نشانه های اضطراب که بسیاری از افراد نادیده می گیرند

People-With-Anxiety-.jpg
نشانه های اضطراب که بسیاری از افراد نادیده می گیرندReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jun 30Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

“اضطراب” یک کلمه با دو چهره است. گاهی اوقات به معنای اشتیاق است. “من مضطرب هستم که شما را ببینم” این را زمانی به کار می بریم که دوستی به دیدنمان می آید. از طرف دیگر “اضطراب” کمی تیره تر است: “من در مورد این آزمون مضطرب هستم”، زمانی به کار می بریم که نگران نتایج هستیم. ما دومین معنی را “اضطراب” می نامیم، و بیشتر ما گاه به گاه آن را تجربه می کنیم.

نشانه های اضطراب که بسیاری از افراد نادیده می گیرند

اضطراب شایع تر از چیزی است که مردم فکر می کنند

اختلالات اضطرابی نسبت به سایر بیماری های روانی در بین مردم ایالات متحده دیده می شود. اضطراب بیش از ۴۰ میلیون بزرگسال آمریکایی و و از هر ۸ کودک، یک کودک را تحت تاثیر قرار داده است. بعضی از کارشناسان برآورد بسیار بالاتری را ارائه می دهند چون بسیاری از مردم نمی دانند که اضطراب دارند، یاتشخیص دیگری برایشان داده می شوند، و برخی نیز دنبال درمان نیستند.

فقط حدود یک سوم افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی به دنبال درمان هستند

بسیاری از افراد مضطرب می دانند که اضطراب دارند، اما کاری نمی کنند. آنها فکر می کنند فاجعه آمیز بودن، انتظار بدترین شرایط، نگرانی در مورد آنچه مردم در مورد آنها می اندیشند و نگرانی در مورد همه چیز طبیعی است. اغلب این افراد می توانند با کمک گرفتن از متخصصان بر این اختلال خود غلبه کنند.

تفاوت بین احساس نگرانی و اضطراب

اختلال اضطرابی با احساس نگرانی یا ترس تفاوت دارد. نگرانی در مورد شرایط جدید و یا نامشخص طبیعی است، و احساس ترس در موقعیت های بالقوه خطرناک نه تنها طبیعی است، بلکه بعضی اوقات ممکن است زندگی شما را نجات دهد. نگرانی در مورد نتیجه امتحان می تواند شما را سختکوش تر کند. همچنین، همه کسانی که نگران هستند، اختلال اضطرابی ندارند. ممکن است به دلیل کار زیاد، استرس بیش از حد، خواب کم، قهوه خوردن زیاد یا قند خون پایین، احساس اضطراب کنید.

بزرگ ترین تفاوت بین نگرانی های طبیعی و اختلالات اضطرابی این است که اختلالات اضطرابی شامل برخی از انواع اضطراب مزمن است و اضطراب باعث اختلال در عملکرد طبیعی می شود.

انواع اختلالات اضطرابی

چندین نوع شناخته شده اختلال اضطراب وجود دارند، که بعضی از آنها شامل:

اختلال اضطراب منتشر (GAD)

طپش قلب، تنگی نفس، اسهال، بی‌اشتهایی، سستی، سرگیجه، تعریق، بی‌خوابی، تكرر ادرار، لرزش، فقدان آرامش، مرطوب بودن كف دست، احساس گرفتگی گلو، نگرانی نسبت به آینده، گوش به زنگ بودن نسبت به محیط. باید توجه داشت، در اضطراب فراگیر، این نگرانی ها بدون وجود خطر واقعی ایجاد می شود.

اختلال هراس

افراد مبتلا به این اختلال دچار حملات اضطرابی پیش‌بینی نشده‌ای می‌شوند كه ممكن است ظرف چند ثانیه تا چند ساعت، حتی چند روز نوسان كند. مبتلایان به این اختلال می‌ترسند مبادا بمیرند، دیوانه شوند یا بی‌اختیار دست به كارهایی بزنند یا علائم روانی حسی غیرمعمول نشان دهند. دیگر علائم اختلال اضطراب فراگیر نیز در این اختلال مشاهده می‌گردد.

ترس های اختصاصی یا ساده

ترس های اختصاصی یا ساده

شایع ترین نوع ترس است. در خانم ها بیشتر وجود دارد. یك نوع ترس غیرمنطقی است كه طی آن فرد از مواجهه با اشیاء، فعالیت ها و موقعیت های خاص همچون ترس از حیوانات، طوفان، بلندی، جراحت، خون و مرگ ، اجتناب می‌كند. در این موارد خود فرد متوجه افراطی و غیرمنطقی بودن ترس خویش است.

ترس از مکان های باز

افراد مبتلا به این اختلال از وارد شدن به موقعیت های ناآشنا هراس دارند. مثلاً از رفتن به فضای باز، مسافرت و حضور در ازدحام امتناع می‌كنند. این افراد از ترک كردن محیط منزل به شدت می ترسند. این اختلال در نوجوانی شروع می‌شود و این افراد معمولاً تجربه اضطراب جدایی را در دوران كودكی داشته‌اند.

هراس اجتماعی

این نوع ترس از اواخر دوران كودكی یا اوائل نوجوانی شروع می‌شود. افراد مبتلا به این اختلال در مواجهه با دیگران احساس شرمساری می‌كنند و نگران اند كه دست ها و صدایشان نلرزد و صورتشان سرخ نشود. معمولاً از صحبت كردن و غذا خوردن در حضور جمع، ابراز وجود كردن، انتقاد كردن، اظهارنظر كردن و اشتباه كردن می‌ترسند.

وسواس

عبارت است از افكار یا اعمال غیر ارادی، تكراری و غیرمنطقی كه فرد برخلاف میل خود آن را تكرار می‌كند. این اختلال می‌تواند به‌صورت وسواس فكری، وسواس عملی یا وسواس فكری و عملی توام باشد.

در وسواس فكری، فرد نمی‌تواند فكری را از ذهنش خارج كند (مثل افكار پرخاشگری یا جنسی)، یعنی یك فكر، عقیده، احساس مزاحم و تكرار شونده وجود دارد.

در وسواس عملی فرد برای اجرای تكراری عملی خاص یا سلسله اعمالی خاص احساس اجبار می‌كند مثل شستن مكرر دست ها. فكر وسواسی موجب افزایش اضطراب شخص می شود درحالی‌كه عمل وسواسی اضطراب شخص را كاهش می‌دهد.

اختلال استرس پس از سانحه

این اختلال قبلاً سندرم موج انفجار نامیده می‌شد. معمولاً با یك استرس شدید هیجانی كه شدت آن می‌تواند برای هركس آسیب‌رسان باشد همراه است از قبیل جنگ، بلا یا سوانح طبیعی مثل زلزله، مورد حمله یا تجاوز به عنف واقع شدن و تصادفات شدید.

علائم اختلالات اضطرابی

علائم اختلالات اضطرابی

شما تقریبا همیشه نگران هستید.

شما ترس های غیر منطقی دارید.

اگر کاری را به روش خاصی انجام ندهید اغلب می ترسید که اتفاق بدی بیفتد.

از شرایط و فعالیت های روزمره اجتناب کنید زیرا باعث اضطراب شما می شوند.

شما حملات ناگهانی و غیر قابل پیش بینی ترس و تپش قلب دارید.

شما تقریبا همیشه بدترین انتظار را دارید.

شما در به خواب رفتن و یا در خواب ماندن مشکل دارید.

ماهیچه های شما تقریبا همیشه احساس تنش دارند.

شما اغلب احساس ضعف و درهم شکسته شدن دارید.

شما بیشتر از افراد دیگر از خود انتظار دارید.

شما تمایل به تمرکز بر سلامت خود و مشکلات شخصی، بیش از چیزهای دیگر در زندگی خود دارید.

 اضطراب شما در کار، تحصیل یا زندگی خانوادگی شما تداخل ایجاد می کند.

شما یک یا چند مورد از علائم فیزیکی زیر را خواهید داشت:

 • احساس هراس، ترس و تشویش
 • افکار وسواسی غیرقابل کنترل
 • به یادآوری مکرر تجربیات ناراحت کننده
 • کابوس های شبانه
 • احساس ناتوانی
 • رفتارهای تشریفاتی، مانند شستن مکرر دست
 • دست های (پاها) سرد و یا عرق کرده
 • تنگی نفس
 • تپش قلب
 • ناتوانی در آرام بودن و لرزش
 • خشکی دهان
 • بی حسی و یا سوزن سوزن شدن دست ها و یا پاها
 • تهوع
 • تنش عضلانی
 • سرگیجه
 • تنفس عمیق و سریع
 • احساس خستگی یا ضعف

.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


نشانه های اضطراب که بسیاری از افراد نادیده می گیرندReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jun 30Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button