در این مقاله از اکسیر قصد داریم به توضیح کامل ناتوانی جنسی در زنان بپردازیم. 

با ما همراه باشید…

عملکرد جنسی زنان همانند یک چرخه است و عوامل مختلف زیستی و روانی یا به عبارتی درونی و بیرونی بر روی آن اثر می ­‌گذارد. به طور کلی ۶ مؤلفه در مورد عملکرد جنسی زنان تعیین شده است:

  ۱- مؤلفه میل جنسی (تمایل فرد به انجام فعالیت جنسی)

  ۲-برانگیختگی جنسی (برانگیختن پاسخ­‌ های فیزیولوژیک در اندام­‌ های جنسی)

  ۳- لغزنده‌ سازی یا رطوبت که به دنبال تحریک جنسی، ترشحات واژن موجب لغزنده شدن آن می­‌شود

  ۴- ارگاسم یا اوج لذت جنسی یا انقباضات ریتمیک عضلانی رحم، یک‌سوم خارجی واژن و دیگر عضلات درگیر

  ۵- رضایت جنسی که شامل نزدیکی با همسر، رضایت از روابط جنسی و رضایت از سراسر زندگی جنسی است

  ۶- درد (دفعات و میزان درد واژینال در حین نزدیکی و پس از آن است) (روزن[۱] و همکاران، ۲۰۰۰) میل غریزی خودانگیخته­ جنسی وجود دارد، اما باید با یک انگیزش مثبت همراه شود تا اشتیاق به پذیرش جنسی در زن پدیدار شود. در غیر این صورت بدکارکردی جنسی ایجاد می ­‌شود.

بدکارکردی و ناتوانی جنسی

تمایلات جنسی یکی از عناصر مهم بهزیستی روانی کلی زنان است. بدکارکردی جنسی صرفاً شامل تنش‌ ­های شخصی و بین‌ فردی نمی ­­‌شود، بلکه با بیماری­‌های طبی و مشکلات روانی-اجتماعی زندگی زنان که به طور محسوسی بر سلامتی آن ها تأثیر می­‌گذارد نیز مرتبط است.

بدکارکردی جنسی شامل مشکلاتی است که بر میل جنسی فرد، توانایی برانگیختگی و توانایی رسیدن به اوج لذت جنسی اثر می­‌گذارد. همچنین این مشکلات منجر به درد طی مقاربت جنسی می­‌شود. بسیاری از زنان به این دلیل ناراضی هستند که همسران آن ها آموزش ندیده­‌اند یا بی‌توجه هستند. در برخی دیگر نیز معاینات پزشکی، وجود مشکلات جسمی را آشکار می­‌سازد. بدکارکردی جنسی، صدمات روانشناختی، افسردگی، اضطراب و احساس ضعف و بی ­‌کفایتی سنگینی ایجاد می­‌ کند.

    الف- اختلالات میل جنسی

    1. اختلال میل جنسی کم‌ کار:
      وجود نقص یا فقدان احساسات و میل جنسی برای فعالیت جنسی
    2. اختلال بیزاری جنسی:
      وجود یا بروز بیزاری یا اجتناب از تماس جنسی با یک شریک جنسی

    ب- اختلال برانگیختگی جنسی

    1. به طور ذهنی فقدان لذت یا تهییج در حین فعالیت جنسی
    2. به طور عینی نقص یا فقدان روان‌ سازی واژنی

    ج- اختلال ارگاسمیک (اوج لذت جنسی)

وجود تأخیر در رسیدن به ارگاسم یا فقدان آن

    د- اختلالات ارتباط جنسی دردناک

    1. مقاربت دردناک: درد اندام تناسلی یا درد لگنی، قبل، در حین یا بعد از آمیزش.
    2. واژینیسم: اسپاسم عضلانی غیرارادی یک‌سوم بیرونی واژن که در آمیزش اختلال ایجاد می‌­ کند یا آن را بازداری می ­‌کند.

ناتوانی جنسی در زنان

عوامل مؤثر بر ناتوانی جنسی

تعارض­‌های درون‌ فردی همانند تابوهای مذهبی، محدودیت ­‌های اجتماعی، اختلال در هویت جنسی، احساس گناه، سوءاستفاده جنسی در گذشته یا حال (جنسی، کلامی و جسمی)، تجاوز، تعارض ­‌های ارتباطی، روابط خارجِ زناشویی، تفاوت میل جنسی در مقایسه با شریک جنسی، ارتباط جنسی ضعیف، مشکلات شغلی، مالی و خانوادگی، بیماری یا مرگ در اعضای خانواده، افسردگی، مصرف داروهای غیرقانونی و سوءاستفاده از الکل.

درمان ناتوانی جنسی

  افزایش اطلاعات: افزایش اطلاعات در مورد آناتومی بدن، عملکرد جنسی، خواندن متون مرتبط با بحث بدکارکردی جنسی.
  افزایش تحریک و حذف یکنواختی: تشویق گفتگو در حین فعالیت جنسی، بحث در مورد وضعیت­‌ های متنوع و زمان و مکان مناسب برای فعالیت جنسی، افزایش پیش‌ نوازشگری (قبل از مقاربت) برای افزایش تحریک، به حداکثر رساندن تحریک و به حداقل رساندن بازداری، استفاده از تخیل، گوش دادن به موسیقی، ابراز عشق، میل به صحبت و دیدن، بوییدن و لمس شریک جنسی در واقع از قوی ­‌ترین محرک ­‌های انگیزش هستند. همچنین، خشم ابراز نشده نیز شاید سبب شود که ما پرخاشجویانه و غیرمستقیم خود را از برقراری رابطه جنسی منع کنیم. همچنین دغدغه­ درست انجام دادن کار یا اضطراب ناشی از مورد علاقه و توجه و احترام بودن، در میزان هیجان جنسی اثرگذار هستند. پس باید مراقب این موارد باشیم.

  تأثیر رنگ­‌ها بر تحریکات جنسی: تأثیرگذارترین رنگ در این زمینه قرمز است. ادراک حسی این رنگ به صورت میل و اشتها ظاهر شده، محتوای عاطفی آن آرزو و آمال است. رنگ دیگر، زرد است. در تحریکات جنسی یکی از عوامل بسیار مؤثر، رنگ لباس طرفین است. مثلاً رنگ زرد لیمویی پررنگ حالت مسرت‌ انگیز دارد و ضمن ایجاد شادابی جنسی، غدد جنسی را تحریک می‌کند و بالعکس رنگ سبز باعث ایجاد آرامش می­‌شود و تقریباً حالتی شبیه آرامش پس از آمیزش به انسان می­‌دهد. (تیزرو، ۱۳۸۴)

 

منابع:

-انجمن روانشناسی آمریکا. (۲۰۰۰). راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی (ویرایش چهارم) (ترجمه: محمدرضا نیکخو و هامایک آوادیس یانس (۱۳۸۱)). تهران: انتشارات سخن.
-تیزرو، فیروز. (۱۳۸۴). بررسی میزان آگاهی و نیازهای آموزشی زوج‌های جوان نسبت به رابطه جنسی سالم در استان گیلان. خانواده و پژوهش ۲. ۱۰۳-۸۲.

-Philips , N.A(۲۰۰۰) Female Sexual Dysfunction.: evaluation and treatment. American Family -Physician,۶۲,۱۲۷-۱۳۶
-Rosen R, Brown C, Heiman J, Leiblum S, Meston C,Shabsigh R, et al. ( ۲۰۰۰)Female Sexual Function Index (FSFI):A multidimensional self-report instrument for the assessment of female sexual function. J Sex Marital Ther.;۲۶:۱۹۱-۲۰۸.

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر