مرکز مشاوره خانواده شرق تهران

مرکز-مشاوره-خانواده-شرق-تهران-min.jpg
مرکز مشاوره خانواده شرق تهرانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 4Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۵ دقیقه

مرکز مشاوره خانواده

با توجه به اهمیت و نقش خانواده در جامعه، مرکز مشاوره و روانشناسی اکسیر با سال‌ها تجربه در زمینه مشاوره خانواده و خانواده درمانی با کادری مجرب آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است.

در این راستا اکسیر، مرکز مشاوره خانواده شرق تهران با نام کیمیای زندگی را برای دسترسی راحت‌تر شهروندان عزیز در شرق تهران افتتاح کرده است.

زوج های هوشمند و عاطفی با دنیای یکدیگر آشنا هستند. این آگاهی دقیق از دنیا نقشه عشق نامیده می‌شود. این اصطلاح به آن بخش از مغز شما که اطلاعات مربوط به شریک زندگی را در آن ذخیره کرده‌­اید مربوط است. به بیان دیگر این زوج‌ها گستره وسیعی از فضای شناختی خود را به مسائل زناشویی خود اختصاص می‌دهند و اطلاعات خود را تازه و روزآمد می‌کنند. 

خانواده درمانی در مرکز مشاوره خانواده شرق تهران

خانواده، يک گروه طبيعی است با اهداف و نقش‌های بسيار که برای همه اعضای خانواده مهم و ضروری است. همچنين خانواده، يک گروه قوی و سازمان‌يافته است که درمان‌گر را به خاطر اهدافی که در سياست و فرآيند آن نهفته است به خدمت می‌گيرد. لذا در خانواده‌درمانی، درمان‌گر با يک گروه طبيعی مواجه است که بايد به نوعی در آن وارد شده و آن را تحت تاثير قرار دهد؛ که اين کار احتياج به ديپلماسی قابل ملاحظه و مهارت‌های اجتماعی ضروری برای درمان‌گر دارد.

شايد بتوان گفت: خانواده‌درمانی يک روش سيستماتيک مداخله‌درمانی است که هدف آن، رفع اختلالات پيچيده و متقابل عاطفی در گروه خانواده است. خانواده‌ درمانی، در واقع صحنه برخوردهای انسانی است و در جستجوی حقايق اساسی بشری است و بالاتر از همه در پی التيام زخم‌ها و ضعف‌های خانواده است. لذا مسئوليت عمده خانواده‌درمانی از اين قرار است: بالا بردن احساس همبستگی و وحدت خانواده، فعال کردن نقش طبيعی خود در شفابخشی خانواده و تجربه‌ای که راه را برای رسيدن به يک گروه طبيعی واقعی باز می‌کند.

اين نوع درمان، آموزش، پيشگيری و درمان برای كمك به خانواده ها، كل خانواده ها را در بر می‌گيرد. برای حل مشكل خانواده يا يكی از اعضا آن كل سيستم خانواده مورد توجه قرار می‌گيرد و تلاش می‌شود علل بروز و عوامل تشديد كننده مشكل در داخل خانواده و در نوع روابط اعضاء با يكديگر مورد بررسی قرار گيرد. اين شيوه از درمان مبتنی بر رويكرد سيستم‌هاست و معتقد است زمانی می‌توان به رفع يك مشكل نائل شد كه از نيروی تك تك اعضاء استفاده كرد و عوامل تنش زا را مرتفع ساخت.

وظایف مشاور خانواده

وظيفه اصلی مشاور در مرکز مشاوره خانواده شرق تهران، ایجاد رابطه حسنه و پذیرش بدون قید و شرط مراجع می‌باشد تا بتواند به مراجع و يا خانواده او كمك كند تا با آگاهی و شناخت و آموزش مهارت‌های مناسب به حل مسائل دست يابند و آنان را قادر سازد با مسائل يا تغييرات ناشی از آن به نحو موثر عمل نمايند و تطابق يابند.

بسیاری از افراد وجود مشاور و روان شناس را در زندگی خود یک ارزش بد تلقی می‌کنند اما چنین نیست و وجود یک مشاور برای فرد و خانواده نیاز است.

از طریق راهنمایی خانوادگی، روابط سالم و متعادل بین اعضای خانواده برقرار می‌شود و آرامش و آسایش آنان تامین می‌گردد. سیستم خانواده معمولا از زن و مرد و تعدادی فرزند که روابطی بین آنان حاکم است تشکیل می۲شود. ممکن است روابط بین زن و مرد، پدر و فرزندان یا مادر و فرزندان، فرزندان با یکدیگر مختل گردد و برای تمام اعضای خانواده مشکلاتی به وجود آورد. از طریق راهنمایی خانواده در مرکز مشاوره خانواده شرق تهران با ارائه روش‌های صحیح تربیتی، به ایجاد تعادل و رابطه سالم و سازنده بین اعضای خانواده اقدام می‌شود.

امروزه تصور سنتی از خانه و خانواده به عنوان آشیانه کوچک عشق، امنیت، باهم بودن و سعادت بی پایان طی نسل‌های اخیر به شدت تغییر کرده است. لذا لازم است مشاوران بتوانند به طور موثر نه فقط در یک رابطه مشاوره دونفری، بلکه در این بعد تازه، یعنی خانواده و سیستم چند نفری آن به کار مشاوره بپردازند و در این راستا خدمات مشاوره ابعاد متفاوتی یافته و می‌توان گفت در هر مرحله از زندگی فرد نیازمند مشاوره می‌باشد.

مشاور در مرکز مشاوره خانواده شرق تهران

مشکلات مراجعین به مشاوره خانواده معمولا در زمینه های زیر است:

 • نارضایتی از رابطه جنسی زندگی مشترک.
 • ناتوانی در مدیریت خشم و روابط با همسر و خانواده.
 • بازسازی زندگی که وارد روابط فرازناشویی شده است.
 • عدم تفاهم و درک متقابل از سمت همسر.
 • اختلاف نظر در زمینه مشکلات نوجوان و تربیت کودک.
 • مشکلات پیش آمده در زمینه ی شغلی و اجتماعی.
 • اختلافات خانوادگی و تعارضات با خانواده ی همسر.
 • کاهش درگیری  بین خانواده‌ها.
 • راهکار برای ارتقاء سطح کیفیت زندگی مشترک و بالا رفتن میزان رضایت از زندگی مشترک.
 • برطرف کردن مشکلاتی مثل دروغ گویی، عصبانیت، درک کردن و فهمیدن دنیای همسر خود.
 • بررسی تفاوت‌های قومیتی، آداب و رسوم و تفاوت‌های فیزیکی و تیپ‌های شخصیتی.
 • آگاهی یافتن در زمینه نقش‌ها و مسئولیت‌ها.
 • رسیدن به آرامش و تجربه لذت‌های زندگی مشترک.
 • ارتباط با خانواده‌ها و دوستان همسر.

نظريات خانواده درمانی در زمینه مشاوره خانواده

خانواده درمانی مبتنی بر روان تحلیلی

صاحب نظران اصلی آن ناتان آکرمن، ویلیامسون، لایمن واین و تئودور کیدز هستند که شیوه درمان آنها ریشه در نظریه فروید دارد. در این شیوه فرایندهای ناهشیار اعضای خانواده به یکدیگر مرتبط دانسته می‌شوند و اعتقاد بر این است که بایستی روی نیروهای ناهشیار که آسیب را بوجود آورده‌اند، کار کرد.

خانواده درمانی تجربیاتی

در این رویکرد خانواده درمانگر تلاش می‌کند انعطاف پذیری، صمیمیت، عزت نفس و پتانسیل برای تجربه را در خانواده افزایش دهد و از فنون مجسمه سازی، صحنه آرایی خانوادگی، شوخی، مصاحبه با عروسک‌های خانواده، هنردرمانی خانواده، بازی نقش، بازسازی خانواده و … استفاده می‌شود.

خانواده درمانی‌های رفتاری و شناختی _ رفتاری

نظریه پردازان عمده آن ویلیام مسترز، ویرجنیا جانسون، جوزف ولپه، بندورا و … هستند. این شیوه درمانی بر اساس نظریه‌های رفتاری و شناختی معتقد است، رفتار از طریق پیامدها ابقا یا حذف می‌شود.

خانواده درمانی ساختی

سالوادور مینوچین، مونتالوو، فیشمن، روزمن و … نظریه پردازان اصلی این شیوه از خانواده درمانی هستند که کارکرد خانواده را متضمن ساخت خانواده، زیر منظومه‌ها و مرزها می‌دانند. درمانگران نقشه خانواده را بطور ذهنی ترسیم می‌کنند و در پیاده کردن ساخت مناسب خانواده تلاش می‌کنند و در واقع همچون کارگردان تئاتر عمل می‌کنند.

خانواده درمانی‌های استراتژیک، سیستمی و متمرکز بر راه حل

این سه رویکرد روش مدار و کوتاه مدت هستند که هر سه مرهون کار میلتون اریکسون می‌باشند و از میراث مشترکی برخوردارند. هدف، شیوه کار و فنون مورد استفاده در این سه رویکرد مشابه یکدیگر است و از فنونی چون باز تعبیر، کمرنگ کردن تعبیر و تفسیر، تکیه بر فرایند سوالات حلقوی، تمرکز روی راه حل های فرضی، تعیین کردن تشریفات و … استفاده می‌شود.

خانواده درمانی سیستمی

خانواده درمانی سیستمی در واقع کوششی برای درک خانواده به مثابه یک سیستم (و نه افرادی که صرفا با هم در یک محل زندگی می‌کنند) و به مثابه زیر سیستمی تحت تاثیر عوامل موجود در محیط بزرگ تر و اعضاء برای حفظ تعادل خود فعالیت می‌کنند. این رویکرد را اولین بار ون برتالانفی مطرح کرد.

خطرات خانواده درمانی

 • اگر خانواده درمانی توسط مشاور مجرب و به درستی مدیریت نشود، می‌تواند برخی مشکلات را تشدید کند.
 • اگر درمان خیلی زود متوقف شود ممکن است نتواند مشکلات را به طور کامل حل کند.
 • اگر یکی از اعضای خانواده از مشارکت در روند درمان امتناع کند ممکن است کارایی این درمان کاهش یابد.

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


مرکز مشاوره خانواده شرق تهرانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 4Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۵ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button