درمان اختلال وسواس فکری و عملیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jun 19Rating:

اگر چه اختلال وسواسی- اجباری یا OCD یک بیماری جدی روانی است که با سطح بالای ناتوانی همراه است، اما تعدادی از درمان های OCD وجود دارد که به طور قابل توجهی علائم OCD را در دو سوم افراد مبتلا به این بیماری کاهش می دهد. برای یک سوم افراد باقی مانده از روش های استاندارد OCD، تعدادی از درمان های جایگزین و آزمایشی OCD راهکار جدیدی را ارائه می دهند.

دارو برای OCD

 تعدادی از داروها وجود دارد که توسط سازمان غذا و دارو FDA برای درمان OCD تایید شده است. اکثر این داروها متعلق به یک نوع از داروهای ضد افسردگی هستند که به عنوان مهار کننده های بازجذب سروتونین انتخابی SSRIs نامیده می شوند. با این حال، یکی از این داروها، Anafranil، متعلق به یک دسته از داروهای به نام داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs) است .اگر چه این داروها ضد افسردگی نامیده می شوند، اما در درمان اختلالات اضطرابی مانند OCD نیز مؤثرند. این داروها با افزایش میزان سروتونین موجود در مغز کار می کنند. مشکلات مربوط به سروتونین ممکن است علت قابل توجهی از OCD باشد.

 اگر شما داروهای استاندارد  OCD را امتحان کرده اید و موفق نبوده اید، تقویت درمان میتواند به شما کمک  کند. تقویت درمانی یک استراتژی است که برای بهبود شانس از بین بردن علائم OCD در هنگام درمان OCD با دارو استفاده می شود. تقویت درمانی  شامل استفاده از ترکیب داروها، به جای یک داروی واحد، برای بیشترین  تاثیر است. استراتژی های تقویت درمانی می تواند به ویژه برای افرادی که به درمان استاندارد پاسخ نمی دهند، مفید باشد.

درمان روانشناسی برای OCD

 درمان روانشناختی برای اختلال وسواسی-اجباری برای کاهش شدت علائم  OCD مؤثر است. دو نوع اصلی درمان روانشناختی برای  OCD عبارتند از: درمان شناختی – رفتاری (CBT)  و یک نوع از رفتار درمانی که جلوگیری از پاسخ و در معرض درمان قرار گرفتن نامیده میشود. این درنام ها در  بیش از دو سوم افراد مبتلا به OCD  علائم و نشانه ها را کاهش می دهند.

 اگرچه  CBT فردی برای اختلال وسواس فکری بسیار موثر است، اما می تواند بسیار گران باشد. اگر هزینه درمان OCD  را از طریق یک بیمارستان یا سایر تنظیمات مراقبت های بهداشتی دریافت می کنید، اکنون احتمالا گزینه ای برای دریافت  CBT گروه برای علائم OCD  وجود دارد. اگر چه تنظیم گروهی می تواند در ابتدا ارعاب شود، در واقع شرکت در CBT  گروه  برای درمان OCD بسیار سودمند است.

 اگر به  CBT و ERP  نگاه کرده اید و آنها برای شما مطابقت ندارند، نگاهی به Acceptance    و درمان   ACT داشته باشید . ACT یک درمان نسبتا جدید روانشناختی برای اختلال وسواسی-اجباری است که در درمان اختلالات اضطرابی، از جمله OCD، وعده داده است. فلسفه مرکزی ACT این است که اضطراب بخشی از زندگی است و بنابراین واکنش ما به تجربه ی اضطراب است که می تواند مشکل واقعی باشد.

درمان های تجربی برای OCD

 برآورد شده است که بین 25 تا 40 درصد از افراد به گزینه های درمانی که  در بالا توضیح داده شد،پاسخ نمیدهند. مطالعات پیشنهاد کرده اند که درمان هایی که  مدارهای خاص مغز را هدف قرار میدهند می توانند در کاهش علائم OCD  در افرادی که به درمان های خط اول پاسخ نمی دهند مفید باشد .  تحریک مغزی عمیق ممکن است چنین درمانی را ارائه دهد.  تحریک مغناطیسی ترانس مغناطیسی تکراری ، یا rTMS، نیز به عنوان یک درمان جایگزین برای کاهش علائم OCD مورد توجه قرار گرفته است. با این حال، تا به امروز، شواهد با انتظار اینکه آیا   rTMS  یک درمان موثر است یا نه ، ترکیب  شده است.

خودباوری و کمک به خود  برای OCD

 اگرچه درمان برای OCD  معمولا شامل مشاوره با متخصص بهداشت روانی معتبر می باشد، اما تعدادی از استراتژی های خودباوری و کمک به خود نیز برای OCD  وجود دارد که شما می توانید از آن استفاده کنید تا در حال حاضر به کاهش بروز علائم OCD  خود کمک  کنید. با توجه به این که استرس عامل مهمی برای بروز  OCD است، یکی از بهترین راههای مقابله با آن  یادگیری و  انجام تمرین تعدادی از تکنیک های آرام سازی میباشد.

در آخر، در حالی که بسیاری از ما با مزایای فیزیکی ورزش هوازی آشنا هستیم، از جمله کاهش سطح کلسترول و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت، شواهدبسیاری که همچنان نیز  در حال افزایش است میگوید که ورزش  می تواند نشانه های  OCD را نیز کاهش دهد.

اشکال مختلف وسواس – جبری

  • آداب تمیز کردن و ترس از آلودگی

در برخی از بیماران، ترس از آلودگی ممکن است منجر به آداب شستشو شود که این آداب می تواند ده ها سال بیش از دوازده ساعت در روز به طول بینجامد. این افراد اغلب برای پیش گیری از تماس با آلودگی از تمامی قسمتهای منزل و حتی محله اجتناب می کنند.

  • آداب وارسی کردن و ترسهای مربوط به سلامتی

اگر شما به آداب وارسی کردن دچار باشید نمی توانید مطوئن شوید که مرتکب خطائی بزر گ نشده اید. بنابراین برای حصول اطمینان به وارسی کردن می پردازید. معمولاً می ترسید که در اثر خطائی که از شما سرزده است به خودتان و دیگران آسیبی برسانید.

  • آداب تکرار و اجبارهای شمارش

افراد مبتلا به این نوع وسواس احساس می کنند که باید حرکات ساده ای را چندین بار انجام دهند ، مانند وارد شدن به اتاق و یا شستن بخشی از بدن خود و… . ممکن است تا زمانی که این حرکات را به همان تعداد انجام ندهد احساس راحتی نکند

  • کندی اجبار گونه

شخص مبتلا به علائم اختلال وسواس ممکن است دچار کندی در کار باشد. زیرا زمان زیادی را انجام آداب خاص خود می کند .

  • وسواس اجبارهای خرافی

ممکن است خرافات بر زندگی همه زندگی مبتلایان به اختلال وسواس سایه بیندازد. به طور معمول وسواس های خرافی ، به ترس از مرگ و نمادهای آن متمرکزند . اگر شما به این نوع وسواس مبتلا باشید چیزهائی را با بد شانسی مرتبط میدانید  از خود دور کی کنید و سپس از فعالیتها و مکانهای خاصی که گمان می کنید موجب بدشانسی می شوند اجتناب می کنید.

  • آداب صرفه جوئی و اندوختن

همه انسانها اشیائی را که برایشان بار احساسی دارند یا ممکن است به آن نیاز پیدا کنند نگاه می دارند. اما افراد مبتلا به آداب اندوختن نمی توانند میان اشیاء محبوب و اشیاء مورد مصرف تمایزی قائل شوند. آنها نمی توانند مطمئن شوند که یک تکه کاغذ ممکن است ارزشی نداشته باشد، به همین دلیل برای حل این مسئله هر چیزی را نگاه می دارند.

اقدامات کمکی جهت درمان وسواس

  • تقویت جسمانی

امروزه از لحاظ پزشکی اثبات شده که ضعف جسمانی و کمبود ویتامین های مورد نیاز بدن نقش مهمی در ابتلا به وسواس ایفا می کند. بنابراین تقویت قوای جسمانی (زیر نظر پزشک) در این زمینه مفید خواهد بود.

  • عدم اعتقاد به افکار وسواسی

هرگاه همواره از صمیم قلب اعتقاد داشته باشید که افکار وسواسی شما حقیقی هستند یا آنکه اجبارهایتان در پیشگیری از یک پیشامد بد ضروری اند . آنگاه ممکن است به رفتاردرمانی جواب ندهید . بنابراین مهمترین اصل در درمان غیر داروئی وسواس عدم اعتقاد به افکار وسواسی است.

  . عمدا افکار وسواسی را در ذهن آوردن

سعی کنید افکاری را که باعث بروز رفتارهائی بعد از آن میشود ، در حضور دیگران و یا در مکانهائی که نمی توانید آن اعمال را انجام دهید به ذهن بیاورید . آنگاه بعد از انجام ندادن چند باره آن اعمال متوجه بی اثر بودن آن می شوید.

  • رها کردن یکباره وسواس

خود را از بند افکار مزاحم رها کنید و برای خود شعاری بسازید ، مثلاً هرگاه افکار وسواسی به سراغ شما آمد بگوئید: “پیش به سوی زندگی عادی ” افکار عامل اصلی بیماری تلقی می شود .

خط اول درمان را داروهای «SSRI» Serotonin Reuptake Inhibitor Specific  شامل می‌شوند. این داروها به عنوان مهارکننده‌های باز جذب سروتونین به صورتی اختصاصی عمل می‌کنند.

سابقاً داروی کلومی پرامین با وجودی که یک داروی ضدافسردگی سه حلقه‌ای است ولی به سبب اینکه عمدتاً مهارکننده باز جذب سروتونین SSRI می‌باشد در این بیماری کاربرد فراوانی داشته است. در حال حاضر علی‌رغم اینکه این دارو هنوز تجویز می‌شود ولی به سبب عوارض جانبی بسیار و ایجاد مشکلات مسمومیتی به عنوان خط اول درمان محسوب نمی‌شود. بنابراین تجویز داروهای   SSRI که کم‌خطرترند مانند: فلوکساتین، پراکستین، سرترالین، فلوواکسامین، سیتالوپرام پیشنهاد می‌شود.

در حال حاضر داروی Venlefaxine که مهارکننده باز جذب نوراپی‌نفرین و سروتونین SNRI است نیز به صورت کمکی یا به تنهایی در درمان اختلال وسواسی جبری کاربرد دارد. باید توجه شود که دوز داروهای ضدافسردگی در درمان وسواس معمولا بیشتر از دوز این داروها در درمان افسردگی است .

زمان پاسخ‌دهی بیمار به دارو

در بیماران مبتلا به وسواس، پاسخ‌دهی بیمار به داروی تجویزی را پس از گذشت مدت حدودا ۱۲- ۸ هفته می‌توان ارزیابی کرد. این زمان معمولا بیش از زمان پاسخ به داروها در مبتلایان به افسردگی (۴- ۳ هفته) می‌باشد. البته این زمان ممکن است کمی متغیر باشد، ولی عمدتا در درمان وسواس برای پاسخ‌دهی بیمار، نیازمند به زمان و دوز داروی بیشتری می‌باشیم.

هدف اصلی درمان کاهش افکار و اعمال وسواسی در حدی که بیمار بتواند به طور طبیعی فعالیت کرده و عملکرد داشته باشد معمولا کاهش ۳۵- ۲۵ درصد نمره فرم ارزیابی  Y- Bocs به عنوان پاسخ بالینی مطلوب ارزیابی می‌شود. در حال حاضر حدود ۶۰- ۴۰ درصد بیماران پیشرفت معنی‌داری با مصرف اولین داروی SSRI و migna.ir یا کلومی پرامین نشان می‌دهند ولی تعداد کمی پاسخ بسیار بالایی به داروها می‌دهند، حدود ۲۰ درصد از بیمارانی که به اولین داروی SSRI پاسخ نداده‌اند، به داروی دیگری از این خانواده و یا به کلومی پرامین پاسخ می‌دهند.

بایستی توجه شود که روش‌های درمانی دیگری مانند: شناخت رفتار درمانی  CBT که نقش بسیار مهمی در بهینه کردن درمان این بیماران دارد و یا ACT  و نوروسرجری در موارد بسیار شدیدی که وسواس به درمان‌های دیگر پاسخی نداده است مورد استفاده قرار می‌گیرند.