سبک فرزندپروری و نفوذ آن در ازدواج فرزندانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Feb 26Rating: 5.0سبک فرزندپروری و نفوذ آن در ازدواج فرزندانپژوهشگران ژاپنی سبک‌ فرزندپروری را به انواع سختگیرانه، حمایتی، سهل گیر، غفلت و سوءاستفاده گرایانه تقسیم بندی کردند. زنان و مردانی که سبک فرزندپروری حمایتی دارند، در آینده به احتمال بیشتر فرزندشان شاد، موفق‌تر، تحصیلات بالاتر و درآمد بیشتری خواهند داشت.

اهمیت سبک فرزندپروری

محققان ژاپنی در پی بررسی این موضوع بوده‌اند که چگونه سبک فرزندپروری والدین می‌تواند بر میزان ازدواج و تعداد فرزندان تأثیرگذار باشد.

پژوهشگران ژاپنی سبک فرزندپروری را به انواع سختگیرانه، حمایتی، سهل گیر، غفلت و سوءاستفاده گرایانه تقسیم بندی کردند. زنان و مردانی که سبک فرزندپروری حمایتی دارند، در آینده به احتمال بیشتر فرزندشان شاد، موفق‌تر، تحصیلات بالاتر و درآمد بیشتری خواهند داشت.

برای تعیین نوع سبک فرزندپروری خود می‌توانید تست آنلاین سبک فرزندپروری بامریند را تکمیل نمایید.

تاثیر سبک فرزندپروری والدین بر کودکان

این تیم تحقیقاتی همچنین به دنبال پاسخ این سؤال بود که سبک‌های مختلف فرزندپروری چه اثری بر نگرش افراد نسب به پدر و مادر خود می‌گذارد و اینکه چقدر فرد مشتاق است که خودش یک خانواده تشکیل بدهد. نتایج نشان داد که افرادی که سبک فرزندپروری حمایتی را تجربه کرده بودند، بیشتر والدین خود را ایده آل تصور می‌کردند.

در مقابل آن‌هایی که سبک فرزندپروری آزار گری را تجربه کرده بودند، به ندرت والدین خود را به عنوان یک الگوی مثبت برای خودشان در نظر می‌گرفتند. میزان ازدواج و تمایل به فرزند آوری در کسانی که خود یا شریک زندگی ایده آل آن‌ها بازنمایی از پدر و مادر خودشان بود، بیشتر اتفاق می‌افتاد.

سبک فرزندپروری

دکتر نیشمورا معتقد است افرادی که تربیت حمایتی را تجربه کرده‌اند، به احتمال بیشتر والدین خود را به عنوان یک مدل مثبت برای فرزند پروری در نظر می‌گیرند. همچنین چنین افرادی به احتمال بیشتر ازدواج خواهند کرد و مشتاق خواهند بود که به تعداد بیشتری بچه دار بشوند.


مقاله مرتبط: فرزندپروری و سبک های آن

مقاله مرتبط: سبک های فرزندپروری


انواع سبک‌ فرزندپروری

حمایتی: استقلال دادن به فرزند در سطح متوسط یا بیشتر، اعتماد بالا، دل‌بستگی بالا در کودک و در این حالت کودک و والدین وقت بسیاری را با هم سپری می‌کنند.

سختگیرانه: سطح استقلال پایین، اعتماد متوسط تا بالا، وجود تعداد زیادی قانون و دلبستگی متوسط تا بالای کودک.

سهل گیرانه: سطح اعتماد متوسط تا بالا، سختگیر نیستند، زمان‌هایی را که با هم سپری می‌کنند متوسط است با بیشتر از متوسط.

غفلت: دلبستگی کم در کودک، قانونی وجود ندارد، سختگیر نیستند و مدت زمان کمی را با هم سپری می‌کنند.

سوءاستفاده گرایانه: دلبستگی پایین در کودک، استقلال کم، اعتماد پایین و سختگیر.

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر