روانکاوی چیست؟

اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸ توسط مرکز مشاوره اکسیر0
روانکاوی.jpg
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

روانکاوی چیست؟

در روانشناسی از روش‌های درمانی مختلفی استفاده می‌شود؛ یکی از آن‌ها روانکاوی است. روانکاوی که به عنوان “صحبت درمانی” نیز شناخته می‌شود، نوعی درمان است.

روانکاوی بر اساس نظریه‌های زیگموند فروید (پدر روان‌کاوی) است. فروید این روش درمانی را برای بیمارانی که به درمان‌های روان‌شناختی یا پزشکی در زمان وی پاسخ نمی‌دادند، به وجود آورد. فروید معتقد بود که انواع خاصی از مشکلات از افکار، احساسات و رفتارهایی ناشی می‌شود که عمیقاً در ذهن ناخودآگاه دفن شده‌اند؛ بنابراین، حال به وسیله گذشته شکل می‌گیرد و یا به عبارتی اقدامات جاری یک فرد ریشه در تجربیات اولیه کودکی دارد.

روانکاو به مراجعان خود کمک می‌کند تا به ذهن ناخودآگاه خود نفوذ کنند. احساسات سرکوب‌شده و عمیق و گاهی اوقات فراموش‌شده خود را بازیابی کنند. با درک بهتر ذهن ناخودآگاهشان، نسبت به انگیزه‌های درونی که افکار و رفتارشان را هدایت می‌کند، بینش به دست می‌آوردند. انجام این کار بیماران را قادر می‌سازد تا روی تغییر رفتارهای منفی و مخرب خود کار کنند.

روانکاو چه کاری انجام می‌دهد؟

یک تحلیل‌گر با استفاده از اصول تئوری روانکاوی، درمان را انجام می‌دهد. در طول جلسات درمان، روانکاو به صحبت‌های بیمار که در مورد تخیلات و رؤیاها و تجارب خود صحبت می‌کند، گوش می‌دهد. درمانگر به دنبال الگوهای تکراری و یا رویدادهای گذشته‌ای است که ممکن است نقشی در مشکلات فعلی بیمار بازی کند. یک روانکاو همچنین:

 • بیمار را به صورت فردی ملاقات می‌کند.
 • جلسات تقریباً چهار بار در هفته و هر جلسه ۵۰ دقیقه یا بیشتر ادامه می‌یابد.
 • بیمار را تشویق به شناسایی حالات احساسی خود می‌کند.
 • به بیماران کمک می‌کند تا عوامل ناخودآگاه را که رفتار وی را کنترل می‌کنند، درک کنند.
 • رازداری می‌کند.
 • یادداشت‌برداری مفصل از هر جلسه انجام می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روانکاوی می توانید اینجا کلیک کنید.

چه مشکلاتی با روانکاوی درمان می‌شود؟

روانکاوی برای درمان انواع بیماری‌ها و مشکلات عاطفی هم در بزرگ‌سالان و هم برای کودکان به کار می‌رود. انواع مختلفی از مشکلات مانند اضطراب، افسردگی، حملات هراس، فوبیا، رفتار وسواسی، تروما، اختلالات خوردن، مشکلات عزت نفس، مشکلات جنسی، مشکلات ارتباطی، رفتارهای خود تخریبی به این نوع درمان پاسخ می‌دهند.

برای آشنایی بیشتر درباره نحوه عملکرد روانکاوی در اختلالات مختلف از جمله وسواس شما عزیزان می توانید اینجا کلیلک کنید.

درمان روانکاوی چگونه عمل می‌کند؟

مفروضات متعددی بر پایه نظریه‌های روانکاوی استوار هستند. در درجه اول، سه مؤلفه اید، ایگو و سوپر ایگو در شخصیت هر فرد وجود دارد.

 • اید: متشکل از غرایز، سائق‌های اساسی و انرژی ناخودآگاه است؛ که شامل تمایلات پرخاشگری و جنسی نیز است.
 • ایگو: ذهن خودآگاه یا ایگو، با تعدیل، اید را تحت کنترل در می‌آورد.
 • سوپرایگو: در نهایت، سوپر ایگو، واقعیت خارجی از جمله افکار، احساسات و رفتارهای آگاهانه را نشان می‌دهد. که منعکس‌کننده آداب‌ورسوم اجتماعی و ارزش‌های والدین است.

این سه مؤلفه مدل ساختاری آنچه را که ما به عنوان شخصیت می‌شناسیم شکل می‌دهند. تعامل بین این سه نشان‌دهنده تلاش برای تسلط است که در هر فرد رخ می‌دهد.

روانکاوی و تداعی آزاد

درمان روانکاوی به کاهش تنش‌های زیربنایی که بین اید، ایگو و سوپر ایگو رخ می‌دهد، کمک می‌کند. در تلاش برای متعادل کردن این سه کارکرد ذهنی، بیماران باید افکار و احساسات ناخودآگاه خود را فاش کنند. در اغلب درمان‌های سنتی روانکاوی، بیمار روی یک کاناپه دراز می‌کشد، درحالی‌که درمانگر در پشت بیمار می‌نشیند تا از ارتباط چشمی جلوگیری کند. این موقعیت به بیمار کمک می‌کند تا احساس راحتی کرده، بنابراین او می‌تواند به یک سطح عمیق‌تر و صمیمی‌تری از بحث با درمانگر برسد.

 درمان روانکاوی معمولاً شامل دوره طولانی درمان است. مراجعان حداقل هفته‌ای یک‌بار با درمانگر خود ملاقات می‌کنند و برای چند سال این درمان می‌تواند ادامه یابد.


مقاله مرتبط: کاربرد حضور ذهن در رویکرد روانکاوی

مقاله مرتبط: مرکز روانکاوی در تهران


تکنیک‌های روانکاوی

انواع مختلفی از روش‌های درمانی در طول روانکاوی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همه آن‌ها در تلاش برای به حداکثر رساندن بینش و کسب آگاهی نسبت به رفتار بیمار به کار گرفته می‌شوند. برخی از روش‌های محبوب عبارت‌اند از:

 • تحلیل خواب و رؤیا: در روانکاوی، تعبیر خواب برای آشکار کردن افکار ناخودآگاه به کار می‌رود. فروید معتقد بود که افکار و احساسات سرکوب‌شده از طریق رؤیاها به سطح ذهن می‌رسند. بااین‌حال، محتوای خواب‌ها اغلب تغییر می‌کند؛ بنابراین، روانکاو باید به بیمار کمک کند تا معانی نهفته آن را کشف و تفسیر کند.
 • تداعی آزاد: در طی تداعی آزاد، بیمار تشویق می‌شود تا در مورد هر چیزی که آزادانه به ذهنش می‌آید صحبت کند. روانکاو ممکن است لیستی از کلمات تصادفی را بخواند و بیمار به سادگی با اولین تداعی که رخ می‌دهد، پاسخ می‌دهد. خاطرات سرکوب‌شده اغلب در طی فرآیند تداعی آزاد پدیدار می‌شوند.
 • تفسیر: روانکاو به بیمار کمک می‌کند خاطرات و روایت‌های شخصی را به تفصیل بررسی کند. درحالی‌که این کار را انجام می‌دهد، آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل می‌کند. درمانگر به دنبال برخی موضوعات مشترک در داستان‌های بیمار است. یکی از آن‌ها “لغزش‌های کلامی فروید” نامیده می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که بیماران چیزی مهم را هنگام صحبت کردن تصادفی آشکار می‌کنند. درمانگر روانکاوی، تفسیری از انتخاب غیرعمدی بیمار از کلمه یا عبارت را ارائه می‌دهد.
 • انتقال: بیمار زمانی درگیر انتقال می‌شود که وی احساساتی که در گذشته به کسی داشته است را نشان می‌دهد. گاهی انتقال بین بیمار و درمانگر قرار می‌گیرد. بیمار ممکن است احساسات خاصی نسبت به درمانگر که در واقع به کسی در گذشته مرتبط است را، نشان دهد.

اهداف و مقاصد 

یکی از اهداف اولیه روانکاوی، کمک به بیماران برای شناسایی افکار، رفتارها و خواسته‌های پنهان است که مشکلاتی را در زندگی روزمره‌شان ایجاد می‌کنند. هدف این است که به بیماران کمک کنیم تا مسائلی را درک کنند که باعث ایجاد مشکلات عمیق و ناسازگارانه در زندگی‌شان شده است.

روانکاوی در پذیرش دیدگاه جدید به بیمار کمک می‌کند. این نگرش جدید می‌تواند باعث ایجاد تغییر و رشد چشمگیر در زندگی بیمار شود. متخصصین روانشناس اکسیر نیز از این روش درمانی در درمان اختلالات مختلفی استفاده می‌کنند.

منبع: سایت careersinpsychology و متخصین اکسیر

مشاوره تلفنی مرکز مشاوره اکسیر


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


اینستاگرام مرکز مشاوره اکسیر پینترست مرکز مشاوره اکسیر تلگرام مرکز مشاوره اکسیر مرکز مشاوره اکسیر در ویز

آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس (کیمیای زندگی)

فلکه اول تهران پارس ، خیابان امیری طائمه(۱۴۲ غربی) پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button