شعبه غرب ۸۸۵۷۱۸۰۰ - شعبه شرق ۷۷۸۸۲۸۱۷

غم و اندوه تنهایی، سندرم آشیانه خالی

11-1.jpg
غم و اندوه تنهایی، سندرم آشیانه خالیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Dec 29Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۲ دقیقه

 

سندم آشیانه خالی

سندرم آشیانه خالی  غم، اندوه، افسردگی و احساس كلی تنهایی است كه از رفتن فرزندان از خانه، در والدین یا سرپرست ایجاد می شود. مانند وقتی كه پرندگان جوان آشیانه خود را پس از اینكه یاد گرفتند چگونه پرواز و از خود دفاع كنند، ترك می كنند. سندرم آشیانه خالی، احساس تنهایی یا افسردگی است که میان پدر و مادر پس از بزرگ شدن فرزندان و ترک خانه، رخ می دهد.

معمولا سندرم آشیانه خالی برای زنان آسیب زا تر از مردان است به این دلیل كه این موضوع مصادف است با یائسگی زنان و از دست دادن فرزند خود و از دست دادن توانایی بچه دار شدن، و این امر می تواند بسیار مخرب باشد. شما ممکن است در این شرایط نشانه های زیر را تجربه کنید:

غم، ترس از اینكه نقش شما در زندگی فعلی چه خواهد بود، انطباق با كارهایی كه باید هر روز انجام دهید،‌ چگونه خودتان را قضاوت می كنید و چگونگی عملكرد ازدواجتان.

اگرچه ممكن است شما فرزندانتان  را به مستقل شدن تشویق می كنید، اما رها كردن می تواند بسیار دردناك باشد. بسیار سخت است ناگهان در خانه فرزندی نباشد كه نیاز به مراقبت شما داشته باشد. ممكن است دائم نگران امنیت فرزند خود شوید. ممكن است با این موضوع دچار مشكل شوید مخصوصا اگر فرزندتان زودتر یا دیرتر از شما تصمیم به ترك خانه گرفته باشد.

با این حال، مطالعات اخیر نشان می دهد که سندرم آشیانه خالی همچنین می توانید پدر و مادر با مزایای بسیاری را فراهم کند. هنگامی که آخرین فرزند خانه را ترک می کند، پدر و مادر یک فرصت جدید برای ارتباط مجدد با یکدیگر  و بهبود کیفیت ازدواج خود و انجام كارهای مورد علاقه ای كه قبلاً فرصت انجام آن را نداشته اند،‌ باشد.

نكاتی برای مقابله با سندرم آشیانه خالی

قبول زمان بندی: مقایسه نكردن جدول زمانی فرزندتان با تجربه شخصی خود. در عوض تمركزتان را بر روی این موضوع بگذارید كه  چگونه می توانید به فرزند خود كمك كنید تا خانه را با موفقیت ترك كند.

در تماس باشید: شما می توانید همچنان به فرزند خود نزدیك باشید حتی اگر جدا از هم زندگی می كنید. برای ارتباط منظم تلاش كنید  مثلا یكدیگر را ملاقات كنید، تلفنی با هم صحبت كنید، به یكدیگر ایمیل بزنید و …

جستجوی حمایت اجتماعی: اگر از سر گذراندن این موضوع برای شما دشوار است پس از حمایت دوستان نزدیك و خانواده خود بهره  ببرید. احساسات خود را به اشتراك بگذارید. و اگر احساس افسردگی می كنید با پزشك یا مشاور خود مشورت كنید.

مثبت باشید: وقتی كه آخرین فرزندتان خانه را ترك كرد وقت و زمان بیشتری را به زندگی زناشویی و علائق شخصی خود بپردازید، ‌این  كارها به شما كمك می كنند تا زودتر با این تغییر سازگار شوید.

گاهی  اگر غم و اندوه طولانی مدت شود  تبدیل به افسردگی خواهد شد. از دست دادن نقش به عنوان پدر و مادر باعث می شود پدر و مادر به بقیه عمر خود تمرکز کنند. اگر ترك خانه فرزندان برای پدر و مادر بسیار دردناك باشد آنها می توانند از مشاوره و روان درمانی برای انطباق زودتر با این مسئله بهره ببرند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


غم و اندوه تنهایی، سندرم آشیانه خالیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Dec 29Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۲ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۷۸۸۲۸۱۷


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button