مرکز مشاوره خانواده

با توجه به اهمیت و نقش خانواده در جامعه و درگیری بیشتر در خانواده های امروزه، مرکز مشاوره و روانشناسی اکسیر با سال‌ها تجربه در زمینه مشاوره خانواده و خانواده درمانی با کادری مجرب آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. در این راستا اکسیر، مرکز مشاوره خانواده شرق تهران را برای دسترسی راحت‌تر شهروندان عزیز در شرق تهران افتتاح کرده است.

گرفتن وقت مشاوره از اکسیر

۷۷۸۸۲۸۱۷ 

۷۶۷۱۰۶۹۳

زوج های هوشمند و عاطفی با دنیای یکدیگر آشنا هستند. این آگاهی دقیق از دنیا نقشه عشق نامیده می‌شود. این اصطلاح به آن بخش از مغز شما که اطلاعات مربوط به شریک زندگی را در آن ذخیره کرده‌­اید مربوط است. به بیان دیگر این زوج‌ها گستره وسیعی از فضای شناختی خود را به مسائل زناشویی خود اختصاص می‌دهند و اطلاعات خود را تازه و روزآمد می‌کنند. 

بهترین مرکز مشاوره تهران

خانواده درمانی در مرکز مشاوره خانواده شرق تهران

در مرکز مشاوره خانواده شرق تهران خانواده، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. خانواده، یک گروه طبیعی است با اهداف و نقش‌های بسیار که برای همه اعضای خانواده مهم و ضروری است. همچنین خانواده، یک گروه قوی و سازمان‌یافته است که درمان‌گر را به خاطر اهدافی که در سیاست و فرآیند آن نهفته است به خدمت می‌گیرد. لذا در خانواده‌درمانی، درمان‌گر با یک گروه طبیعی مواجه است که باید به نوعی در آن وارد شده و آن را تحت تاثیر قرار دهد؛ که این کار احتیاج به دیپلماسی قابل ملاحظه و مهارت‌های اجتماعی ضروری برای درمان‌گر دارد.

شاید بتوان گفت: خانواده‌درمانی یک روش سیستماتیک مداخله‌درمانی است که هدف آن، رفع اختلالات پیچیده و متقابل عاطفی در گروه خانواده است. خانواده‌ درمانی، در واقع صحنه برخوردهای انسانی است و در جستجوی حقایق اساسی بشری است و بالاتر از همه در پی التیام زخم‌ها و ضعف‌های خانواده است. لذا مسئولیت عمده خانواده‌درمانی از این قرار است: بالا بردن احساس همبستگی و وحدت خانواده، فعال کردن نقش طبیعی خود در شفابخشی خانواده و تجربه‌ای که راه را برای رسیدن به یک گروه طبیعی واقعی باز می‌کند.

این نوع درمان، آموزش، پیشگیری و درمان برای کمک به خانواده ها، کل خانواده ها را در بر می‌گیرد. برای حل مشکل خانواده یا یکی از اعضا آن کل سیستم خانواده مورد توجه قرار می‌گیرد و تلاش می‌شود علل بروز و عوامل تشدید کننده مشکل در داخل خانواده و در نوع روابط اعضاء با یکدیگر مورد بررسی قرار گیرد. این شیوه از درمان مبتنی بر رویکرد سیستم‌هاست و معتقد است زمانی می‌توان به رفع یک مشکل نائل شد که از نیروی تک تک اعضاء استفاده کرد و عوامل تنش زا را مرتفع ساخت.


مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

مشاوره آنلاین اکسیر

وظایف مشاور خانواده در مرکز مشاوره خانواده شرق تهران

وظیفه اصلی مشاور در مرکز مشاوره خانواده شرق تهران، ایجاد رابطه حسنه و پذیرش بدون قید و شرط مراجع می‌باشد تا بتواند به مراجع و یا خانواده او کمک کند تا با آگاهی و شناخت و آموزش مهارت‌های مناسب به حل مسائل دست یابند و آنان را قادر سازد با مسائل یا تغییرات ناشی از آن به نحو موثر عمل نمایند و تطابق یابند.

بسیاری از افراد وجود مشاور و روان شناس را در زندگی خود یک ارزش بد تلقی می‌کنند اما چنین نیست و وجود یک مشاور برای فرد و خانواده نیاز است.

از طریق راهنمایی خانوادگی، روابط سالم و متعادل بین اعضای خانواده برقرار می‌شود و آرامش و آسایش آنان تامین می‌گردد. سیستم خانواده معمولا از زن و مرد و تعدادی فرزند که روابطی بین آنان حاکم است تشکیل می۲شود. ممکن است روابط بین زن و مرد، پدر و فرزندان یا مادر و فرزندان، فرزندان با یکدیگر مختل گردد و برای تمام اعضای خانواده مشکلاتی به وجود آورد. از طریق راهنمایی خانواده در مرکز مشاوره خانواده شرق تهران با ارائه روش‌های صحیح تربیتی، به ایجاد تعادل و رابطه سالم و سازنده بین اعضای خانواده اقدام می‌شود.

امروزه تصور سنتی از خانه و خانواده به عنوان آشیانه کوچک عشق، امنیت، باهم بودن و سعادت بی پایان طی نسل‌های اخیر به شدت تغییر کرده است. لذا لازم است مشاوران بتوانند به طور موثر نه فقط در یک رابطه مشاوره دونفری، بلکه در این بعد تازه، یعنی خانواده و سیستم چند نفری آن به کار مشاوره بپردازند و در این راستا خدمات مشاوره ابعاد متفاوتی یافته و می‌توان گفت در هر مرحله از زندگی فرد نیازمند مشاوره می‌باشد.

مشاور در مرکز مشاوره خانواده شرق تهران

مشکلات مراجعین به مشاوره خانواده معمولا در زمینه های زیر است:

 • نارضایتی از رابطه جنسی زندگی مشترک.
 • ناتوانی در مدیریت خشم و روابط با همسر و خانواده.
 • بازسازی زندگی که وارد روابط فرازناشویی شده است.
 • عدم تفاهم و درک متقابل از سمت همسر.
 • اختلاف نظر در زمینه مشکلات نوجوان و تربیت کودک.
 • مشکلات پیش آمده در زمینه ی شغلی و اجتماعی.
 • اختلافات خانوادگی و تعارضات با خانواده ی همسر.
 • کاهش درگیری  بین خانواده‌ها.
 • راهکار برای ارتقاء سطح کیفیت زندگی مشترک و بالا رفتن میزان رضایت از زندگی مشترک.
 • برطرف کردن مشکلاتی مثل دروغ گویی، عصبانیت، درک کردن و فهمیدن دنیای همسر خود.
 • بررسی تفاوت‌های قومیتی، آداب و رسوم و تفاوت‌های فیزیکی و تیپ‌های شخصیتی.
 • آگاهی یافتن در زمینه نقش‌ها و مسئولیت‌ها.
 • رسیدن به آرامش و تجربه لذت‌های زندگی مشترک.
 • ارتباط با خانواده‌ها و دوستان همسر.

گرفتن وقت مشاوره از اکسیر

۷۷۸۸۲۸۱۷ 

۷۶۷۱۰۶۹۳

نظریات خانواده درمانی در زمینه مشاوره خانواده

خانواده درمانی مبتنی بر روان تحلیلی

صاحب نظران اصلی آن ناتان آکرمن، ویلیامسون، لایمن واین و تئودور کیدز هستند که شیوه درمان آنها ریشه در نظریه فروید دارد. در این شیوه فرایندهای ناهشیار اعضای خانواده به یکدیگر مرتبط دانسته می‌شوند و اعتقاد بر این است که بایستی روی نیروهای ناهشیار که آسیب را بوجود آورده‌اند، کار کرد.

 خانواده درمانی تجربیاتی

در این رویکرد خانواده درمانگر تلاش می‌کند انعطاف پذیری، صمیمیت، عزت نفس و پتانسیل برای تجربه را در خانواده افزایش دهد و از فنون مجسمه سازی، صحنه آرایی خانوادگی، شوخی، مصاحبه با عروسک‌های خانواده، هنردرمانی خانواده، بازی نقش، بازسازی خانواده و … استفاده می‌شود.

اینستاگرام اکسیر

خانواده درمانی‌های رفتاری و شناختی _ رفتاری

نظریه پردازان عمده آن ویلیام مسترز، ویرجنیا جانسون، جوزف ولپه، بندورا و … هستند. این شیوه درمانی بر اساس نظریه‌های رفتاری و شناختی معتقد است، رفتار از طریق پیامدها ابقا یا حذف می‌شود.

♦ خانواده درمانی ساختی

سالوادور مینوچین، مونتالوو، فیشمن، روزمن و … نظریه پردازان اصلی این شیوه از خانواده درمانی هستند که کارکرد خانواده را متضمن ساخت خانواده، زیر منظومه‌ها و مرزها می‌دانند. درمانگران نقشه خانواده را بطور ذهنی ترسیم می‌کنند و در پیاده کردن ساخت مناسب خانواده تلاش می‌کنند و در واقع همچون کارگردان تئاتر عمل می‌کنند.

خانواده درمانی‌های استراتژیک، سیستمی و متمرکز بر راه حل

این سه رویکرد روش مدار و کوتاه مدت هستند که هر سه مرهون کار میلتون اریکسون می‌باشند و از میراث مشترکی برخوردارند. هدف، شیوه کار و فنون مورد استفاده در این سه رویکرد مشابه یکدیگر است و از فنونی چون باز تعبیر، کمرنگ کردن تعبیر و تفسیر، تکیه بر فرایند سوالات حلقوی، تمرکز روی راه حل های فرضی، تعیین کردن تشریفات و … استفاده می‌شود.


مقاله مرتبط: مرکز مشاوره شرق

مقاله مرتبط: مرکز مشاوره دولتی در شرق تهران

مقاله مرتبط: مرکز مشاوره کودک در شرق تهران


خانواده درمانی سیستمی

خانواده درمانی سیستمی در واقع کوششی برای درک خانواده به مثابه یک سیستم (و نه افرادی که صرفا با هم در یک محل زندگی می‌کنند) و به مثابه زیر سیستمی تحت تاثیر عوامل موجود در محیط بزرگ تر و اعضاء برای حفظ تعادل خود فعالیت می‌کنند. این رویکرد را اولین بار ون برتالانفی مطرح کرد.

خطرات خانواده درمانی از نظر متخصصین مرکز مشاوره خانواده شرق تهران

 • اگر خانواده درمانی توسط مشاور مجرب و به درستی مدیریت نشود، می‌تواند برخی مشکلات را تشدید کند.
 • اگر درمان خیلی زود متوقف شود ممکن است نتواند مشکلات را به طور کامل حل کند.
 • اگر یکی از اعضای خانواده از مشارکت در روند درمان امتناع کند ممکن است کارایی این درمان کاهش یابد.

 

رزرو وقت از مرکز مشاوره خانواده شرق تهران

Loading...