روش های غیرقابل انتظاری که اختلال وسواس خودش را نشان می دهدReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Oct 4Rating: 5.0روش های غیرقابل انتظاری که اختلال وسواس خودش را نشان می دهدکلیشه هایی که درباره افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری و عملی وجود دارد بیشتر مرتبط با تمیزی و چک کردن است. درست است که این موارد وسواس های شایع هستند اما تنها نوع وسواسی که وجود دارد، نیستند. انواع مختلفی از اختلال وسواس وجود دارد.

اختلال وسواس

کلیشه هایی که درباره افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری و عملی وجود دارد بیشتر مرتبط با تمیزی و چک کردن است. درست است که این موارد وسواس های شایع هستند اما تنها نوع وسواسی که وجود دارد، نیستند. انواع مختلفی از اختلال وسواس وجود دارد. بعضی از افراد فکر می کنند که افراد مبتلا به وسواس فقط می خواهند مرتب و منظم باشند.

شاید این جمله را خیلی شنیده باشید یا حتی خودتان آن را گاهی به کار می برید “اوه امروز خیلی وسواسی شده ام.” در حالی که وسواس فکری و عملی یک اختلال روانشناختی پیچیده است و به روش های مختلفی خود را نشان می دهد. در این مقاله روش هایی که اختلال وسواس خود را نشان می دهد آورده شده است همچنین مصاحبه هایی که با این افراد انجام شده است.


مقاله مرتبط: حرف های خودمانی در رابطه با اختلال وسواس فکری عملی

مقاله مرتبط: تست وسواس فکری عملی


افکار مزاحم که می تواند به اختلال وسواس تبدیل شود

برخی از افراد، نه همه ما، ممکن است این افکار مزاحم را تجربه کرده باشیم. ممکن است فکر کرده باشید “نکند کلید هایم را از این پل پایین بیندازم؟ نکند به این نوزاد لگد بزنم؟” در حالی که داشتن چنین افکار و اندیشه هایی ممکن است در ابتدا شما را کمی بترساند، اما این افکار گاهی اوقات کاملا طبیعی هستند. تا زمانی که بر اساس آن عمل نکنید و روی افکار منطقی شما اثر نگذارد، شما مشکلی نخواهید داشت. زمانی که این افکار تبدیل به وسواس شوند، شما بر آنها تکیه کرده و بر اساس آن عمل خواهید کرد. همچنین هنگامی که شما نگرانی زیادی در مورد داشتن این افکار دارید، که تداخلاتی در زندگی روزمره تان ایجاد می کند، می تواند شما را به سمت اختلال وسواس فکری و عملی بکشاند.

تفکر جادویی

این الزاما نوعی وسواس نیست، اما می تواند علامت یا مکانیزم پایه ای آن باشد. تفکر جادویی مفهومی است که توصیف می کند چگونه ممکن است فکر کنید که افکار و آیین های تان به طور مستقیم بر نتایجی که از نظر منطقی هیچ ارتباطی با هم ندارند، تأثیر می گذارند. این افکار می توانند بی ضرر باشند مانند: “اگر من با قلم زیبایم بنویسم، مطمئناً در امتحانم موفق خواهم بود.” یا “اگر من لباس نارنجی در فوتبال بپوشم، حتما موفق تر خواهم بود.”

اما این افکار می تواند تیره تر شود مانند: “اگر من بر روی سنگ فرش های قرمز، در مسیر درست راه نروم و کفش هایم را در یک ردیف قرار ندهم، یک فاجعه وحشتناک طبیعی اتفاق خواهد افتاد.” افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری و عملی آیین هایی را انجام می دهند زیرا به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه فکر می کنند از افتادن اتفاقی بد جلوگیری می کنند. به لحاظ منطقی ممکن است شما بدانید که تکرار یک سری عدد خاص در سرتان کمکی نخواهد کرد. اما افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری و عملی به راحتی نمی توانند این افکار را کنار بگذارند.

شمردن

عدد خاصی در ذهن فرد مقدس بوده و همیشه در شمردن آن را رعایت می کند و یا به هر چیزی که نگاه کند جزییاتی از آن را باید بشمرد. شمردن و شمارش‏ ها در مواردى مى ‏تواند از همین قبیل بحساب آید، مثل شمردن نرده ‏ها با اصرار بر این که اشتباهى در این امر صورت نگیرد.

اعداد و ترکیب غذا

“من باید غذا را در هر دو سمت دهانم بجوم، اگر من سه تا پاپ کورن داشته باشم، دو تای آن را می خورم و سومی را دور می اندازم، من نمی توانم اعداد عجیب و غریب را بخورم.”

بلع غذا

“وسواس من از سال پیش شروع شد، زمانی که ترس من نسبت به بلع غذا به وجود آمد، البته به غیر زمانی که غذا حالت مایع داشته باشد. هر بار که می خواهم غذا بخورم این فکر در ذهنم می آید که نکند با خوردن این غذا خفه بشوم! به همین خاطر آن را با چیز دیگری ترکیب می کنم که حالت نرم و مایع پیدا کند. من دیگر نمی توانم غذاهای مورد علاقه ام را بخورم. من نمی دانستم که این نوعی از اختلال وسواس است تا زمانی که مادرم به این موضوع اشاره کرد.”

میکروب ها

وجود وسواس های فکری آلودگی و وسواس های عملی نظافت. “من خانه خود را چندین بار در هفته تمیز می کنم. رفتن به توالت های عمومی بزرگ ترین ترس من است. من مسواک خود را به مدت 60 ثانیه در معرض آب گرم قرار داده و سپس خمیر دندان را بر روی آن قرار می دهم و سپس آن را به مدت 5 ثانیه زیر آب نگه می دارم. اگر ترتیب آن بهم بریزد دوباره از اول آن را انجام خواهم داد.”

وسواس تنها بر فرد متمرکز نیست

“وسواس من متمرکز بر اطرافم است و مراسم خاصی هم انجام می دهم. بدترین موقع زمانی است که من شروع به تمیز کردن اتاق شخص دیگری می کنم بدون اینکه از او اجازه گرفته باشم.”

 شومی

فرد نگران اتفاقات ناگواری بوده که در کمین او و یا عزیزان و خانواده وی هستند و برای جلوگیری از آن به نذر و نیاز و دعا و غیره می پردازد. همچنین وقوع اتفاقات را ناشی از کم کاری و کوتاهی هایی می داند که در امر جلوگیری از این اتفاقات از طرف خودش و یا دیگران رخ داده است.

اندیشه درباره بدن

بدین گونه که بخشى مهم از اشتغالات ذهنى و فکرى بیمار متوجه بدن اوست. او دائما به پزشک مراجعه مى‏ کند و در صدد بدست آوردن دارویى جدید براى سلامت‏ بدنش است.

مقدسات

فرد از معصیت و کفر به حدی وحشت دارد که وقت قابل توجهی را صرف عبادت و توبه از کارهایی کرده که مرتکب آنها نشده است.  در نوعی دیگر فرد بی جا و خارج از کنترل خود به مقدسات توهین و فحاشی کرده و سپس از عذاب وجدان و احساس گناه به رنج شدید می افتد.

احتکار

افراد مبتلا به اختلال وسواس احتکار به طور مداوم مشکل دور انداختن اموال یا دل کندن از آنها بدون در نظر گرفتن ارزش آنها را دارند. در نتیجه این افراد نیاز خیالی شدیدی در زمینه ذخیره کردن وسایل و ناراحتی زیاد از دور انداختن وسایل مشهود است. این اختلال با جمع کردن طبیعی تفاوت دارد. برای مثال نشانه های اختلال ذخیره کردن به انباشته شدن تعداد زیادی اموال منجر می شود که به قدری مکان زندگی را پر می کند و به هم می ریزد که از مصرف آنها به طور قابل ملاحظه ای چشم پوشی می شود.