شعبه غرب ۸۸۵۷۱۸۰۰ - شعبه شرق ۷۷۸۸۲۸۱۷

شروع آلزایمر و تغییرات شناختی

1214.jpg
شروع آلزایمر و تغییرات شناختیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Aug 30Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

آلزایمر بیماری تخریبی ماده خاکستری مغز است که سن شروع آن ۶۰ سالگی به بالا است و به صورت اختلال در حافظه شروع می‌شود در حال حاضر ۳۶ میلیون نفر در دنیا به آلزایمر مبتلا هستند.

آلزایمر

علائم اولیه آلزایمر

کاهش حافظه

اگرچه در بیماری آلزایمر، حافظه بلندمدت سالم به نظر می رسد، اما افراد مبتلا ممکن است اتفاقات گذشته های دور، یا حوادث و رویداد های مهم زندگی شان را نیز فراموش کنند.

البته هر کسی می تواند برخی جزئیات اتفاقی که در گذشته رخ داده و یا گفتگوهایی که در گذشته داشته را فراموش کند و نتواند آن ها را درست به یاد بیاورد، اما افراد مبتلا به دمانس یا زوال عقل، کل رویداد و یا گفتگو را فراموش میکنند.

تکرار

افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است صحبت هایشان را تکرار کنند، مخصوصا داستان ها و توصیف وقایع را و هر مرتبه آن را با کلماتی خاص می گویند. آنها ممکن است یک سوال را چندین بار بپرسند و مهم نیست چند مرتبه جواب گرفته باشند.

مشکلات گفتاری

همه ما گاهی اوقات در انتخاب بهترین کلمه برای ساختن جمله مان مشکل داریم، اما مبتلایان به آلزایمر ممکن است به طور متعدد در پیدا کردن کلمات برای ایجاد و یا کامل کردن صحبتشان مشکل داشته باشند. بنابراین روش صحبت کردن آن ها ممکن است غیر قابل کنترل و فهمیدن آن برای سایرین سخت باشد.

کاهش قوه قضاوت

هيچ کس در همه زمان ها قضاوت درستی ندارد. اما افراد مبتلا به آلزايمر اغلب بدون در نظر گرفتن آب و هوا لباس می پوشند. مثلا ممکن است در روزهای گرم چندين بلوز روی هم بپوشند و يا برعکس. افراد مبتلا به آلزايمر قضاوت صحيحی راجع به پول ندارند و ممکن است مقدار زيادی پول به فروشنده بدهند و يا چيزهايی بخرند که اصلا به آن نيازی ندارند.

تغییرات شخصیتی

مبتلایان به آلزایمر ممکن است تغییرات یکدفعه ای در خلق و خو را داشته باشند. مثلا یکدفعه بدون دلیل خاصی احساساتی، غمگین و یا خوشحال شوند، گاهی اوقات نتوان آنها را از انجام کاری که از آن لذت می برند منصرف کرد، به تبلیغات تلویزیون به شدت اعتقاد پیدا کنند و یا نسبت به یکی از افراد خانواده (مخصوصا همسر) بدگمان شوند.

تغییرات شخصیتی

عدم اطلاع از مکان و زمان و احساس گیجی

خیلی از مبتلایان به آلزایمر به طور مکرر در مکان هایی که قبلا به خوبی آنجا را می شناختند گم می شوند. آنها ممکن است در انجام مسئولیت های سبک نیز مشکل داشته باشند، مثل غذا درست کردن و یا حمام کردن.

عدم اطلاع از مکان و زمان

نداشتن بهداشت

خیلی وقت ها این ویژگی بارزترین علامت ابتلا به بیماری آلزایمر است. افرادی که قبل از بیماری همیشه به لباس ها و بهداشت خود شدیدا اهمیت می دادند، ممکن است لباس هایشان را دیر به دیر عوض کنند و یا از حمام رفتن بیزار شوند.

رفتار عجیب

همه ما گاهی وقت ها پیش می آید که مثلا کلیدمان را گم کنیم، اما افراد مبتلا به آلزایمر، شدیدا مستعد این گونه رفتارها هستند، مثلا وسایلشان را در جاهای نامناسب و عجیب و غریب می گذارند، مثلا مسواک را در داخل یخچال می گذارند یا شیر را در کابینت.

مشکل در انجام امور زندگی و کارهای روزانه

افراد مبتلا به آلزايمر به سختی می توانند وظايف خود را بدون فکر کردن به خاطر بياورند. فراموش کردن شيوه طبخ غذا، تعمير لوازم منزل و يا بازی های ساده از جمله مشکلات اين افراد است.

از دست دادن قوه ابتکار و نوآوری

بعضي اوقات خستگی بابت کارهای خانه، فعاليت هاي تجاري و يا مسئوليت های اجتماعی طبيعي است. اما افراد مبتلا به آلزايمر اغلب بسيار غير فعال هستند. ساعت های طولانی به تماشای تلويزيون می نشينند. بيش از حد طبيعی می خوابند و هيچ تمايلی برای فعاليت ندارند.

مشکل در تفکر انتزاعی

افراد مبتلا به آلزايمر اغلب به طور کلی شماره ها را فراموش می کنند و يا نمی دانند که چه کاری بايد با آن انجام داد.

مشکل در تفکر انتزاعی

قرار دادن اشياء در جای غلط

هرکس ممکن است به طور اتفاقی کليد يا کيف پول خود را در جای غلط بگذارد. اما افراد مبتلا به آلزايمر اغلب چيزها را در جای غلط می گذارند . مثلا ممکن است اتو را در يخچال قرار دهند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


شروع آلزایمر و تغییرات شناختیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Aug 30Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۷۸۸۲۸۱۷


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button