچكترين علائم تحقير ديده شود آن رابطه پايدار نخواهد بود .سوءاستفاده چه فيزيكی، كلامی و احساسی، احترام متقابل را به چالش می كشد. برای داشتن يك رابطه سالم بايد احترام متقابل در رابطه وجود داشته باشد.

بحث كردن نه دعوا كردن

اگر زوجي وارد اتاق مشاوره شود و بگويند كه تابحال با هم بحث نكرده اند، نشان دهنده اين است كه رابطه آنها درست پيش نمی رود. شما می توانيد با هم بحث كنيد بدون اينكه دعوا و جنجالی به پا شود. بحث كردن با مجادله و دعوا فرق مي كند. شما و شريك زندگيتان مي توانيد برروي نظر خود بمانيد بدون اينكه صداي خود را بالا ببريد. گاهی شما با مخالفت كردن موافق هستيد و اين درست است. در آينده درباره مشخصات يك بحث سالم بيشتر صحبت خواهيم كرد.

توافق بر سر مسائل جنسی

هر دو موافق هستيد با اينكه هر چند وقت يكبار با هم سكس داشته باشيد، كجا با هم سكس داشته باشيد، چگونه باهم سكس داشته باشيد. اگر شما يا شريكتون با جنبه هايی از زندگی جنسيتان راحت نيستيد، می توانيد آشكارا و شفاف و بدون انتقاد راجع به آن موضوع با هم صحبت كنيد.

توافق بر سر فرزندپروری

 

به طور كلی سه سبك فرزند پروری وجود دارد:

الف) مستبدانه: قوانين، قوانين است بدون استثناء.

ب) مقتدرانه: بچه ها مي توانند نظرات خود را بيان كنند اما نظر آخر با پدر و مادر است.

ج) آسان گيرانه: قوانين كمی وجود دارد.

اگر شما دو نفر بر سر يك سبك فرزندپروری توافق نكرده ايد، بهتر است كه باهم صحبت كنيد و به توافق برسيد. ممكن است كه هر كدام از شما با سبك های مختلفی از فرزندپروری بزرگ شده باشيد و هركدام به همان سبك والدين خود گرايش داشته باشيد. اگر هنوز بچه دار نشده ايد ولی به بچه دار شدن فكر می كنيد، بايد، بايد، بايد در مورد اين موضوع باهم صحبت كنيد.

برابری سرمايه

حتي اگر يكی از شما دو نفر درآمد بيشتری داشته باشد، هر دو حق برابری در مورد اينكه پولتان صرف چه چيزی مي شود، داريد. نبايد هيچ حساب پنهانی وجود داشته باشد و حتی قبل از خريدهای بزرگ نيز بايد با هم مشورت كنيد. آيا فكر مي كنيد حساب مشترك صميمتتان را خدشه دار می كند؟ خير، اصلا اينطور نيست بلكه صميميت بين شما بيشتر شده و حتd ديگر بر سر پول باهم بحث نخواهيد كرد.

اشتراك گذاری اهداف و ارزش ها

زوج ها با عقايد و ارزش های متفاوت نيز می توانند رابطه سالمی داشته باشند به شرطي كه اين اهداف و عقايد را به اشتراك بگذارند. شما مي توانيد با هم روی اهداف يكساله، پنج ساله و حتي ده ساله كاركنيد. حركت كردن به سمت چيزی و در كنار هم، باعث تقويت پيوندتان خوهد شد.

سرگرمی

جاذبه های جنسی بعد از مدتی كمرنگ می شوند اما ازدواج با يك مردی كه هر روز شما رو مي خنداند، اين يك لذت واقعی است. زمانی را برای خوشگذرانی با هم بسازيد. زندگی بدون حس شوخ طبعی خيلی جدی و كسل كننده خواهد بود.

منبع:

https://www.psychologytoday.com/blog/here-there-and-everywhere/201201/7-keys-healthy-and-happy-relationship

https://www.consumerhealthdigest.com/female-sexual-health/7-keys-to-have-a-healthy-and-happy-relationship.html