خیانت زن و مرد

خیانت زن و مرد به هر نوع رابطه کلامی، عاطفی و جنسی پنهانی بدون اطلاع همسر اطلاق می شود که با فردی دیگر همجنس یا غیر همجنس برقرار می شود. این روزها کمتر کسی را می بینیم که از خیانت زناشویی صحبت نکند. هرچند ممکن است این موضوع برای خانواده ما اتفاق نیفتاده باشد، اما کمابیش در میان دوستان و همکاران افرادی را می بینیم که خیانت کرده یا خیانت دیده اند.

 از قدیم تاکنون، مردم براین باورند که مردها در روابط با جنس مخالف، از عدم تعهد کمتری برخوردارند، در حالی که طبق تحقیقات جدید، زنان نیز به نسبت مردها می توانند دست به خیانت زده و در روابط خود پایبند نباشند.

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله مشاوره کودک، مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

مشاوره آنلاین اکسیر

واقعیاتی در مورد خیانت زن و مرد

 • در جوامع غربی در ۶۶% ازدواج ها پدیده خیانت مشاهده می گردد.
 • در ازدواج هایی که یکی از زوجین دست به خیانت زده احتمال طلاق افزایش یافته است.
 • %۷۵ خیانت های جنسی به طلاق کشیده می شود.
 • ماهیت خیانت عشقی با خیانت جنسی تفاوت دارد.
 • زنان و مردان برای خیانت عشقی خود دلایل یکسان اما برای خیانت های جنسی خود دلایل متفاوتی دارند.
 • %۱۵ زنان و ۲۵% مردان جوامع غربی در دوره تاهل و زندگی مشترک شان بیش از چهار رابطه جنسی نامشروع دارند.
 • %۱۵ از افرادی که مرتکب خیانت جنسی شده اند همسر پیشین خود را طلاق داده و با معشوقه خود ازدواج می کنند.
 • %۸۰ از افرادی که به قصد ازدواج با معشوقه خود همسر پیشین خود را طلاق داده اند از کرده خود پشیمان می گردند.
 • بیشتر رابطه های پنهانی معمولا دو تا سه سال به طول می انجامد اما برخی ممکن است مادام العمر باشد.
 • عامل خوشبختی در زندگی زناشویی احتمال خیانت را منتفی نمی کند.
 • پر مشغله بودن همسر عامل ناتوان کننده ای برای نداشتن رابطه پنهانی وی نمی باشد.

مقاله مرتبط: خیانت زناشویی

مقاله مرتبط: بررسی ابعاد خیانت همسران


بطور کلی سه نوع خیانت زن و مرد و یا رابطه پنهانی وجود دارد

 • رابطه عشقی
 • رابطه جنسی
 • رابطه اینترنتی

تعریف خیانت عشقی

یک رابطه پنهانی می باشد که در آن یک پیوند احساسی و جنسی صمیمانه میان یک فرد متاهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نمی باشد برقرار می گردد.

تعریف خیانت جنسی

یک رابطه پنهانی می باشد که در آن یک فرد متاهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نمی باشد رابطه جنسی برقرار می کند. در این نوع رابطه عنصر علاقه و یا وابستگی احساسی وجود ندارد.

تعریف خیانت اینترنتی

شامل گفتگو و تبادل تصاویر و مشخصات یک فرد متاهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نمی باشد از طریق اینترنت و چت. محتوای گفتگوها و تبادل تصاویر و مشخصات عموما در رابطه با مسایل جنسی و صمیمانه می باشد.

دکتر یداله دمیرچی در ارتباط با رابطه شبکه های مجازی و فضای مجازی و خیانت های زناشویی توضیح داده اند.

دلایل و پیشگیری از خیانت زنان شوهردار

هر بی وفایی دلیلی خاص به خود را دارد همانطور که هر عشقی داستان خاص به خود را دارد. خیانت زنان در جامعه ما نسبت به مردان دارای حساسیت بالاتر و نابخشودنی است که این به عامل مختلفی در الگوی ما در سنتی در ذهن ایرانیان بستگی دارد.

مادری سراسر صبر و ایثار که تمام خطاهای شوهر را می بخشد و سکوت می کند و فرزندان را پرورش می دهد و غذاهای خوشمزه می پزد و غیره. بی وفایی او پذیرفتنی نیست و همراه با واکنش های شدیدی می گردد.

زنی که درخواست طلاق داده یا با مردی قدم زده است! اما جامعه در حال تغییر است و توجه به این تغییرات بسیار مهم است با گسترش وسایل ارتباط جمعی امروز آزادی های اجتماعی زنان مقداری بیشتر شده است و زنان بیش از پیش وارد جامعه شده اندو منطقا در کنار مزایای آن معایبی نیز دارد. یک زن به هر دلیلی ناراضی از همسر، محبت ناکافی، عدم مدیریت احساسات یا صد ها دلیل دیگر ممکن است به راحتی به همسرش خیانت کند.

دلایل خیانت زنان

۱– از نظر مالی به اندازه کافی تأمین نشود.
۲- به دلایلی چون، عدم هم صحبتی و وقت گذاشتن همسرش برای وی، نیازهای عاطفی خود را از دید مردش نادیده انگارد.
۳- روابط همسرش با وی صمیمی نباشد.
۴- از نظر زناشویی و رابطه جنسی، ارضا نشود.
۵- تنهایی مطلق و حس بی کسی در منزل.
۶- عدم بروز احساسات مرد نسبت به مزیت های همسرش، مثل، زیبایی، تغییرات ظاهری و …، در این حال زن احساس بی ارزشی می کند.
۷- در صورت اعتیاد مرد به الکل یا اعمال خشونت و بد دهنی.
۸- در صورت اطمینان از خیانت مرد.
۹- عدم درک عواطف و آرزوهای زن.
۱۰- در صورتی که مرد، همسر خود را خانه نشین یا از شرکت در جمع منع نماید.
۱۱- اعتیاد یا قمار و ….
۱۲- نقض عضو یا اختلال در ارتباط جنسی یا دیگر اعضاء بدن.

البته طبق آمار، زن ها به سه دلیل عمده دست به خیانت می زنند، در غیر این صورت مطمئناً به تعهد خود پایبندند. اول، نارضایتی یا عدم احساس خوشبختی در زندگی که ناشی از کمبود یا وجود عوامل فوق می باشد، در این صورت نیازهای خود را در مرد دیگر جستجو می کنند. دوم، دیدگاه اشتباه اجتماع نسبت به زنانی که قدرت جنسی و شهوت زیادی دارند، در نتیجه وی مجبور است در روابط خود با همسرش این حس را کنترل کند که مبادا مورد اتهام واقع شود و همواره جلوه اجتماعی خوبی را در نظر همسرش داشته باشد، این کنترل شهوت به وی فشارهای روحی و جسمی وارد می کند. سوم، برخی زن ها همواره بر این باورند که یک رابطه بالاخره به پایان می رسد، بنابراین با ایجاد روابط جنسی و خیانت با کس دیگر (در حین یک رابطه متعهدانه)، سعی می کنند قبل از پایان یافتن رابطه خود با نفر اصلی و ضربه عاطفی خوردن، جایگزینی پیدا کنند.


مقاله مرتبط: ویژگی های شخصیتی همسران خیانتکار


دلیل عمده بی وفایی خانم ها

نیاز به محبت است

مرد ها باید بدانند که باید با همسرشان همکلام شوند، به حرف های او فعالانه گوش و دائما از کلمات شیرین و زیبا برای همسرشان استفاده کنند و در به کاربردن دوستت دارم خساست نکنند و از نوشتن نامه های عاشقانه غفلت نکنند، بی احترامی، فریاد، فحش، رفتارهای به این شکل در محیط خانواده موجب مرگ عاطفی رابطه با همسر می گردد.

اینستاگرام اکسیر

یکی دیگر از عمده دلیل خیانت زنان

یکی دیگر از عمده دلیل خیانت زنان جبران خیانت همسرشان است، زن از خیانت همسر مطلع و برای تسویه حساب آن رفتار را جبران می کند که اتفاقی بسیار خطرناک که گاهی زنان با مردی دوست و راه را تا انتها می روند و متوجه می شوند ارتباط همسرش در رابطه پیامی با خانم دیگر بوده است نه بیشتر.

پیشگیری از خیانت زنان شوهردار

مردان می بایست روابط دو نفره باهمسرشان داشته باشند و در فضای خصوصی نیاز همسرشان را تامین کنند. عدم ارضای عاطفی و روانی اصلی ترین عامل بی میلی به همسر است و آغاز خرده گیری ها و مشاجرات است. همسران می بایست برای یکدیگر حق ارضای نیازها را قایل باشند و شان انسانی را رعایت کنند.

روابط قبل از ازدواج مهم است. تا از رابطه ای کامل جدانشده اید وارد رابطه دیگری نگردید و برای انتقام از فرد اول با دومی ازدواج نکنید. این ازدواج ها کمترین عمر عاطفی را دارند. زنان به استقلال عاطفی خودشان قبل از ازدواج اطمینان حاصل کنند، اگر به فردی علاقه ندارند به امید اینکه علاقه مند می شوند ازدواج نکنند.

بطورکلی: باید در زندگی این را بدانیم که زندگی هرگز ایده آل و ردیابی نخواهد بود. اینکه خانم ها دنبال شخصی بگردند که تمام صفات جمال ظاهری و باطنی و مالی را داشته باشد امکان پذیر نیست. شما با یک مرد واقعی ازدواج کرده اید نه قهرمان اسطوره ای! با فردی که مثل شما نقاط قوت و ضعف خودش را دارد.

آیا در زندگی خود دچار خیانت شده اید؟ راهکارهای زیر می تواند به شما کمک کند

تا حد امکان اجازه ندهید دیگران از این موضوع با خبر شوند. این دیگران شامل خانواده های دو طرف، فرزندان و دوستان و آشنایان شما می شود.

در اسرع وقت نزد یک روانشناس یا خانواده درمانگر معتبر بروید. روانشناسان دوره دیده، آموزش های جامعی در مورد برطرف کردن مشکلات زوجین دیده اند و می توانند به هر دو نفر کمک کنند تا تصمیم عاقلانه ای برای زندگی خود بگیرند.

گرفتن وکیل را به تاخیر بیاندازید. به دلیل اینکه در دوران پس از خیانت افراد سطح هیجانی بالایی را تجربه می کنند، تصمیم گیری در مورد اینکه به زندگی خود ادامه دهند یا نه، می تواند بسیار سخت باشد. وکیل می تواند شما را ناخواسته ترغیب به طلاق کند امری که ما آن را توصیه نمی کنیم.

دکتر یدالله دمیرچی در رابطه با رفتارهایی که پس از مشاهده خیانت ممکن است انجام دهیم توضیحاتی ارائه داده اند. همچنین در این ویدئو توضیحاتی در رابطه با رفتار مناسب و سنجیده برخورد با خیانت زناشویی توضیح داده شده است.

اگر خیانت از نوع خیانت جنسی است، در اسرع وقت با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات پزشکی از سلامت خود آگاه شوید .صبور باشید و از دستورالعمل های روانشناس پیروی کنید.

پس از آنکه دوره درمان خیانت نزد روانشناس پایان یافت می توانید در مورد اینکه تمایل دارید در این رابطه بمانید و یا این رابطه را ترک کنید، به طور آگاهانه تصمیم گیری نمایید. در صورتی که تصمیم گرفتید از همسر خود جدا شوید می توانید با مراجعه به وکیل مسائل حقوقی خود را مطرح و پیگیری نمایید.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

واکنش متفاوت مردها و زن ها به خیانت

مردها و زنها علی رغم واکنش هیجانی تقریبا یکسان، محرکهای متفاوتی از خیانت به واکنش های ان ها دامن می زند. در تحقیق کلاسیک باس و همکاران نشان داده شد که مردان به خیانت جنسی و زنان به خیانت عاطفی همرانشان واکنش شدیدتری نشان می دهند.
و اما چند نکته:
1. در این پژوهش بجای استفاده از فنون خود گزارشی، از اندازه گیری شاخص های فیزیولوژیک استفاده شد.
2. مردان و زنان به اندازه یکسان به خیانت واکنش نشان می دهند
3. اینگونه نیست که زنان به خیانت جنسی و مردان به خیانت عاطفی همسرانشان بی توجه و سهل گیر باشند. بحث بر سر واکنش شدیدتر است
4. توجیه باس و همکاران بدین گونه است که چون عدم قطعیت والدینی گریبانگیر مرد است و یک مرد ممکن است از اینکه فرزند از جنس او نباشد اطمینان کاملی نداشته باشد، بنابرین دارای مکانیسمی در جهت واکنش به خیانت جنسی است. از سوی دیگر خیانت عاطفی مرد و وابسته شدن وی به زن دوم موجب قطع منابع زن اول و فرزندان وی می شود و از این رو شاهد واکنش شدیدتر زنان به این نوع خیانت هستیم.

منبع: سایت psychologytoday و متخصین اکسیر

مشاوره رایگان آنلاین
لوگو سایت مرکز روانشناسی اکسیر

متخصصان ما در مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران در زمینه تشخیص پیچیدگی‌های مرتبط با ذهن و روان و با بهره‌گیری از آخرین متدهای درمانی آماده ارائه خدمات تشخیصی و درمانی برای طیف وسیعی از اختلالات در سنین مختلف آماده ارائه خدمات به شما شهروندان گرامی هستند. برای تماس با اکسیر کلیک کنید.