مشاوره و روانشناسی خیانت زن و مردReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jul 10Rating: 5.0مشاوره و روانشناسی خیانت زن و مردخیانت زن و مرد به هر نوع رابطه کلامی، عاطفی و جنسی پنهانی بدون اطلاع همسر اطلاق می شود که با فردی دیگر همجنس یا غیر همجنس برقرار می شود. این روزها کمتر کسی را می بینیم که از خیانت زناشویی صحبت نکند. هرچند ممکن است این موضوع برای خانواده ما اتفاق نیفتاده باشد، اما کمابیش در میان دوستان و همکاران افرادی را می بینیم که خیانت کرده یا خیانت دیده اند.

خیانت زن و مرد

خیانت زن و مرد به هر نوع رابطه کلامی، عاطفی و جنسی پنهانی بدون اطلاع همسر اطلاق می شود که با فردی دیگر همجنس یا غیر همجنس برقرار می شود. این روزها کمتر کسی را می بینیم که از خیانت زناشویی صحبت نکند. هرچند ممکن است این موضوع برای خانواده ما اتفاق نیفتاده باشد، اما کمابیش در میان دوستان و همکاران افرادی را می بینیم که خیانت کرده یا خیانت دیده اند.

 از قدیم تاکنون، مردم براین باورند که مردها در روابط با جنس مخالف، از عدم تعهد کمتری برخوردارند، در حالی که طبق تحقیقات جدید، زنان نیز به نسبت مردها می توانند دست به خیانت زده و در روابط خود پایبند نباشند.

اگر با این مشکل مواجه شده اید، مراجعه به روانشناس و مشاوران می تواند کمک بسزایی به شما کند. مرکز روانشناسی اکسیر، با کادری مجرب و حرفه ای، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

واقعیاتی در مورد خیانت زن و مرد

 • در جوامع غربی در ۶۶% ازدواج ها پدیده خیانت مشاهده می گردد.
 • در ازدواج هایی که یکی از زوجین دست به خیانت زده احتمال طلاق افزایش یافته است.
 • %۷۵ خیانت های جنسی به طلاق کشیده می شود.
 • ماهیت خیانت عشقی با خیانت جنسی تفاوت دارد.
 • زنان و مردان برای خیانت عشقی خود دلایل یکسان اما برای خیانت های جنسی خود دلایل متفاوتی دارند.
 • %۱۵ زنان و ۲۵% مردان جوامع غربی در دوره تاهل و زندگی مشترک شان بیش از چهار رابطه جنسی نامشروع دارند.
 • %۱۵ از افرادی که مرتکب خیانت جنسی شده اند همسر پیشین خود را طلاق داده و با معشوقه خود ازدواج می کنند.
 • %۸۰ از افرادی که به قصد ازدواج با معشوقه خود همسر پیشین خود را طلاق داده اند از کرده خود پشیمان می گردند.
 • بیشتر رابطه های پنهانی معمولا دو تا سه سال به طول می انجامد اما برخی ممکن است مادام العمر باشد.
 • عامل خوشبختی در زندگی زناشویی احتمال خیانت را منتفی نمی کند.
 • پر مشغله بودن همسر عامل ناتوان کننده ای برای نداشتن رابطه پنهانی وی نمی باشد.

مقاله مرتبط: خیانت زناشویی

مقاله مرتبط: بررسی ابعاد خیانت همسران


بطور کلی سه نوع خیانت زن و مرد و یا رابطه پنهانی وجود دارد

 • رابطه عشقی
 • رابطه جنسی
 • رابطه اینترنتی

تعریف خیانت عشقی: یک رابطه پنهانی می باشد که در آن یک پیوند احساسی و جنسی صمیمانه میان یک فرد متاهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نمی باشد برقرار می گردد.
تعریف خیانت جنسی: یک رابطه پنهانی می باشد که در آن یک فرد متاهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نمی باشد رابطه جنسی برقرار می کند. در این نوع رابطه عنصر علاقه و یا وابستگی احساسی وجود ندارد.
تعریف خیانت اینترنتی: شامل گفتگو و تبادل تصاویر و مشخصات یک فرد متاهل با فرد دیگری که همسر قانونی وی نمی باشد از طریق اینترنت و چت. محتوای گفتگوها و تبادل تصاویر و مشخصات عموما در رابطه با مسایل جنسی و صمیمانه می باشد.

دلایل خیانت زنان

۱– از نظر مالی به اندازه کافی تأمین نشود.
۲- به دلایلی چون، عدم هم صحبتی و وقت گذاشتن همسرش برای وی، نیازهای عاطفی خود را از دید مردش نادیده انگارد.
۳- روابط همسرش با وی صمیمی نباشد.
۴- از نظر زناشویی و رابطه جنسی، ارضا نشود.
۵- تنهایی مطلق و حس بی کسی در منزل.
۶- عدم بروز احساسات مرد نسبت به مزیت های همسرش، مثل، زیبایی، تغییرات ظاهری و …، در این حال زن احساس بی ارزشی می کند.
۷- در صورت اعتیاد مرد به الکل یا اعمال خشونت و بد دهنی.
۸- در صورت اطمینان از خیانت مرد.
۹- عدم درک عواطف و آرزوهای زن.
۱۰- در صورتی که مرد، همسر خود را خانه نشین یا از شرکت در جمع منع نماید.
۱۱- اعتیاد یا قمار و ….
۱۲- نقض عضو یا اختلال در ارتباط جنسی یا دیگر اعضاء بدن.

البته طبق آمار، زن ها به سه دلیل عمده دست به خیانت می زنند، در غیر این صورت مطمئناً به تعهد خود پایبندند. اول، نارضایتی یا عدم احساس خوشبختی در زندگی که ناشی از کمبود یا وجود عوامل فوق می باشد، در این صورت نیازهای خود را در مرد دیگر جستجو می کنند. دوم، دیدگاه اشتباه اجتماع نسبت به زنانی که قدرت جنسی و شهوت زیادی دارند، در نتیجه وی مجبور است در روابط خود با همسرش این حس را کنترل کند که مبادا مورد اتهام واقع شود و همواره جلوه اجتماعی خوبی را در نظر همسرش داشته باشد، این کنترل شهوت به وی فشارهای روحی و جسمی وارد می کند. سوم، برخی زن ها همواره بر این باورند که یک رابطه بالاخره به پایان می رسد، بنابراین با ایجاد روابط جنسی و خیانت با کس دیگر (در حین یک رابطه متعهدانه)، سعی می کنند قبل از پایان یافتن رابطه خود با نفر اصلی و ضربه عاطفی خوردن، جایگزینی پیدا کنند.


مقاله مرتبط: ویژگی های شخصیتی همسران خیانتکار

مقاله مرتبط: دلایل و پیشگیری از خیانت زنان شوهردار


آیا در زندگی خود دچار خیانت شده اید؟ راهکارهای زیر می تواند به شما کمک کند

تا حد امکان اجازه ندهید دیگران از این موضوع با خبر شوند. این دیگران شامل خانواده های دو طرف، فرزندان و دوستان و آشنایان شما می شود.

در اسرع وقت نزد یک روانشناس یا خانواده درمانگر معتبر بروید. روانشناسان دوره دیده، آموزش های جامعی در مورد برطرف کردن مشکلات زوجین دیده اند و می توانند به هر دو نفر کمک کنند تا تصمیم عاقلانه ای برای زندگی خود بگیرند.

گرفتن وکیل را به تاخیر بیاندازید. به دلیل اینکه در دوران پس از خیانت افراد سطح هیجانی بالایی را تجربه می کنند، تصمیم گیری در مورد اینکه به زندگی خود ادامه دهند یا نه، می تواند بسیار سخت باشد. وکیل می تواند شما را ناخواسته ترغیب به طلاق کند امری که ما آن را توصیه نمی کنیم.

اگر خیانت از نوع خیانت جنسی است، در اسرع وقت با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات پزشکی از سلامت خود آگاه شوید .صبور باشید و از دستورالعمل های روانشناس پیروی کنید.

پس از آنکه دوره درمان خیانت نزد روانشناس پایان یافت می توانید در مورد اینکه تمایل دارید در این رابطه بمانید و یا این رابطه را ترک کنید، به طور آگاهانه تصمیم گیری نمایید. در صورتی که تصمیم گرفتید از همسر خود جدا شوید می توانید با مراجعه به وکیل مسائل حقوقی خود را مطرح و پیگیری نمایید.