روانکاوی چیست؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on May 21Rating: 5.0روانکاوی چیست؟یک تحلیل‌ گر با استفاده از اصول تئوری روانکاوی، درمان را انجام می‌ دهد. در طول جلسات درمان، روانکاو به صحبت‌ های بیمار که در مورد تخیلات و رؤیاها و تجارب خود صحبت می‌ کند، گوش می‌ دهد. درمانگر به دنبال الگوهای تکراری و یا رویدادهای گذشته‌ ای است که ممکن است نقشی در مشکلات فعلی بیمار بازی کند.

روانکاوی چیست؟

در روانشناسی از روش‌ های درمانی مختلفی استفاده می‌ شود؛ یکی از آن‌ ها روانکاوی است. روانکاوی که به عنوان “صحبت درمانی” نیز شناخته می‌ شود، نوعی درمان است.

روانکاوی بر اساس نظریه‌ های زیگموند فروید (پدر روانکاوی) است. فروید این روش درمانی را برای بیمارانی که به درمان‌ های روان‌ شناختی یا پزشکی در زمان وی پاسخ نمی‌ دادند، به وجود آورد. فروید معتقد بود که انواع خاصی از مشکلات از افکار، احساسات و رفتارهایی ناشی می‌شود که عمیقاً در ذهن ناخودآگاه دفن شده‌ اند؛ بنابراین، حال به وسیله گذشته شکل می‌ گیرد و یا به عبارتی اقدامات جاری یک فرد ریشه در تجربیات اولیه کودکی دارد.

روانکاو به مراجعان خود کمک می‌ کند، تا به ذهن ناخودآگاه خود نفوذ کنند. احساسات سرکوب‌ شده و عمیق و گاهی اوقات فراموش‌ شده خود را بازیابی کنند. با درک بهتر ذهن ناخودآگاهشان، نسبت به انگیزه‌ های درونی که افکار و رفتارشان را هدایت می‌ کند، بینش به دست می‌ آوردند. انجام این کار، بیماران را قادر می‌ سازد تا روی تغییر رفتارهای منفی و مخرب خود کار کنند.

روانکاو چه کاری انجام می‌ دهد؟

یک تحلیل‌ گر با استفاده از اصول تئوری روانکاوی، درمان را انجام می‌ دهد. در طول جلسات درمان، روانکاو به صحبت‌ های بیمار که در مورد تخیلات و رؤیاها و تجارب خود صحبت می‌ کند، گوش می‌ دهد. درمانگر به دنبال الگوهای تکراری و یا رویدادهای گذشته‌ ای است که ممکن است نقشی در مشکلات فعلی بیمار بازی کند. یک روانکاو همچنین:

 • بیمار را به صورت فردی ملاقات می‌ کند.
 • جلسات تقریباً چهار بار در هفته و هر جلسه 50 دقیقه یا بیشتر ادامه می‌ یابد.
 • بیمار را تشویق به شناسایی حالات احساسی خود می‌ کند.
 • به بیماران کمک می‌ کند تا عوامل ناخودآگاه را که رفتار وی را کنترل می‌کنند، درک کنند.
 • رازداری می‌ کند.
 • یادداشت‌ برداری مفصل از هر جلسه انجام می‌ دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روانکاوی می توانید اینجا کلیک کنید.

چه مشکلاتی با روانکاوی درمان می‌ شود؟

روانکاوی برای درمان انواع بیماری‌ ها و مشکلات عاطفی هم در بزرگسالان و هم برای کودکان به کار می‌ رود. انواع مختلفی از مشکلات مانند اضطراب، افسردگی، حملات هراس، فوبیا، رفتار وسواسی، تروما، اختلالات خوردن، مشکلات عزت نفس، مشکلات جنسی، مشکلات ارتباطی، رفتارهای خود تخریبی به این نوع درمان پاسخ می‌ دهند.

برای آشنایی بیشتر درباره نحوه عملکرد روانکاوی در اختلالات مختلف از جمله وسواس شما عزیزان می توانید اینجا کلیلک کنید.

درمان روانکاوی چگونه عمل می‌ کند؟

مفروضات متعددی بر پایه نظریه‌ های روانکاوی استوار هستند. در درجه اول، سه مؤلفه اید، ایگو و سوپر ایگو در شخصیت هر فرد وجود دارد…

 • اید: متشکل از غرایز، سائق‌های اساسی و انرژی ناخودآگاه است؛ که شامل تمایلات پرخاشگری و جنسی نیز است.
 • ایگو: ذهن خودآگاه یا ایگو، با تعدیل، اید را تحت کنترل در می‌ آورد.
 • سوپرایگو: در نهایت، سوپر ایگو، واقعیت خارجی از جمله افکار، احساسات و رفتارهای آگاهانه را نشان می‌ دهد. که منعکس‌ کننده آداب‌ورسوم اجتماعی و ارزش‌ های والدین است.

این سه مؤلفه مدل ساختاری آنچه را که ما به عنوان شخصیت می‌ شناسیم، شکل می‌ دهند. تعامل بین این سه، نشان‌ دهنده تلاش برای تسلط است که در هر فرد رخ می‌ دهد.

روانکاوی و تداعی آزاد

درمان روانکاوی به کاهش تنش‌ های زیربنایی که بین اید، ایگو و سوپر ایگو رخ می‌ دهد، کمک می‌ کند. در تلاش برای متعادل کردن این سه کارکرد ذهنی، بیماران باید افکار و احساسات ناخودآگاه خود را فاش کنند. در اغلب درمان‌ های سنتی روانکاوی، بیمار روی یک کاناپه دراز می‌کشد، درحالی‌که درمانگر در پشت بیمار می‌ نشیند تا از ارتباط چشمی جلوگیری کند. این موقعیت به بیمار کمک می‌کند تا احساس راحتی کرده، بنابراین او می‌ تواند به یک سطح عمیق‌ تر و صمیمی‌ تری از بحث با درمانگر برسد.

 درمان روانکاوی معمولاً شامل دوره طولانی درمان است. مراجعان حداقل هفته‌ ای یک‌بار با درمانگر خود ملاقات می‌ کنند و برای چند سال این درمان می‌ تواند ادامه یابد.


مقاله مرتبط : کاربرد حضور ذهن در رویکرد روانکاوی

مقاله مرتبط : مرکز روانکاوی در تهران


تکنیک‌های روانکاوی

انواع مختلفی از روش‌ های درمانی در طول روانکاوی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همه آن‌ ها در تلاش برای به حداکثر رساندن بینش و کسب آگاهی نسبت به رفتار بیمار به کار گرفته می‌ شوند. برخی از روش‌ های محبوب عبارتند از:

 • تحلیل خواب و رؤیا: در روانکاوی، تعبیر خواب برای آشکار کردن افکار ناخودآگاه به کار می‌ رود. فروید معتقد بود که افکار و احساسات سرکوب‌ شده از طریق رؤیاها به سطح ذهن می‌ رسند. بااین‌حال، محتوای خواب‌ ها اغلب تغییر می‌ کند؛ بنابراین، روانکاو باید به بیمار کمک کند تا معانی نهفته آن را کشف و تفسیر کند.
 • تداعی آزاد: در طی تداعی آزاد، بیمار تشویق می‌ شود تا در مورد هر چیزی که آزادانه به ذهنش می‌ آید صحبت کند. روانکاو ممکن است لیستی از کلمات تصادفی را بخواند و بیمار به سادگی با اولین تداعی که رخ می‌ دهد، پاسخ می‌دهد. خاطرات سرکوب‌ شده اغلب در طی فرآیند تداعی آزاد پدیدار می‌ شوند.
 • تفسیر: روانکاو به بیمار کمک می‌کند خاطرات و روایت‌ های شخصی را به تفصیل بررسی کند. در حالی‌ که این کار را انجام می‌ دهد، آن‌ ها را تجزیه‌ و تحلیل می‌ کند. درمانگر به دنبال برخی موضوعات مشترک، در داستان‌ های بیمار است. یکی از آن‌ ها “لغزش‌های کلامی فروید” نامیده می‌ شود؛ زمانی رخ می‌ دهد که بیماران چیزی مهم را هنگام صحبت کردن تصادفی آشکار می‌ کنند. درمانگر روانکاوی، تفسیری از انتخاب غیرعمدی بیمار از کلمه یا عبارت را ارائه می‌ دهد.
 • انتقال: بیمار زمانی درگیر انتقال می‌ شود که وی احساساتی که در گذشته به کسی داشته است را نشان می‌ دهد. گاهی انتقال بین بیمار و درمانگر قرار می‌ گیرد. بیمار ممکن است احساسات خاصی نسبت به درمانگر که در واقع به کسی در گذشته مرتبط است را، نشان دهد.

اهداف و مقاصد 

یکی از اهداف اولیه روانکاوی، کمک به بیماران برای شناسایی افکار، رفتارها و خواسته‌ های پنهان است که مشکلاتی را در زندگی روزمره‌شان ایجاد می‌کنند. هدف این است که به بیماران کمک کنیم تا مسائلی را درک کنند که باعث ایجاد مشکلات عمیق و ناسازگارانه در زندگیشان شده است.

روانکاوی در پذیرش دیدگاه جدید به بیمار کمک می‌ کند. این نگرش جدید می‌ تواند باعث ایجاد تغییر و رشد چشمگیر در زندگی بیمار شود. متخصصین روانشناس اکسیر نیز از این روش درمانی در درمان اختلالات مختلفی استفاده می‌ کنند.

 

منبع: سایت careersinpsychology و متخصین اکسیر

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر