نقش خانواده درمانی در اعتیاد نوجوانان

خانواده-درمانی-در-اعتیاد-نوجوانان.jpg
[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

والدین می‌خواهند هر کاری که می‌توانند برای کمک به نوجوانشان که درگیر مواد مخدر است، انجام دهند. بااین‌حال بسیاری از والدین نمی‌دانند چگونه می‌توانند کمک کنند. چه کاری می‌توانید به‌عنوان والدین برای کمک به نوجوانانی که درگیر سوءمصرف مواد یا اعتیاد هستند، انجام دهید؟ نقش خانواده‌درمانی در اعتیاد نوجوانان چیست؟

نقش خانواده‌درمانی در اعتیاد نوجوانان

کمک به نوجوانان در درک تأثیر اعتياد

استفاده از مواد مخدر یا اعتیاد نوجوان روی همه افراد در سیستم خانواده تأثیر می‌گذارد. نگاهی روشن به تأثیری که مصرف مواد آن‌ها، روی تک تک اعضای خانواده می‌گذارد بسیار مهم است. این قسمت گاهی سخت‌ترین بخش خانواده‌درمانی است. اجازه دادن به یکی از اعضای خانواده که پیامدهای منفی اعتیاد نوجوانان را به اشتراک بگذارند، همه‌چیز را روشن می‌کند.

تقویت سلامت هیجان تمام اعضای خانواده

هنگامی که یک نوجوان در معرض سوءمصرف مواد قرار می‌گیرد، باید بررسی کنیم که آیا در خانواده مشکل دیگری نیز وجود دارد؟ شاید والدین درگیر اعتیاد به الکل هستند یا خواهر یا برادری مبتلابه افسردگی است. چگونه می‌توانید به مشکلات خانواده‌ها و چالش‌ها دست یابید؟ در خانواده‌درمانی، شما یک ارزیابی حرفه‌ای از پویایی خانواده‌تان کسب می‌کنید و در مورد اینکه چگونه سلامت جسمانی و هیجانی هر یک از اعضای خانواده بر دیگر اعضا تأثیر می‌گذارد، بینش کاملی به دست می‌آورید؛ و اگر مشکلی باشد، به سمت راه‌حلی هدایت می‌شوید که به نفع همه است.

اصلاح رفتار

والدین معمولاً تصور می‌کنند که همه‌چیز را به درستی انجام می‌دهند تا نوجوان خود را از تأثیرات منفی الکل یا مصرف مواد مخدر محافظت کنند. ممکن است پول به نوجوانتان بدهید به امید اینکه برای خود لباس بخرد؛باوجوداینکه می‌دانید آن را صرف مواد خواهد کرد؛ یا به دلیل ترس از فرار کردنش او را بپذیرید. خواهر و برادرها ممکن است به‌طور ناخواسته شرایط را برای مصرف مواد وی فراهم کنند مثلاً درباره اینکه او کجا است به شما دروغ بگویند که این‌یک وفاداری غلط است. خانواده‌درمانی به شما کمک می‌کند تا این رفتارها را کنار بگذارید.

ایجاد الگوهای ارتباطی مثبت

متأسفانه اعتیاد و ارتباطات ضعیف دست به دست هم می‌دهند و زمان زیادی خواهد برد تا این ارتباط درست شود. خبر خوب این است که رفتن به خانواده‌درمانی گام درستی برای یادگیری استراتژی‌های ارتباطی مثبت است. نوجوانان در طول درمان، چگونگی برقراری ارتباط را یاد می‌گیرند، از گوش دادن فعال تا چگونگی حل موفقیت‌آمیز مشکلات.

آموزش در مورد مراحل مختلف بهبودی

کسانی که تابه‌حال درگیر اعتیاد نبوده‌اند، فکر می‌کنند که بهبودی بلافاصله پس از قطع مواد اتفاق می‌افتد؛ اما بهبودی طی مراحل مختلفی اتفاق می‌افتد که روی هوشیاری نوجوان شما تأثیر می‌گذارد. در درمان، شما یاد خواهید گرفت که سیستم‌های مختلف حمایتی برای هر مرحله از بهبود وجود دارد. یادگیری در مورد مراحل مختلف به شما کمک خواهد کرد بدانید چه زمانی نوجوانتان نیاز به حضور در جلسه مشاوره و چه زمانی نیاز به گفتگو با گروه پشتیبانی خود دارد.

کمک به پیدا کردن راه‌های سرگرم‌کننده برای پیوند خانواده

خانواده‌درمانی جایی است که شما می‌توانید راه‌های جدیدی را برای صرف وقت با هم برنامه‌ریزی کنید. درحالی‌که فرزند شما در حال درمان است، آن‌ها روش‌های جدیدی برای استراحت و زمان مناسب بدون دارو یا الکل را یاد می‌گیرند. پیوند به عنوان یک خانواده باعث می‌شود که سپری کردن زمان‌های سخت، آسان‌تر شود. به‌احتمال‌زیاد، نوجوانتان علائق زیادی دارد که دوست دارد با شما به اشتراک بگذارند و همچنین برادران و خواهرهایش احتمالاً پر از ایده‌هایی برای سرگرمی‌های خانوادگی هستند.

خانواده درمانی یکی از روش های درمانی اعتیاد در نوجوانان است.
نقش-خانواده-در-درمان-اعتیاد-نوجوانان

خانواده‌درمانی پشتیبان بهبودی عالی

هدف خانواده‌درمانی، تقویت پیوند بین نوجوانان و خانواده آن‌ها است. شرکت در جلسات درمان باهم، به‌عنوان یک خانواده، به نوجوانان شما نشان می‌دهد که حمایت کامل شما را در طول بهبودی خواهد داشت. اگر فرزندتان درگیر مصرف مواد است بهتر است هر چه سریع‌تر به یک خانواده درمانگر حرفه‌ای مراجعه کنید.


مقاله مرتبط: ارتباط با نوجوان مبتلا به اعتياد


منبع: Addiction Blog


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button