مشاوره کودکReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jun 28Rating: 5.0مشاوره کودکمشاوره کودک و نوجوان در این دوره پیچیده، بسیار حیاتی است. کودکان و نوجوانان به دلیل حساسیت‌‌های ویژه‌‌ای که در هر سنی دارند، ممکن است نیازها و خواسته‌‌های متفاوتی داشته باشند و در عین حال والدین نیز انتظارات و خواسته‌‌هایی از آنان داشته باشند، پس مشاوره کودک و نوجوان می‌‌تواند این نیازها و خواسته‌‌ها را هماهنگ نماید. مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر با کادری مجرب و حرفه ای آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می‌باشد.

مشاوره کودک و نوجوان

مشاوره کودک و نوجوان در این دوره پیچیده، بسیار حیاتی است. کودکان و نوجوانان به دلیل حساسیت‌‌های ویژه‌‌ای که در هر سنی دارند، ممکن است نیازها و خواسته‌‌های متفاوتی داشته باشند و در عین حال والدین نیز انتظارات و خواسته‌‌هایی از آنان داشته باشند، پس مشاوره کودک و نوجوان می‌‌تواند این نیازها و خواسته‌‌ها را هماهنگ نماید. مرکز مشاوره و روانشناختی اکسیر با کادری مجرب و حرفه ای آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می‌باشد.

کودکی و نوجوانی دو سن بسیار مهم در رشد فرد است. برای اینکه زندگی فرد در دوره‌های آتی زندگی با موفقیت و شادی همراه باشد باید فرد در این دو دوره، از برنامه و تربیت هدفمندی برخوردار باشد. تربیت در دوران نوجوانی به مثابه ساختمانی رفیع است که روی پایه عظیم کودکی قرار می‌گیرد. کودکی در علم روانشناسی در واقع دوره یادگیری بهترین و عمیق‌ترین و در عین حال ساده‌ترین و اساسی‌ترین اصول بقا و حیات فرد است.

براساس روانشناسی و مشاوره کودک و نوجوان، تربیت در کودکی عمدتا تا یک سالگی به صورت غیر مستقیم و بعد از آن به صورت مستقیم، همراه با روش‌های غیر مستقیم انجام می‌شود. روانشناسی کودک و نوجوان از پیچیدگی زیادی برخوردار است، در این دو دوره مهم، شخصیت اصلی فرد و ناخودآگاه فرد شکل می‌گیرد. به همین دلیل شالوده باورها در این دو دوره به مرور به اعماق ذهن می‌رود و فرد تا مدت ها با این باورها به زندگی خود ادامه می‌دهد.

برای تربیت بهتر کودک و کمک به رشد و بالندگی فردی او در آینده، راهنمایی‌های مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان بسیار موثر و حیاتی است. تربیت و شکل دهی صحیح کودکان یک هنر زندگی است که همه باید آن را بیاموزند.

اصول روانشناسی و مشاوره کودک و نوجوان

روانشناسی و مشاوره کودک

محققان در مطالعات روانشناسی کودک، به این نتیجه رسیده‌اند که کودکان از هر محرکی برای یادگیری بیشتر استفاده می‌کنند و با سرعت بسیار زیاد رشد فیزیکی خود را ادامه می‌دهند. روانشناسی کودک بر یادگیری و فرایندهای یادگیری در این دوره استوار است. در این زمان کودک ساختار روانی خود را ابتدا بر اساس حس و سپس ادراک می‌سازد و هنوز خبری از باورها و شناخت‌های عمیق نیست، در این دوره کودک می‌آموزد چگونه از خطر، خود را به دامان والدین بیندازد و برای تامین غذا و دیگر نیازهای اساسی رشد به آنها پناه بیاورد.

روانشناسی کودک و نوجوان بیان می‌دارد که روان کودک در این دوره بسیار آسیب پذیر است و هر نوع رفتار فاقد ارزش تربیتی برای کودک موجب بر هم خوردن تعادل عاطفی او در نوجوانی و یا حتی کودکی می‌شود. از این رو روانشناسی کودک و نوجوان در این دوران بر تربیت صحیح به همراه مراقبت همیشگی و همه جانبه از سلامتی کودک استوار است. در زیر برخی از نکات تربیتی مهم در دوران کودکی را بیان کرده‌ایم.

 • رعایت ثبات در رفتار با کودک به این معنا که والدین به اصول تربیتی پایبند باشند که موجب ایجاد نوعی امنیت خاطر در کودک شود.
 • به عنوان پدر و مادر اصول یکسانی داشته باشید تا فرزند شما در یادگیری اصول دچار دوگانگی نشود.
 • در حضور کودک خود مودب باشید و این خود، معلم خوبی برای کودک است.
 • برای ارتباط برقرار کردن با کودک از شیوه گوش دادن فعال استفاده کنید.
 • برای فرزندتان الگوی مناسبی باشید و آنچه را که خود به آن عمل می‌کنید را از کودک خود بخواهید.
 • برای کودک محدودیت‌هایی در آزادی قرار دهید تا مطابق یک اصول درست و منطقی مهارت‌های زندگی را بیاموزد.
 • همه خواسته‌های کودک لازم نیست برآورده شود و بهتر است همه درخواست‌ها از کانال بررسی منطقی عبور کند.
 • در مورد شکست‌های کودکان خود میانه رو باشید. موفقیت‌ها را زیاد بزرگ نکنید و شکست‌ها را هم بزرگ نکنید.

مقاله مرتبط: مشاوره کودک و روانشناسی کودک


مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات مشاوره کودک خود را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

مشاوره آنلاین اکسیر

روانشناسی و مشاوره نوجوان

روانشناسی و مشاوره کودک و نوجوان بیان می‌دارد که در دوران نوجوانی اصول اولیه باورها و اصول زندگی فرد بر اساس شالوده روانی‌ای که در دوران کودکی شکل گرفته، شروع به ایجاد شدن می‌کند. بر اساس روانشناسی کودک و نوجوان، در دوران نوجوانی سرعت یادگیری مستقیم بسیار بیشتر می‌شود و نوجوان بر اساس تغییرات شگرفی که در ساختار ذهنی او ایجاد می‌شود شروع به تکمیل کردن تربیت دوران کودکی می‌کند، در ادامه روانشناسی کودک و نوجوان، نوجوان باورها را می‌سازد، باورها در تمام جنبه های زندگی در این دوران شکل می‌گیرد.

در دوران نوجوانی لوب پیشانی مغز که مسئول کنترل تکانه‌های رفتاری است شروع به رشد می‌کند و این بخش از مغز در واقع بخشی است که از همه قسمت‌های مغز دیرتر تکامل می‌یابد؛ از این رو رفتارهای نوجوان در این دوره بسیار عجیب و غیر عادی می‌نماید.

در روانشناسی و مشاوره کودک و نوجوان می‌خوانیم که مغز نوجوان در جستجوی شناخت روابط خود با دنیای اطراف است و به همین دلیل بسیاری از رفتارهای عجیب را برای تجارب جدید مورد استفاده قرار می‌دهد. در مغز نوجوان نوعی الگوریتم اتفاقی در حال جریان است که الگوریتم نهایی تکانه‌های رفتاری را تعیین می‌کند. به همین دلیل رفتارهای نوجوانان در این سن بسیار بسیار غیر قابل پیش بینی است.

ولی موهبت بزرگ روانشناسی و مشاوره کودک و نوجوان، در این سن همین الگوی رشد در لوب پیشانی است. بر این اساس روانشناسی نوجوان بسیار از روانشناسی کودک پیچیده‌تر است، علی رغم اینکه برخی الگوهای ثابت رفتاری در فرد وجود دارد که حاصل از تربیت دوران کودکی است و همین الگوها وسیله‌ای برای پایدار شدن الگوریتم رشد در نوجوان می شود که مشاوران را برای کمک به نوجوان یاری می‌کند و گذر از این دوره را آسان می‌گرداند.


مقاله مرتبط: روانشناسی نوجوان همراه مشاوره نوجوان


ارتباط مؤثر بین فرزندان و والدین

ارتباط موثر بین فرزندان و والدین از اولین شروط سلامت روان برای فرزندان است.

این ارتباط باید در کودکی شکل بگیرد و در نوجوانی با احترام ادامه یابد تا حدی که فرزند بتواند با پدر و مادر خود به راحتی حرف بزند، در عین حال از دایره احترام پا به بیرون نگذارد.

اهمیت ارتباط با والدین در مشاوره کودک

در این راستا سوالات مهمی ایجاد می‌شود که عبارتند از:

 • مهم‌ ترین نشانه‌ های رابطه مؤثر بین والدین و فرزندان چیست؟
 • در صورتی که روابط والدین و فرزند از ابتدا درست ایجاد نشده باشد می‌‌توان آن را اصلاح کرد؟
 • خواهر و برادر چه نقشی در ایجاد رابطه مؤثر و یا تخریب آن دارند؟
 • نوع رابطه والدین با یکدیگر در ایجاد رابطه موثر با فرزندان چه نقشی دارد؟

برقراری ارتباط مؤثر فرزندان با والدین در مشاوره کودک

ارتباط موثر والدین با کودکان در مشاوره کودک بسیار مهم است. خانواده یکی از عوامل اساسی و اصلی در شکل گیری رفتار در کودکان است. نفوذ والدین در کودکان فقط از جنبه ارثی و وراثتی نیست بلکه خانواده و والدین نقش مهمی را در آشنایی کودک با زندگی اجتماعی و فرهنگ پذیری وی ایفا می‌کند. در برقراری ارتباط مؤثر با فرزندان مسلماً نقش والدین مهم‌ و حیاتی‌ است. پذیرش کودکان و نوجوانان پلی ارتباطی است که مهارت‌‌های ارتباطی را به آنها می‌‌آموزد و به تقویت هوش هیجانی و حس اعتماد به‌ نفس می‌‌انجامد.

 • آیا لزوماً نداشتن ارتباط مؤثر با والدین، فرزندان را به سمت ناهنجاری‌‌ها سوق می‌‌دهد؟
 • آیا برای اینکه فرزندمان با ما در ارتباط باشد باید به او اجازه دهیم هر چیزی را بگوید؟
 • چطور می‌‌شود از نوجوانانی که تودار هستند و مسائل شان را در میان نمی‌‌گذارند محافظت کرد؟

اینستاگرام اکسیر

اهمیت تربیت جنسی کودک در مشاوره کودک

متاسفانه با وجود پیشرفت چشمگیر در زمینه انتقال اطلاعات در زمینه‌های مختلف، تربیت جنسی کودک در کشور ما آنگونه که لازم است جدی گرفته نمی‌شود، حال آن که از بخش‌های مهم تربیت در دوران امروزی آنها است. برخی از والدین تصور می‌کنند که نیاز نیست هیچ اقدامی در رابطه با تربیت جنسی کودک خود انجام دهند و به مرور زمان او خود برخی از مسائل را می‌فهمد.

اگر کودک شما در زمان نامناسب و به نادرستی با مسائل جنسی آشنا شود و اطلاعات درستی از جانب والدین یا اطرافیان در آن زمینه به آنها داده نشود یا اطلاعات قبلی اصلاح نگردد، در زندگی او مشکلاتی ایجاد خواهد کرد.


مقاله مرتبط: اهمیت تربیت جنسی کودکان

مقاله مرتبط: رفتار جنسی کودک تا کجا طبیعی است؟


تربیت جنسی فرزندان خود را جدی بگیرید!

 • در چه سنی باید با کودک در رابطه با مسائل جنسی صحبت کرد؟
 • اگر فرزند ما درباره یه مسئله جنسی از ما سوال بپرسد چگونه به او جواب دهیم؟
 • فرزندم 12 ساله است، آیا باید درباره روابط زناشویی به او چیزی بگویم؟
 • آموزشهای لازم برای پیش گیری از کودک آزاری چیست؟
 • چگونه به کودکم توضیح دهم که اجازه ندهد کسی به اندام خصوصی اش دست بزند؟
 • بهتر است چه کسی اطلاعاتی درباره مسائل جنسی به کودکم بدهد؟
 • آیا بهتر است که والد همجنس با کودک، اطلاعات جنسی را به کودک بدهد؟

نشانه های نیاز کودک به مشاور کودک حرفه ای

افسردگی طولانی

اگر فرزند شما مدتی است مانند گذشته نمی خندد و ناراحتی و افسردگی اش چند هفته طول کشیده است، اگر تلاش های شما برای شاد کردنش نتیجه ای نمی دهد و هیچ اتفاق خوشایندی او را خوشحال نمی کند؛ اگر هر چه سعی می کنید حواس او را از فکر کردن به غصه هایش پرت کنید و با چیزهایی که قبلاً دوست داشت او را شاد کنید تاثیری بر او نمی گذارد، اگر بر سر چیزهای کوچک و بزرگ گریه اش می گیرد و نمی تواند جلوی گریه خود را بگیرد. بهتر است هرچه زودتر به یک روانشناس یا روانپزشک مراجعه کنید.

کودکان و نوجوانان معمولاً درباره افسردگی و ناراحتی خودشان حرف نمی زنند ولی با رفتارشان نشان می دهند که افسرده و غمگین هستند. حتی گاهی ممکن است برای نشان دادن غصه و ناراحتی شان قوانین را زیر پا بگذارند و دست به کارهای خلاف بزنند، بنابراین خیلی سریع به این نشانه ها پاسخ دهید و قبل از اینـــکه دیر شود، فرزندتان را نزد روانپزشک ببرید.

گوشه گیری

اگر مدتی است فرزند شما گوشه گیر شده و علاقه ای برای بازی و بودن با دوستان و فامیل نشان نمی دهد و ترجیح می دهد تنها باشد و در خانه بماند، بهتر است او را نزد روانپزشک ببرید. کودکان اغلب دوست دارند با دیگر همسن و سالان خود باشند و با آنها بازی کنند و در سنین نوجوانی هم بیشتر در بین گروه همسالان خود زندگی می‌کنند و می خواهند از خانواده مستقل شوند و مورد قبول همسالان خود باشند بنابراین گوشه گیری در کودکان امری غیرطبیعی تلقی شده و نیاز به مراجعه به روانپزشک دارد.

گاهی هم کودکان از ابتدا گوشه گیر هستند و بیشتر اوقات از تماس‌های چشمی با دیگران پرهیز می کنند و اغلب مایلند که تنها باشند. چنین کودکانی اغلب نمی توانند درباره احساسات خود صحبت کنند و یا نمی دانند چگونه با دیگران صحبت کنند. اگر کودک شما هم دوست ندارد در آغوش گرفته شود و یا دیگران را در بغل گیرد، اگر فرزند شما هم تصاویر بی جان را بر موجودات زنده ترجیح می دهد و دوست دارد با اشیای بی جان بازی کند تا همسن و سالانش بهتر است که زودتر به یک متخصص مراجعه کنید.

احساس عصبانیت

بعضی از بچه ها همیشه عصبانی به نظر می رسند. اغلب با کودکان دیگر دعوا می کنند و حتی عصبانیت آنها دامن بزرگسالان را هم می گیرد و حتی با بزرگ ترها هم بدون اینکه ملاحظه بزرگتر بودن شان را بکنند دعوا دارند. رفتار این کودکان اغلب مانند قشقرق به پا کردن است و با ابراز خشم و خشونت به خواسته های خود می رسند. این کودکان گاهی وسایل خانه را هم تخریب می کنند و ممکن است به خود و دیگران آسیب برسانند بنابر این لازم است حتماً درباره آنها با روانپزشک مشورت کنید.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره جنسی و … به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند، رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

اگر کودک شما هم زیاد عصبانی می شود و یا اگر دیگران را تهدید می کند و با زورگویی و قلدری کارش را از پیش می برد، اگر با وجود کارهای خلاف احساس ندامت و پشیمانی نمی کند، اگر به حیوانات و بچه‌های کوچکتر از خودش آسیب می رساند، اگر وسایل دوستان و همکلاسی هایش را بی اجازه بر می دارد، اگر هنگام عصبانیت وسایل را پرت می کند و می شکند، لازم است در این باره با متخصص روانشناسی مشورت کنید.

احساس اضطراب و نگرانی

بعضی از کودکان و نوجوانان اغلب اوقات نگرانند. مثلاً وقتی والدین شان از منزل بیرون می‌‌روند نگران آنها می شوند، گاهی می ترسند پدرو مادرشان تصادف کرده باشند و یا بلای دیگری سر آنها آمده باشد و خلاصه همیشه نگران هستند کسی بمیرد یا مجبور به اسباب کشی بشوند و یا از مدرسه بیرونشان کنند و… و بالاخره چیزی برای نگران شدن درباره اش پیدا می کنند.

گاهی کودکان اضطراب و نگرانی خود را به زبان نمی آورند و در شرایط مختلف دچار سرخی چهره و عرق فراوان و سرگیجه و حتی حالت غش می شوند. بنابر این بهتر است علایم جسمی نگرانی کودکتان را به دقت بشناسید و اگر فرزند شما هم همیشه نگران و مضطرب است بهتر است با مشاور و روانپزشک در میان بگذارید.

احساس مسئولیت و گناه

بعضی از کودکان در سنین مدرسه به این مشکل دچار می شوند. این کودکان اغلب فرزندانی هستند که طلاق والدین یا مرگ یکی از اعضای خانواده را تجربه کرده اند. این کودکان ممکن است فکر کنند در اختلاف والدین یا مرگ یکی از آنها مقصر بوده اند. چنین کودکانی درباره خانواده و مراقبت از خواهر و برادرهایشان احساس مسئولیت شدیدی دارند که ممکن است آنها را دچار اضطراب زیاد کرده و مشکلات دیگری را هم برایشان به همراه بیاورد.

اگر شما هم در منزلتان کودک یا نوجوانی دارید که درباره دیگران احساس مسئولیت بیش از حد دارد و یا درباره اتفاقاتی که برای خانواده افتاده احساس گناه می کند، یا اگر فرزند شما هنگام امتحانات دچار دل درد و تهوع می شود و طپش قلب او را آزار می دهد، حتماً به روانشناس مراجعه کنید.

اضطراب جدایی

همه کودکان دوست دارند در کنار خانواده خود باشند اما گاهی ممکن است فرزند شما حتی اجازه ندهد شما برای انجام کارهای روزمره خود از او دور شوید. کودکی که در مهدکودک مرتب گریه می کند و مادرش را می خواهد و یا کودک دبستانی که دلش می خواهد مادرش سر کلاس درس کنار او بنشیند. نوجوانی که مرتب به والدینش تلفن می زند و یا پیغام می فرستد تا به نوعی با آنها در تماس باشد. همه این ها به نوعی دچار اضطراب جدایی از والدین هستند و نیاز دارند که با مشاوره به حل این مشکل آنها کمک جدی شود.

درمان اضطراب در مشاوره کودک

اختلال تمرکز و توجه

اگر کودک شما معمولاً از دستوراتی که به او می دهید، به علت بی توجهی پیروی نمی کند، به سختی می تواند از پس انجام کاری به تنهایی بر بیاید و به راحتی حواسش از کاری که مشغول انجام دادن آن است پرت می شود، اگر معمولاً نمی تواند کاری را که بر عهده اش گذاشته اید به پایان برساند و علتش هم این است که نمی تواند بر آن کار تمرکز کند. اگر فرزند شما در بین راه مدرسه جلوی ویترین مغازه ها مدتی طولانی می ایستد و فراموش می‌کند که باید به موقع به خانه برگردد، اگر کودک شما نمی تواند تکالیف مدرسه اش را به پایان برساند و در میان نوشتن مشق هایش به در و دیوار مدتهای طولانی خیره می ماند، کودک شما به علت اختلال تمرکز نیاز به مراجعه به روانپزشک دارد.


مقاله مرتبط: تست آنلاین ویژه والدین کودکان بیش فعال


جهت انجام تست های آنلاین تشخیصی دیگر مانند اتیسم، سلامت روان و … اینجا کلیک کنید.

زندگی در رویای گذشته

اگر کودک یا نوجوان شما بیشتر از اینکه به حال و آینده فکر کند به گذشته ها می اندیشد و بیشتر درباره گذشته حرف می زند یعنی زمانی که همه فامیل دور هم جمع بودند، کسانی که او دوست داشت زنده بودند و خلاصه همه چیز طور دیگری بود. در این صورت لازم است با مشاور درباره فرزندتان مشورت کنید.

تغییر در عادات روزانه

گاهی فرزندان شما با تغییر عادات روزانه خود به شما نشان می دهند که مشکلی برایشان به وجود آمده است. البته عادات فرزندان ما ممکن است به طور طبیعی هم تغییر کند اما گاهی عادات غذایی و خواب فرزندان شما می تواند نشانه مشکلاتی باشد که نیاز به مشاوره دارد. گاهی کودکان صبح خیلی زود از خواب می پرند، اما نمی توانند از تختخواب بیرون بیایند، ممکن است شبها نتوانند به موقع بخواب روند و یا کابوس های شبانه آنها را از خواب بپراند. زیاد خوردن و کم خوردن فرزندتان نسبت به گذشته هم می تواند نشانه ای از افسردگی در فرزند شما باشد بنابراین به این تغییرات توجه کرده و درباره آنها با روانشناس یا روانپزشک مشورت کنید.

علاوه بر این اگر کودک یا نوجوان شما تازگی ها دیر به منزل می آید و با دوستان تازه و ناجوری رفت و آمد می کند اگر مانند گذشته به درس و مشقش نمی رسد به طوری که افت نمرات او واضح است، اگر متوجه شده اید که بیش از حد به خودش عطر می زند و انگار علاقه ای به در آغوش گرفتن شما ندارد، بهتر است درباره رفتار او با روانپزشک یا روانشناس مشورت کنید.

احساس ناتوانی

گاهی ممکن است احساس کنید که دیگر نمی توانید به فرزندتان کمک کنید، روش های تربیتی که قبلاً استفاده می کردید دیگر نمی تواند جوابگو باشد و هر چه می کنید احساس می کنید بر حل مشکلات فرزندتان موثر نیست. گاهی احساس می کنید زندگی از کنترل شما خارج شده و نمی توانید برای ارتباطات خود با فرزندتان کاری بکنید.

احساس می کنید شما و فرزندتان حرف همدیگر را نمی فهمید و به بن بست رسیده اید. در این زمان برای اینکه از احساس گناه و ناتوانی خارج شوید و بتوانید گامهای موثری در تربیت فرزندانتان بردارید نیاز دارید که به روانشناس و مشاوره کودک مراجعه کنید.

مشاوره رایگان آنلاین