آیا تا به حال به وضعیت روحی فرزند نوجوان خود توجه کرده اید؟ آیا می دانید زمان طلایی برای مراجعه به روانشناس نوجوان چه وقتی است؟ در صورت بروز کدام نشانه ها باید از مشاور نوجوان کمک گرفت؟ یک مرکز مشاوره نوجوان باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ این سوالات، پر اهمیت ترین سوالاتی هستند که ممکن است در رابطه با سلامت روان نوجوانان، ذهن والدین آن ها را درگیر کنند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در قالب این مقاله به همه این سوالات و دیگر پرسش های شما پاسخ داده و شما را از اهمیت موضوع روانشناسی نوجوانان آگاه کنیم.

آنچه در این مقاله می خوانید: نمایش فهرست
نقل قول ارسطو درباره نوجوانی

در این مقاله از چه اصطلاحاتی استفاده کردیم؟

ASPD

اختلال شخصیت غیر اجتماعی یا Antisocial personality disorder

ADHD

این کلمه مختصر Attention deficit hyperactivity disorder به معنی اختلال بیش فعالی است.

Major Depression

یعنی افسردگی عمده و شدید؛ در قسمت معرفی دلایل خودکشی نوجوانان به آن اشاره شده است.

PTSD

اختلال استرس پس از سانحه یا Posttraumatic stress disorder

نحوه-رفتار-با-نوجوان-پرخاشگر

نوجوان چه کسی است و مهم ترین ویژگی های او کدامند؟

زمانی که یک فرد دوره رشد اولیه خود را طی می کند و قرار است با رسیدن به بلوغ وارد دوره جدیدی از زندگی شود، به دوره نوجوانی ورود پیدا می کند. سن نوجوانی از ۱۲ تا ۱۸ سالگی ادامه دارد. انسان در این دوره به بلوغ جسمی و ذهنی می رسد و به همین دلیل است که سلامت روان نوجوانان از اهمیت بالایی برخوردار است. ویژگی های مختلفی در دوره نوجوانی ظاهر می شوند که ممکن است در ادامه زندگی و با افزایش سن فرد فروکش کنند. یعنی می توان گفت که برخی خصوصیات خلقی تنها مختص به این دوره هستند. این ویژگی ها عبارتند از:

انرژی و هیجان بالا

نوجوانی دوره شکوفایی هیجانی است. در این عصر از زندگی، هر فردی به دنبال راهی می گردد تا به بهترین شکل، انرژی درونی مضاعف خود را تخلیه کرده و شور و هیجان خود را به دیگران بنمایاند.

تجربه طلبی

این یک حقیقت است که انسان ها در دوره نوجوانی ریسک پذیرتر و تجربه طلب تر از دوره های دیگر زندگی خود هستند. با افزایش سن و خروج از دوره نوجوانی و جوانی، میزان ریسک پذیری فرد کاهش پیدا کرده و فرد محتاط تر می شود.

زودجوش بودن

نوجوانان زودجوش تر از سایر گروه های سنی هستند، چرا که هنوز به اندازه کافی از مسئولیت های اجتماعی آگاهی ندارند و ممکن است عواقب رفتار خود را در نظر نگیرند و در آن واحد به موقعیت پیش آمده پاسخ دهند.

آگاهی جنسی

نوجوانی زمان رسیدن به بلوغ جسمی و جنسی است. به همین دلیل، با به وقوع پیوستن این مهم، فرد به دنبال بررسی هویت جنسی خود می رود و آگاهی نسبی در رابطه با مسائل بزرگسالانه و جنسی پیدا می کند. با کمک گرفتن از یک مشاور نوجوان می توان از قرار گرفتن فرزند نوجوان در مسیر درست رسیدن به آگاهی جنسی اطمینان پیدا کرد.

استقلال طلبی

تمایل به مستقل شدن از نظر مالی، مکانی و احساسی در نوجوانان به میزان بسیار زیادی مشهود است. یک شخص نوجوان فکر می کند که دیگر بزرگ شده است و باید برای زندگی خودش به طور مستقل تصمیم بگیرد. واکنش پدر و مادرها به این ویژگی نوجوانان از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورتی که این واکنش مناسب و اصولی نباشد، ممکن است اختلاف بین نوجوان و والدین ایجاد گردد.

تغییرات دوره نوجوانی کدامند؟

تغییرات دوران نوجوانی را به طور کلی و عمومی به دو دسته تقسیم می کنیم:

تغییرات جسمی و جنسی

تغییرات جسمی دوران نوجوانی در پی بروز تغییرات عمده در میزان ترشح هورمون های مختلف به وجود می آیند. افزایش میزان ترشح تستوسترون در پسران و افزایش میزان تولید استروژن در دختران عامل اصلی بروز تغییرات زیر است:

  • مردانه و کلفت تر شدن صدای پسران
  • افزایش قد و وزن در هر دو جنس
  • ظاهر شدن جوش بر روی پوست هر دو جنس
  • افزایش سایز برخی بخش های بدن دختران نوجوان و شروع عادت ماهیانه

شما می توانید با تماشای ویدیوی زیر صحبت های خانم دکتر صالحیان در رابطه با تغییرات فیزیکی که در دوران نوجوانی برای هر کسی اتفاق می افتند و واکنش درست اطرافیان نسبت به این تغییرات را بشنوید. این بسیار مهم است که به نوجوان خود در کنار آمدن با این تغییرات کمک کنیم.

تغییرات حسی و هیجانی

تغییرات حسی و هیجانی ممکن است در آستانه ورود فرد از هر دوره ای از زندگی به دوره بعدی پیش بیایند. در ابتدای نوجوانی که شخص اولین تغییر گروه سنی خود را تجربه می کند، ممکن است مدیریت این نوع تغییرات روانی سخت تر باشند.

بروز افسردگی و دیگر مشکلات خلقی را می توانیم نشانه ای از این تغییرات بدانیم. به دلیل دست و پنجه نرم کردن نوجوان با این مشکلات، پدر، مادر و دیگر اعضای خانواده و دوستان باید به او کمک کنند تا این دوره را به خوبی پشت سر بگذارند.در واقع زمانی که فرزند ما از دوره کودکی عبور می کند و وارد سن نوجوانی می شود، می توانیم چند تغییر بزرگ را در خلقیات و رفتار به طور چشمگیری مشاهده کنیم. مهم ترین این تغییرات را تغییرات هیجانی می دانیم.

به عنوان مثال، فرزندی که تا قبل از نوجوانی آرام و منطقی بود، حالا به یک نوجوان تحریک پذیر و پر شر و شور تبدیل شده است، ممکن است هر چیز کوچکی او را از منطق دور کند یا ممکن است به چیزهایی که در گذشته هیچ علاقه ای به آن ها نداشت علاقه نشان بدهد.

دلیل اهمیت بالای روانشناسی نوجوانان چیست؟

سال ‌های نوجوانی می‌ توانند بسیار دشوار باشند؛ زیرا فرزند شما تلاش می‌ کند تا از دوران کودکی خود عبور کرده و به بزرگسالی برسد. نوجوانی یکی از پر خطر ترین دوره ها برای تجربه مشکلات روانی است. متخصصان روانشناسی نوجوان معتقدند که این موضوع به روش های مختلفی اثبات می‌ شود. به عنوان مثال، تغییرات هورمونی و رشد مغز در دوران نوجوانی ممکن است نوجوانان را در معرض خطر بیشتر مشکلات روانی قرار دهد.

برای نوجوانان امروز، عوامل استرس ‌زای زیادی وجود دارد و از آنجا‌ که نوجوانان در این سن به لحاظ اجتماعی، علمی و شخصی بالغ می‌ شوند، در تفکر، خلق ‌و خو و رفتار آن ها تغییرات عمده ‌ای ظاهر می گردد. این تغییرات ممکن است در زمینه ارتباط نوجوانان با والدین و معلمان خدشه ایجاد کند. بسیاری از متخصصان روانشناسی، روابط اجتماعی و میان فردی را مهم ترین جنبه رفتاری انسان ها می دانند، به همین دلیل است که نمی توان از اهمیت مراجعه به روانشناس نوجوانان غافل شد و مشکلات نوجوان در مدرسه و خانه را نادیده گرفت.

مهم ترین مباحث روانشناسی نوجوان

یک مرکز مشاوره نوجوان می تواند با در اختیار داشتن متخصصین و روانشناسان مجرب در زمینه روانشناسی نوجوانان به شما والدین گرامی و فرزندتان در زمینه‌های زیر مشاوره ارائه کند:

ارتباط میان والدین و نوجوانان

یک مشاور نوجوان به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین راه های تربیت و مراقبت از فرزندتان چیست. شما با هم روند تربیتی فعلی تان را بررسی خواهید کرد و هر کجا که مشکلی در آن وجود داشته باشد، او به شما تذکر خواهد داد تا آن را تصحیح کنید. خانواده مهم ترین رکن جامعه است و وضعیت آن تاثیر مستقیمی بر روی رفتار، حالات و آینده نوجوان دارد. بنا بر این شما باید در نظر داشته باشید که بهترین اقدام برای داشتن یک نوجوان سالم، فراهم کردن یک محیط خانوادگی سالم است.

نوجوانان به‌طور چشمگیری از نظر جسمی، ذهنی و احساسی رشد می‌ کنند و این تغییرات منجر به درگیری با والدین می‌ شود. این درگیری اغلب به این دلیل رخ می ‌دهد که نوجوانان در برابر خواسته‌ های والدین خود به صورت چالش ‌بر انگیز شورش می ‌کنند. برای یک نوجوان وقت گذراندن با دوستان و تائید گرفتن از آن‌ ها مهم‌ تر از برقراری رابطه با اطرافیان، تمیز کردن اتاق ‌خواب و یا انجام تکالیف است.

به‌ طور کلی چگونگی صحبت با نوجوانان سخت است. چگونه می ‌توانید به‌ طور جدی درباره موضوعاتی که ممکن است برای آن‌ ها خطر آفرین باشد بدون آن که آن ‌ها ناراحت یا عصبانی شوند صحبت کنید؟ چگونه می ‌توانید اطمینان حاصل کنید که مکالمه شما مؤثر است و واقعاً تغییراتی ایجاد می‌ کند؟ اغلب والدین اظهار می ‌کنند فرزندانمان ما را رها می‌ کنند؛ اما این ‌گونه نیست. این دوره ‌ای است که نوجوانان باید خودشان را پیدا کنند و هویت خود را تعریف کنند بنا بر این احتیاج به فضای مخصوص به خود دارند. شما والدین باید مراقب آن‌ ها باشید و به آن‌ ها اعتماد به ‌نفس دهید.

ما در مرکز مشاوره اکسیر با برقراری کلاس‌ های آموزشی و ارائه راهکارهایی مفید و مؤثر شما را در برقراری رابطه ‌ای درست با نوجوانانتان یاری می ‌رسانیم تا نوجوانان شما بتوانند این دوره حساس زندگی را به خوبی بگذرانند.

بلوغ

مسئله بلوغ را بسیاری از روانشناسان و متخصصان حوزه روانکاوی، مهم ترین مسئله زندگی می دانند. اگر فرد دوران بلوغ خود را به سلامت (هم از نظر جسمی و هم روانی) پشت سر بگذارد، پیش زمینه خوبی برای سال های آینده زندگی اش خواهد داشت. در واقع بلوغ در پسران با دختران چیز متفاوتی است اما ماهیت هر دوی آن ها یک چیز است؛ گذر از دوران کودکی و شروع بزرگسالی. یک روانشناس نوجوان به فرزند نوجوان شما کمک می کند تا با تغییرات این دوره از زندگی اش به خوبی کنار آمده و آن را درست سپری کند.

در دوران بلوغ بدن سریع تر از هر زمان دیگری رشد می ‌کند. نوجوانان با رسیدن به بلوغ از نظر اجتماعی، روانی و جسمانی دچار تغییرات عمده‌ ای می ‌شوند و این تغییرات باعث ایجاد استرس و کاهش اعتماد به نفس در آن ها خواهد شد.

والدین با دادن اطلاعات درست درباره تغییرات دوران نوجوانی به فرزندان خود می‌ توانند از میزان این استرس بکاهند. البته با توجه به فرهنگ ما بعضی از والدین درباره سلامت جنسی، دوره بلوغ و نشانه ‌های آن با فرزندان خود گفت‌ و گو نمی‌ کنند و نوجوانان اطلاعات مورد نیاز خود را ممکن است از طریق دوستان یا فضاهای مجازی به دست آورند. این اطلاعات ممکن است نادرست باشد و فرزندانتان را در معرض انواع خطرها قرار دهد.

مشاوران نوجوانان اکسیر با روشن ساختن مراحل و علائم بلوغ، شما و فرزندانتان را یاری می ‌رسانند. نوجوانان در جلسات مشاوره یاد می ‌گیرند که چه تغییراتی در دوران بلوغ رخ می‌ دهد. به ‌این ‌ترتیب می ‌دانند که چه چیزی در انتظارشان است و یاد می‌ گیرند که این تغییرات را همه تجربه می ‌کنند. این اطلاعات از شدت استرس و اضطراب آن‌ ها می ‌کاهد. علاوه بر مسائل بلوغ و علائم آن، بهداشت جنسی نیز به آ ن‌ها آموزش داده می‌ شود تا از بروز مشکلات جنسی نوجوانان جلوگیری گردد.

شناسایی و درمان اختلالات روان ‌شناختی

همه افراد در هر سنی می توانند به مشکلات روان شناختی دچار شوند. برخی از این اختلالات در سن نوجوانی شایع تر هستند. در ادامه این مقاله درباره شایع ترین مشکلات اعصاب و روان در نوجوانان توضیحات کاملی را ارائه کرده ایم. با توجه به تغییرات در دوران بلوغ، بروز علائم اختلالات روانی در میان نوجوانان نسبتا معمول است. شما والدین همان‌ گونه که سلامت جسمانی فرزندتان برایتان مهم است، باید به سلامت روانی او نیز توجه داشته باشید.

برخی از والدین علائم هشدار دهنده بیماری روانی نوجوان خود را نادیده می‌ گیرند چون نگران برچسب‌ گذاری روی فرزند خود هستند؛ اما تشخیص و مداخله زود هنگام کلید موفقیت شما برای کمک به نوجوانان است. روانشناس نوجوان با استفاده از روش‌ های تشخیصی استاندارد، اختلالات شایع دوران نوجوانی نظیر پرخاشگری، بیش فعالی، افسردگی، اختلالات اضطرابی، افکار خودکشی، اختلال هراس، اختلالات اشتها، اختلالات روان‌ پریشی مانند اسکیزوفرنی یا اختلالات سوء مصرف مواد مخدر و الکل، اختلال سلوک، وسواس و … را در نوجوان شما شناسایی و درمان می ‌کند.

به طور مثال یک مشاور به نوجوان در جهت کنترل خشم خود کمک می‌کند که منبع مشکل را شناسایی کند، تمام پیامدهای پاسخ‌ ها را در نظر بگیرد و پاسخ درست را انتخاب کند و به ‌طور کلی مدیریت خشم را درونی کند.

مشاوره تحصیلی

مسائل تحصیلی می توانند تاثیر بسیار زیادی بر روی وضعیت سلامت روان نوجوانان بگذارند. وجود مسئله ای مانند کنکور نوجوانان را متحمل استرس و اضطراب زیادی می کند. کمک و مشاوره تحصیلی گرفتن از یک مرکز مشاوره خوب می تواند به فرد کمک کند تا به بهترین شکل ممکن این دوران را پشت سر گذاشته و وارد دانشگاه شود.

در دوران قبل از دانشگاه، شخصیت نوجوانان در حال شکل ‌گیری است و ایده ها، نظرات و شخصیت آن ‌ها تغییرات دائمی دارد. علاوه بر این، انتظارات نوجوانان برای پیشرفت علمی و نداشتن اطلاعات جامع و دقیق به خصوص در زمینه انتخاب رشته تحصیلی در دانشگاه باعث ایجاد استرس شدید در آن ‌ها می شود.

روانشناسان در جلسات مشاوره تحصیلی توضیح می ‌دهند که چگونه باید با افت تحصیلی نوجوانان مواجه شد و با دادن اطلاعات دقیق درباره انواع رشته‌ های تحصیلی، آینده شغلی رشته تحصیلی مورد نظر، میزان هزینه دانشگاه و … فرزندان شما را در انتخاب رشته تحصیلی متناسب با ویژگی شخصیتی و سایر شرایط یاری می ‌کنند.

هویت یابی نوجوانان

 “نوجوانی، سخت ‌ترین مرحله زندگی است، مرحله‌ ای که نمی‌ دانی بچه ‌ای یا بزرگ شدی، برای انجام یک سری کارها هنوز کودکیم و بعضی وقت ‌ها هم توقع بزرگ و بالغانه رفتار کردن را به دوش می‌ کشیم. گاهی اوقات حتی کنار دوستان بودن هم سخت است و گاهی نیز تحمل خانواده از عهده ‌مان خارج می‌ شود. چه کنیم؟”

شاید شما هم با این سوال روبرو شده اید که «نوجوان واقعا جایگاهش کجاست؟ چرا درک کردن نوجوانان آن قدر سخت است؟» همه والدین خواهان بهترین امکانات برای فرزندان خود هستند، بالأخص در مرحله بلوغ که فرزند وارد دوره جدیدی از زندگی می ‌شود و لذا تصمیم‌ گیری غلط و نا به جا می ‌تواند آینده او را به خطر اندازد.

مرکز مشاوره اکسیر با سال‌ ها تجربه، دوره‌ های (رهاب) را با تمرکز بر “روابط موثر، هویت یابی و شخصیت شناسی، احساسات و هیجان‌ها و بهداشت جنسی” در دپارتمان روانشناسی نوجوان خود برگزار می‌کند تا عبور از این مرحله رشدی و راه ورود به بزرگسالی را برای نوجوان عزیز شما هموار و شیرین نماید.

دوران نوجوانی مهم ‌ترین دوران در شکل ‌گیری شخصیت فرد و یا به عبارتی دوران رشد هویت شخصی است که برای نوجوانان هیجان ‌انگیز است. به‌ عبارتی ‌دیگر نوجوانان در این دوران به دنبال یافتن خود در زمینه‌ های مختلف از جمله اجتماعی و جنسی هستند. روانشناسی نوجوان پاسخ سوال های شما در این زمینه است.

نوجوانان نیازمند یک هویت اجتماعی هستند. آن ها از طریق موقعیت فرهنگی، قومیت، خانواده، مدرسه، تائید یا انکار اطرافیان و … هویت اجتماعی خود را می ‌یابند. با توجه به این که هویت اجتماعی نوجوانان به‌سرعت در حال تغییر، تهدید و یا سوء استفاده است، جای تعجب نیست که یک کودک دچار افسردگی شود. متخصصین روانشناسی نوجوان اکسیر به شما والدین راهکارهای مفیدی را ارائه می‌ دهند که با استفاده از آن‌ ها فرزندان خود را حمایت کنید تا با اضطراب و استرس کمتری هویت و نقش اجتماعی مناسب خود را پیدا کنند.

مهم ترین اختلالات روانی نوجوانان

در ادامه شایع ترین مشکلات مربوط به حوزه سلامت روان نوجوانان را نام برده و توضیحات مناسبی برای هر یک ارائه کرده ایم. برخی از این مشکلات حاصل رفتارهای پر خطری مانند سوء مصرف مواد مخدر یا فعالیت بیش از حد در فضاهای مجازی هستند. در این ویدیو می توانید صحبت های خانم دکتر آزیتا دریای لعل، متخصص روانشناسی نوجوانان را در رابطه با اهمیت تشخیص زود هنگام اختلالات روانی ببینید و بشنوید:

مشکلات اضطرابی

استرس در نوجوانان شایع ترین اختلال سلامت روان است. انواع مختلفی برای اختلالات اضطرابی دوره نوجوانی در نظر می گیریم که عبارتند از:

اختلال اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب فراگیر را اضطراب و نگرانی بیش از حد درباره رویداد یا فعالیت های مختلف می دانیم که حد و اندازه آن متناسب با احتمال واقعی رویداد نیست و بسیار بزرگ تر از آن چیزی است که باید باشد.

اختلال اضطراب اجتماعی (SAD)

اختلال اضطراب اجتماعی، ترس شدید و مدارو از موقعیت های اجتماعی است. برای برخی از افراد، قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی می تواند طاقت فرسا باشد. در برخی موارد بروز استرس هنگام قرار گرفتن در جمع انسان های دیگر طبیعی است اما اگر شدت این استرس از حد بگذرد، می توان گفت که اختلالی رخ داده است.

پانیک

افزایش ناگهانی ترس یا ناراحتی شدید که در طی چند دقیقه به اوج خود می رسد و همراه با علائم جسمانی شدید مانند تپش قلب شدید، احساس خفگی، ترس در قفسه سینه، احساس تهوع، سرگیجه و ….است.

وسواس فکری و عملی

نوجوانان مبتلا به وسواس فکری و عملی افکار آزار دهنده زیادی دارند که باعث ایجاد استرس می شوند. این افراد برای کاهش این استرس یک سری رفتارهای تکراری را مدام انجام می دهند. مثل چک کردن مداوم گوشی، تمیز کردن بیش از حد و …

استرس پس از سانحه (PTSD)

همه افراد در معرض موقعیت های استرس زا قرار دارند و اکثر اوقات می توانند میزان استرس خود را بعد از واقعه کنترل کنند؛ ولی برخی از نوجوانان شدت اضطرابشان در حدی بالا است که نمی توانند خود را کنترل کنند و در طول زمان بعد از یادآوری اتفاق و یا قرار گرفتن در موقعیت آن دچار استرس بسیار شدیدی می شوند؛ در این حالت می گوییم که شخص دچار اختلال استرس پس از سانحه هستند.

مشاوره تخصصی نوجوان

مشکلات خلقی در نوجوانی

اختلالات خلقی نیز در بین نوجوانان نیز شایع هستند. در اغلب اوقات نوجوانان دارای اختلال خلقی، یک یا چند اختلال دیگر مانند اختلال اضطرابی و اختلالات رفتاری را نیز دارند. برای تشخیص درست و علمی نوع اختلال در نوجوانان و نیز تشخیص همپوشانی با اختلالات دیگر باید به متخصص روانشناسی نوجوان مراجعه کنید. مهم ترین انواع اختلالات خلقی که نوجوانان را درگیر می کنند، عبارتند از:

افسردگی

افسردگی نوجوانان مسئله مهم و فراگیری است.تحقیقات نشان می دهند که حدود ۲۰ درصد از همه نوجوانان در طول این دوره از زندگی خود افسردگی را تجربه می کنند. نوجوانان افسرده در طول روز احساس غمگینی و افسردگی دارند و از انجام فعالیت های مفرح لذت نمی برند. در کودکان و نوجوانان، افسردگی ممکن است بیشتر با تحریک پذیری خود را نشان دهد تا غم انگیزی و ناراحتی.

تشخیص افسردگی در سنین پایین بسیار سخت تر از بزرگسالی است. چرا که به طور پیش فرض در زمان رشد نشانه هایی بروز داده می شوند که نباید با افسردگی نوجوانی اشتباه گرفته شوند. در حقیقت این کار راحتی نیست که مرز مشخصی برای افسردگی و علائم بلوغ و افزایش سن در نظر گرفت.

ممکن است افسردگی در نوجوانان خود را با نشانه های مختلفی نشان دهد. برخی از مهم ترین علائم افسردگی در نوجوانان را در ادامه نام برده و توضیح داده ایم. با خواندن متن زیر می توانید  راهکار اساسی و کاربردی برای تشخیص افسردگی در نوجوانان را یاد بگیرید. در واقع مهم ترین نشانه های افسردگی در این گروه سنی عبارتند از:

ناراحتی مداوم

اگر همیشه و برای مدتی طولانی احساس می کنید که ناراحت هستید و چیزی نمی توانید خوشحالتان کند، یکی از عمده ترین علائم افسردگی را دارید. ممکن است در این حالت بدون هیچ دلیل خاصی غمگین باشید و یا حتی گریه کنید. در صورتی که شما خود یک نوجوان یا والد یک نوجوان هستید و چنین نشانه ای را مشاهده کرده اید، باید به فکر گرفتن وقت مشاوره روانشناسی نوجوان باشید.

ناراحتی مداوم
زودرنج و کم تحمل شدن

زودرنج بودن و زود از دست دادن صبر و تحمل را یکی از شایع ترین علائم افسردگی می دانیم. ممکن است حتی شما در حالت عادی این مشکل خلقی را داشته باشید ولی با ابتلا به افسردگی میزان آن افزایش پیدا کند. ممکن است با بروز این علامت، بی هیچ دلیل مشخصی افرادی که دوستشان دارید را از خودتان برنجانید.

زودرنجی
احساس تنهایی و بی پناه بودن

زمانی که یک نوجوان دچار افسردگی می شود، احساس می کند در قعر یک چاه عمیق گیر افتاده است و هیچ کس نمی تواند به او کمک کند. در این حالت نقش پدر، مادر و دوستان بسیار پر رنگ است. این افراد با داشتن تاثیر مستقیم بر روی تصمیم گیری های نوجوان می توانند به او در کمک گرفتن از یک مشاور روانشناس موثر باشند.

احساس تنهایی
انزوا طلبی

ابتلا به افسردگی در نوجوانان می تواند باعث کمرنگ شدن یا قطع ارتباط این افراد با دوستانشان شود. هر چه که میزان این افسردگی شدیدتر باشد، فاصله فرد از اطرافیانش هم بیش تر می شود. مهم ترین چیزی که اطرافیان این نوجوانان افسرده باید بدانند این است که نباید حتی به خواست خودش او را تنها رها کنند.

انزواطلبی
لذت نبردن از کارهایی که در گذشته لذت بخش بودند

ممکن است هر فردی را طیف گسترده ای از فعالیت ها به وجد بیاورند. در صورتی که او به افسردگی مبتلا شود، دیگر این فعالیت ها را لذت بخش نمی داند و از انجام آن ها احساس شادی نمی کند. شرکت در کارهای دسته جمعی، ساز زدن، تماشا کردن فیلم و سریال و … نمونه هایی از این اقدامات هستند.

لذت نبردن

برای دیدن انیمیشن معرفی علائم افسردگی نوجوانان روی گزینه پلی کلیک کنید تا توضیحات بیش تری را در این زمینه به دست آورید:

اسکیزوفرنی

علائم اسکیزوفرنی در نوجوانان مشابه علائم آن در بزرگسالان است، اما تشخیص این بیماری در این سن ممکن است دشوارتر باشد. علائم آن در نوجوانان عبارت است از: افت شدید عملکرد مدرسه، دوری کردن از دوستان و خانواده، داشتن روحیه ای افسرده، گرایش به مصرف مواد، داشتن توهم بینایی.

علائم اسکیزوفرنی در نوجوانی

اختلال دوقطبی

یکی دیگر از اصلی ترین انواع اختلالات خلقی، اختلال دو قطبی است. آن دسته از نوجوانان که به بیماری دو قطبی مبتلا می شوند، در طول روز یا ماه خلق ثابتی ندارند. این نوجوانان ممکن است در برخی مواقع احساس افسردگی داشته باشند و در مواقع دیگر احساس انرژی زیاد و شیدایی. شما با انجام تست آنلاین اختلال دو قطبی می توانید از دارا بودن نشانه های این بیماری آگاهی پیدا کرده و بعد برای گرفتن وقت مشاوره روانشناسی اقدام کنید.

اختلالات رفتاری در نوجوانی

اختلالات رفتاری در نوجوانان انواع مختلفی دارد و گاهی اوقات ممکن است نوجوانان به بیش از یک اختلال رفتاری مبتلا باشند. شایع‌ ترین اختلالات رفتاری در نوجوانان عبارتند از:

اختلال سلوک یا رفتار ضد اجتماعی

رفتارهای تکراری و مداوم که نقص حقوق دیگران است. علائم آن عبارت است از: پرخاشگری به مردم، آزار و اذیت دیگران و حیوانات، تخریب اموال، فریب دادن دیگران، سرقت، فرار از خانه و مدرسه.

نافرمانی مقابله ای

این گونه نوجوانان غالبا با بزرگترها بحث و گفتگو می کنند، از قوانین پیروی نمی کنند، دیگران را آزار می دهند و سرزنش می کنند، اغلب اوقات عصبانی هستند و کینه توزی می کنند.

مشکلات خوردن در نوجوانی

اختلالات خوردن در نوجوانان می توانند حتی در دسته بیماری های جدی و غالبا کشنده قرار بگیرند. این اختلالات با بروز مشکل در افکار و احساسات مرتبط همراه هستند. اختلالات شایع در خوردن غذا شامل بی اشتهایی عصبی و پرخوری است.

بی اشتهایی عصبی

بی اشتهایی عصبی زمانی اتفاق می افتد که نوجوانان خود را فردی چاق می بینند و دائما در صدد کم کردن وزن خود هستند. پس به همین دلیل به میزان خیلی خیلی کم غذا می خورند، ورزش های سنگین انجام می دهند، بعد از خوردن غذا از ملین ها استفاده می کنند یا سعی می کنند که استفراغ کنند.

این اختلال یکی از بالاترین ارقام مرگ و میر در نوجوانان را دارد. عده ای بر اثر عوارض ناشی از گرسنگی می میرند و عده ای دیگر نیز در اثر خودکشی از بین می روند.

پرخوری عصبی

افراد مبتلا به اختلال پرخوری، کنترل خود را از دست می دهند. این اختلال به دنبال پاکسازی، ورزش بیش از حد یا روزه گرفتن نیست. در نتیجه افراد مبتلا به اختلال پرخوری، اغلب دچار اضافه وزن یا چاقی هستند.

مشکلاتی نظیر کاهش اعتماد به نفس در این نوجوانان مبتلا به پرخوری عصبی دیده می شود. چرا که به دلیل داشتن وزن بالا همواره توسط دیگران مورد تمسخر واقع می شوند.

اعتیاد

یکی از مهم ترین نگرانی های والدین و در کل همه افراد جامعه بر می گردد به مسئله اعتیاد نوجوانان. زمانی که یک نوجوان به سمت اه سوق پیدا می کند، نباید تقصیر را تنها بر گردن خودش بیندازیم.

چرا که اعتیاد موضوعی تک بعدی نیست و نباید فقط یک دلیل برای بروز آن در نظر گرفت. خانواده، دوستان، خود فرد و شرایط زندگی و جامعه همه و همه می توانند منجر به معتاد شدن یک نوجوان شوند.

در این ویدیو توضیحات خانم دکتر عسل ناجیان را خواهید شنید در رابطه با تقویت جرات نه گفتن در سن نوجوانی. اعتیاد نوجوانان انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم:

اعتیاد به مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی

به دلیل افزایش حداکثری حس استقلال طلبی در نوجوانان، افراد این گروه سنی به فکر تجربه موارد جدید می افتند. از بین چیزهایی که نوجوانان تمایل بالایی به تجربه کردن آن ها دارند، می توان به مواد مخدر، مواد محرک و نوشیدنی های الکلی اشاره کرد.

برای جلوگیری از اعتیاد نوجوانان به این موارد اعتیاد آور، خانواده ها باید به شکلی صحیح و درست بر روی عملکرد آنان نظارت داشته باشند. منظور ما از نظارت داشتن این نیست که وسایل فرزند نوجوان خود را بگردید یا او را بیش از حد لازم کنترل کنید، بلکه باید بتوانید با برقراری رابطه درست با او، ارتباط میان خودتان را از والد و فرزندی به رابطه دوستی تغییر دهید.

به این ترتیب است که نوجوان می تواند به شما اعتماد کند و در صورتی که قصد داشت برای مصرف این مواد اعتیاد آور اقدام کند، به عنوان اولین شخص با شما مشورت کرده و این موضوع را در میان بگذارد. اگر شما نتوانید رابطه درستی با فرزند نوجوان خود برقرار کنید، این اتفاق نمی افتد و زمانی از اعتیاد نوجوان خود با خبر می شوید که شاید دیر شده باشد.

همان طور که در بخش های قبل گفتیم، یکی از مهم ترین کارهایی که یک مشاور روانشناسی نوجوان انجام می دهد، کمک به شکل گیری و برقراری ارتباط درست میان پدر و مادر و فرزند نوجوان آنهاست.

اعتیاد به بازی های رایانه ای

یکی از شایع ترین اشکال اعتیاد در بین نوجوانان، اعتیاد به بازی های رایانه ای است. این نوجوانان در درک درست امکانات موجود در اطراف خود برای تفریح و گذران وقت دچار مشکل می شوند و فکر می کنند هیچ راهی برای تفریح به جز انجام بازی های رایانه ای نیست.

یکی از اشتباهاتی که والدین این نوجوانان مرتکب می شوند، این است که آن ها را از انجام بازی های رایانه ای به طور کامل محروم می کنند. در حالی که بهترین راهکار در وهله اول صحبت منطقی با نوجوان و کنترل درست مدت زمان بازی رایانه ای در طول روز است.

اهمیت این موضوع را دست کم نگیرید! اعتیاد به بازی های رایانه ای می تواند به بدترین شکل ممکن بر روی روند تحصیلی نوجوانان موثر باشد. شما با کمک گرفتن از کاربردهای روانشناسی نوجوان می توانید این موضوع را کنترل کنید.

اعتیاد به فضای مجازی

اعتیاد به گوشی های هوشمند چیز شناخته شده ای است. هر روزه بسیاری از نوجوانان را در اطرافمان می بینیم که ساعت های متوالی گوشی در دست می گیرند و در فضاهای مجازی وقت خود را تلف می کنند. در صورتی که فرزند شما نیز یکی از همین نوجوانان است، می توانید با کمک گرفتن از یک متخصص روانشناسی نوجوان، این رفتار را در وی مدیریت کنید.

با توجه به زندگی امروزه فضای مجازی جایگاه خاصی در بین افراد پیدا کرده است. بسیاری از والدین از اعتیاد نوجوانان خود به فضای مجازی و گرفتن اطلاعات نا مناسب سنشان نگران هستند. حالا دیگر فضای مجازی و تلفن همراه بخش بزرگی از زندگی روزمره نوجوانان است.

باید توجه داشته باشید که فضای مجازی روش برقراری ارتباط و وسیله‌ ای برای یادگیری است اما نوجوانان ممکن است از طریق فضای مجازی در زندگی دچار مشکلات جدی شوند. با نوجوان خود درباره فواید و مضرات فضای مجازی و تلفن همراه گفتگو کنید. در این‌ ارتباط از سرزنش و نصیحت خودداری کنید هر چند که ممکن است در این گفتگو با مقاومت مواجه شوید.

دکتر علی سروش، روانشناس نوجوان در رابطه با مهارت های ارتباطی نوجوانان توضیحات ارزشمندی را ارائه داده اند. مرکز مشاوره اکسیر شما را به دیدن آن دعوت می نماید:

مشکلات اجتماعی نوجوانان

جامعه؛ کلمه ای ساده با تاثیری شگفت انگیز. انسان ها اساسا موجوداتی اجتماعی هستند. ما به درک شدن، برقراری انواع ارتباط با دیگران، تحسین شدن و انجام فعالیت های دسته جمعی و اجتماعی نیاز داریم.

علی الخصوص در دوران نوجوانی نباید این نیاز را نادیده گرفت. در صورتی که فردی در سن نوجوانی خود دچار مشکل در برقراری ارتباط با هم سن و سالانش شود و به اصطلاح شخصیتی منزوی و تنها داشته باشد، یکی از مهم ترین و اصلی ترین زمان های زندگی خود را از دست داده است.

مشکلات اجتماعی مختلفی می توانند زندگی نوجوانان را تحت الشعاع قرار دهند. داشتن شخصیت ضد اجتماعی (آنتی سوشال)، داشتن شخصیت غیر اجتماعی (آسوشال)، نداشتن دوست، مورد تمسخر هم سن و سالان قرار گرفتن و … همه و همه از مهم ترین انواع مشکلات اجتماعی هستند.

بهترین کاری که می توان به عنوان یک پدر یا مادر دارای فرزند نوجوان انجام داد، شناخت این دسته از مشکلات و نشانه های آن هاست. در صورتی که هر یک از علائم اختلالات اجتماعی را در او مشاهده کردید، حتما به فکر گرفتن مشاوره روانشناسی نوجوان بیفتید چرا که این موضوع می تواند تا آخر عمر زندگی فرزندتان را تحت تاثیر قرار دهد.

ضد اجتماعی بودن

شخصیت ضد اجتماعی یا آنتی سوشال کسی است که به دیگران اهمیتی نمی دهد و به خشونت می پردازد. اختلال ضد اجتماعی بودن یا ASPD اختلالی است که شخص مبتلا به آن وجدان کافی برای کارهای اشتباه ندارد و به راحتی آن ها را انجام می دهد.

علائم ضد اجتماعی بودن را می توان هم در کودکان و هم در نوجوانان مشاهده کرد. در واقع مهم ترین نشانه هایی که باید در صورت مشاهده آن ها در فرزند خود به آنتی سوشال بود او شک کنید، عبارتند از آزار و اذیت دیگران، تمایل به دروغ گفتن و گول زدن، قلدری و …

غیر اجتماعی بودن

شخصیت غیر اجتماعی یا آسوشال کسی است که دوست ندارد اجتماعی باشد و منزوی است. شخص مبتلا به این اختلال از برقراری روابط اجتماعی دوری می کند. این اختلال بیش تر در کسانی دیده می شود که از اختلال اوتیسم یا برخی اختلالات خلقی همانند اسکیزوفرنی یا افسردگی رنج می برند.

در گذشته معنی ضد اجتماعی بود و غیر اجتماعی بودن با یکدیگر اشتباه گرفته می شدند. در ویدیوی زیر به خوبی معنی و تفاوت هر یک از این موارد با یکدیگر را توضیح داده ایم.

مورد قلدری قرار گرفتن

مورد تمسخر و قلدری گرفتن که در اصطلاح روانشناسی به آن Being Bullied یاد می کنیم، زمانی اتفاق می افتد که یک نوجوان دارای شخصیت غیر اجتماعی چنین فردی را مورد آزار و اذیت قرار می دهد.

نوجوانی که مورد قلدری قرار می گیرد، قادر نیست از خودش دفاع کند و در پی رفتارهایی که با او می شود، ممکن است واکنش های نادرستی از خود نشان بدهد. بسیاری از نوجوانانی که مورد قلدری هم سن و سالان خود قرار می گیرند، نشانه های رفتاری مشخصی دارند. با مشورت با یک روانشناس نوجوان می توان این نشانه ها را شناخت و از آزار دیدن فرزند خود جلوگیری کرد.

مشکلات حافظه در نوجوانی

بسیاری از نوجوانان وجود دارند که خیلی خوب درس می خوانند ولی به دلیل مشکلاتی که در حفظ کردن و به یاد سپاری نکات درسی برایشان پیش می آید، نمی توانند در زمان امتحان عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارند. به دلیل سوالات بسیاری که شما عزیزان در زمینه تقویت حافظه در دوران نوجوانی از ما پرسیده اید، این ویدیو را تهیه کرده ایم تا با تماشای آن ۵ راهکار مفید برای تقویت حافظه را یاد بگیرید:

اختلال بیش فعالی و نقص توجه در نوجوانان

درست است که بیش فعالی می تواند در سنین پیش از مدرسه هم خودش را نشان بدهد، اما شایع ترین سن بروز علائم اختلال ADHD را بعد از ورود به مدرسه می دانیم. مهم ترین نکته ای که در رابطه با این اختلال وجود دارد این است که بیش فعالی و نقص توجه دو مقوله جدا از هم هستند؛ یعنی فرد می تواند هر یک از این دو مورد را به صورت جداگانه یا توام با مورد دیگر تجربه کند.

نوجوان مبتلا به بیش فعالی همان طور که از نام آن مشخص است، فعالیت بیش از حدی دارد و نمی تواند یک جا بند شود، خستگی ناپذیر است و دوست دارند همیشه در حال فعالیت فیزیکی باشند.

در بخش دیگر این اختلال، عبارت نقص توجه را می بینیم. نوجوانان کم توجه ممکن است علائم بیش فعالی را داشته باشند یا نداشته باشند، در واقع در این مورد الزامی وجود ندارد. نوجوانان کم توجه به جزئیات توجه نمی کنند، هنگام انجام تکالیف مدرسه بی دقتی می کنند، در کارهای کوتاه مدت جدی مانند حل کردن مسائل ریاضی زود خسته می شود و نمی توانند تمرکز خود را حفظ کنند.

کنکور؛ قاتل روان نوجوانان!

نیازی به تحقیق نیست! کنکور مهم ترین و اصلی ترین مسئله موثر بر روی سلامت روان نوجوانان دبیرستانی است. اضطرابی که نوجوان پشت کنکوری تجربه می کند می تواند زمینه ساز مشکلات جدی شود. به همین دلیل است که امروزه داشتن یک مشاور تحصیلی و روان درمانگر در کنار نوجوان تا این اندازه مهم است.

چگونه به نوجوان پشت کنکوری کمک کنیم؟

با در نظر داشتن نکات زیر می توان بیش ترین میزان کمک را برای نوجوانان پیش دانشگاهی به ارمغان آورد:

  1. بدانیم که اضطراب کنکور قرار نیست وجود نداشته باشد. پس با گفتن جمله هایی مانند «چرا استرس داری؟»، «اضطراب تو بی معنی است» و … اعصاب نوجوان خود را خرد نکنید و به او برای استرس داشتن احساس گناه تزریق نکنید.
  2. اجازه دهید که او خیلی راحت در رابطه با نگرانی هایش با شما هم صحبت شود. حرف هایش را با دقت بشنوید و گاهی تنها کاری که می کنید این باشد که کاملا دوستانه رفتار کنید و واکنش نشان دهید.
  3. اگر استرس نوجوان به حدی زیاد است که کارهایش را مختل می کند، می توانید از یک روان درمانگر کمک بگیرید. البته اول به فرزندتان خبر بدهید که قصد دارید با روانشناس ارتباط برقرار کنید.

چگونه با فرزند نوجوانم ارتباط برقرار کنم؟

دل بستگی میان والدین و فرزند نوجوان مثل طنابی است که باید هر دو طرف آن به فکر افزایش ضخامت و استحکام آن باشند. وقتی شما به عنوان پدر یا مادر بر روی نیازهای فرزندتان حساس و متوجه آن ها باشید، در دسترس آن ها قرار بگیرید و در بر آورده کردن آن ها تلاش کنید.

پیشنهاد می کنیم توضیحات دکتر نیوشا علائی، روان درمانگر مرکز مشاوره اکسیر در این رابطه را ببینید:

خودکشی نوجوانان

به گزارش سازمان جهانی بهداشت، سالانه حدود ۸۰۰ هزار نفر به دلیل خودکشی می میرند. بسیاری از این افراد نوجوان هستند. اگر بخواهیم آمار دقیق به دست شما بدهیم، باید بگوییم که خودکشی دلیل اصلی مرگ افراد بین ۱۵ تا ۲۹ سال، دومین دلیل مرگ افراد بین ۱۵ تا ۳۴ سال و سومین دلیل مرگ کودکان ۱۰ تا ۱۴ ساله است.

دانستن این آمار و ارقام قطعا برای جدی گرفتن این موضوع کافی است. دلایل مختلفی را می توان در خودکشی نوجوانان دخیل دانست. این دلایل عبارتند از:

  • افسردگی شدید یا Major Depression
  • از دست دادن کنترل به دلیل مصرف مواد الکلی یا مخدر
  • حسرت کارهای اشتباه

اگر دوست دارید در رابطه با عوامل موثر بر خودکشی در نوجوانی اطلاعات بیشتری به دست آورید، ویدیوی مقابل را ببینید:

آمار بالای خودکشی نوجوانان؛ یک زنگ خطر برای همه

نوجوانی دوره ای است که در آن اضطراب و آشفتگی بسیاری وجود دارد. آمار بالای خودکشی در این روزها زنگ خطری را به صدا در می آورد تا بیش تر به سلامت روان نوجوانان اطرافمان اهمیت بدهیم. همان طور که در ویدیوی زیر می بینید، به گفته خانم دکتر فرناز رضایی، روان درمانگر نوجوانان مرکز مشاوره اکسیر، مقوله هویت یابی، استقلال طلبی، فشارهای تحصیلی و … همه و همه می توانند زمینه سازهایی برای بروز این اتفاق تلخ یعنی خودکشی باشند.

گاهی اوقات نوجوان به این فکر می کند که شاید خودکشی بهترین راه برای رها شدن از بار سنگین فشارهای روانی و اضطراب ها باشد. بعضی از آن ها حتی این فکر را به زبان می آورند. مثلا به صراحت می گویند که “کاش بمیرم” یا “من به هیچ دردی نمی خورم”. به عنوان افرادی که روزانه با بسیاری از موارد مشابه این چنینی برخورد داریم، از شما پدر و مادر عزیز دارای فرزندان نوجوان خواهش می کنیم که اگر چنین صحبت هایی از فرزند خود شنیدید، آن را جدی بگیرید و حتما قبل از این که دیر بشود، با مشاور روانشناس مشورت کنید.

قصه روانشناسی

در این قسمت یک قصه از اتاق روان درمانی مرکز مشاوره اکسیر توسط خانم دکتر حانیه قاسمی را بازگو کرده ایم.

نوجوانی حدودا ۱۴ ساله را در نظر بگیرید. یکی از مشکلاتی که به خاطر آن ها به روانشناس مراجعه کرده است، این است که اصلا دلش نمی خواهد هیجاناتش را بروز بدهد، پدر و مادرش تمایل دارند که او با آن ها حرف بزند و انقدر در خودش فرو نرود.

برای والدینش این سوال ایجاد شده که چرا این مدت طولانی در اتاق می ماند و نزد آن ها نمی آید. اما این نوجوان دلش نمی خواهد که با آن ها حرف بزند. او حتی حرف زدن با روانشناس هم برایش سخت است.

آیا می توانید حدس بزنید که مشکل این نوجوان چیست؟ در این قسمت ویدیوی صحبت های دکتر قاسمی را ببینید تا ادامه این ماجرا را از دست ندهید:

اگر فهمیدیم فرزند نوجوانمان با جنس مخالف ارتباط دارد، چه کنیم؟

آیا تا به حال این سوال برایتان پیش آمده است که اگر متوجه ارتباط عاطفی فرزند نوجوانتان با جنس مخالف شدید، باید چه واکنشی از خود نشان بدهید؟ در این ویدیو به خوبی نحوه واکنش درست در این موقعیت حساس را توضیح داده ایم. شما همچنین می توانید به جای تماشای ویدیو، متن زیر را بخوانید:

همه ما می دانیم که یکی از مهم ترین ویژگی های دوران نوجوانی ارتباط گرفتن با جنس مخالف است. نوجوانان در این گروه سنی از نظر قوای جنسی و جسمی قوی تر شده اند، ظاهر بزرگسالانه ای پیدا کرده اند و عواطف و احساساتشان گسترده شده است.

نوجوانان خواهان و تشنه تجربه احساساتی هستند که خارج از حدود گذشته است، آن ها می خواهند پا به منطقه ممنوعه بگذارند و به هر طریقی که شده کنجکاوی خود را برطرف کنند. بنا بر این می توان گفت که کم و کیف رابطه با جنس مخالف در این دوران یکی از عواملی است که به میزان بسیار زیادی بر روی وضعیت روحی و روابط آینده افراد تاثیر گذار خواهد بود.

این موضوع را بپذیرید و با آن کنار بیایید.

خانواده های نوجوانان می توانند به عنوان نزدیک ترین و تاثیر گذار ترین افراد زندگی آن ها در زمینه برقراری ارتباط درست با جنس مخالف به آن ها بیش ترین میزان کمک را داشته باشند. برای رسیدن به این هدف باید بدانیم که این یک ویژگی طبیعی است و نوجوان ما که با جنس مخالف ارتباط برقرار کرده است، استثنایی نیست.

ارتباط صمیمی برقرار کنید.

در مرحله بعد باید با نوجوان ارتباط صمیمی و دوستانه گرفت. با این کار می توان اعتماد او را جلب کرد. اگر نوجوان بتواند به شما آن قدر اعتماد کند که درباره ارتباط خود با جنس مخالف حرف بزند، شما کار خود را به خوبی انجام داده اید و حالا می توانید او را راهنمایی کنید.

 با دوست فرزند خود ارتباط بگیرید.

اگر فرزند شما اصرار دارد که به رابطه خود با جنس مخالف ادامه بدهد، شما باید دوست او را بشناسید تا بتوانید صلاحیت او را تایید کنید. در صورتی که این رابطه تحت نظارت خانواده ها پیش بروند، احتمال به وجود آمدن مشکلات متعدد کاهش چشمگیری خواهند یافت.

ارتباط نوجوان با همجنس خود

اگر بغهمیم رابطه عاطفی عمیقی میان فرزند نوجوان ما و یکی از همجنس هایش ایجاد شده است، باید چه کار کنیم؟ در دوران نوجوانی این اتفاق به وفور دیده می شود. گاهی اوقات حتی این ارتباط عاطفی نمود فیزیکی هم پیدا می کند.

نوجوانی یکی از مراحل اصلی برای تشخیص هویت جنسی است. در این مرحله از زندگی یکی از مهم ترین اهداف شخص این است که بداند چه کسی است و دقیقا چه گرایشی دارد. به همین دلیل این نوع رفتار یعنی گرایش پیدا کردن به همجنس خود در نوجوانان، رفتاری اکتشافی تلقی شده و نباید نوجوان به خاطر آن سرزنش و تحقیر گردد.

برخورد با نوجوانی که هدفمند نیست

بسیاری از پدر و مادرهایی که به ما مراجعه می کنند، از این موضوع ناراحت هستند که فرزند نوجوانشان هدفمند نیست و ذهنیتش این است که «اصلا درس بخوانم که چه بشود؟» در ویدیوی زیر خانم دکتر حانیه قاسمی، مشاور روانشناسی نوجوانان توضیح داده اند که چگونه باید با این دسته از نوجوانان رفتار کرد و چگونه هدفمندی را به زندگی آنان برگرداند.

خودزنی در دوران نوجوانی

یکی از سوالاتی که از سوی شما به وفور مطرح می شود، در رابطه با برخورد و واکنش نشان دادن به نوجوانی است که خودزنی می کند. اگر فهمیدیم نوجوانمان خوزنی می کند، چه کار کنیم؟ چرا نوجوانان چنین کاری را انجام می دهند؟

خودزنی یعنی چه؟

خودزنی یعنی وارد کردن جراحت روی بدن به صورت عمدی. فردی که این کار را انجام می دهد، متحمل رنج می شود و قبل از اقدام به خودزنی به نتیجه رنج آمیز آن آگاه است.

شایع ترین سن خودزنی

خودزنی بیش تر در افراد نوجوان بین ۱۴ تا ۱۶ ساله اتفاق می افتد. اغلب خودزنی تا سن ۲۰ سالگی هم برای برخی افراد اتفاق می افتد.

دلیل خودزنی

نوجوانان در این دوره از زندگی خود برای ورود به بزرگسالی آماده و به همین دلیل دچار فروپاشی شخصیتی می شوند. در این حالت اگر نوجوان در محیط امنی باشد و رابطه خوبی با والدین خود داشته باشد، احتمال گرایشش به رفتارهای نادرستی از قبیل خودزنی کاهش پیدا می کند.

صحبت های خانم دکتر عسل ناجیان، روانشناس نوجوان در رابطه با خودزنی را خواهید شنید:

 آیا مشاوره نوجوان آنلاین سودمند است؟

امروزه به دلیل شیوع کرونا، میزان مراجعه حضوری به همه کلینیک ها و مرکزها کاهش یافته است. ما هم در مرکز روانشناسی اکسیر برای آن که بتوانیم بهترین و مناسب ترین خدمات مشاوره ای را به شما عزیزان ارائه بدهیم، اقدام به راه اندازی امکان دریافت مشاوره روانشناسی آنلاین از طریق سامانه ماوراطب نموده ایم. در این قسمت شما می توانید پنل لایو مرکز روانشناسی اکسیر در ماوراطب را ببینید:

مشاوره تخصصی نوجوان