خیانت زناشویی

در سال های اخیر بحث خیانت زناشویی و طلاق یکی از موارد مورد توجه کلینیک های مشاوره روانشناسی بوده است. مراجعینی که به علت خیانت به مراکز مشاوره مراجعه می کنند. افراد گاهی به دنبال تعریف واژه خیانت زناشویی هستند. خیانت زناشویی هر چیزی که تعهد بین زوجین را زیر سوال ببرد و افراد گاهی آگاهانه و گاهی نا آگاهانه به آن اقدام می کنند.

ما بازی با واژه ها و تعاریف را در روابط کارساز نمی دانم و در اینجا به صورت مختصر به افراد آموزشی از ارتباط و روابط زناشویی بیان می کنیم. چه چیز علت این اتفاقات در روابط زناشویی می باشد؟!

کلید خانواده موفق، دارا بودن خانواده با روابط سالم است. اعضای خانواده باید بتوانند با یکدیگر رابطه سازی کنند. افراد حرف های خودشان را بیان کنند و حرف هایشان را واضح و روشن بگویند و ما در ارتباط با همسرمان معنای کلمات و واژه های یکدیگر را متوجه بشویم.

اعتماد و حسن نیت سوخت روابط سالم هستند. بسیار مهم است که اطمینان داشته باشید که اعضای خانواده و همسران با یکدیگر صادق هستند. چه اتفاقی می‌افتد زمانی که خویشاوند یا همسرتان به اعتماد شما خیانت کند؟ اعضای خانواده چگونه التیام می‌یابند. این خیانت‌ها چگونه روابط صمیمانه شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

مرکز روانشناسی اکسیر خدمات روانشناختی خود را توسط متخصصین مجرب در زمینه های مختلف از جمله مشاوره فردی، مشاوره افسردگی، مشاوره اضطراب، مشاوره وسواس و … را به صورت حضوری و غیرحضوری به شما عزیزان ارائه می دهد.

مشاوره آنلاین اکسیر

خیانت

بارها در مورد شوهران یا زنانی می‌شنویم که بدهی‌های زیادی بالا آورده‌اند و یا در قمار دارایی زیادی ازدست‌داده‌اند و از یکدیگر پنهان می‌کنند. “ماری یک فروشنده است. کارت‌های اعتباری با مبلغ بالا داشت که شوهرش از آن اطلاع نداشت. روزی شوهرش به‌طور تصادفی به دلیل تماس شرکت اعتباری متوجه این موضوع شد. کاملاً شوکه شد و نمی‌دانست که همسرش زندگی مخفی دارد”.

“بیل مدت‌زمان طولانی با همکارش به همسرش خیانت می‌کرد. همسرش به بیل شک کرده بود که درگیر رابطه فرا زناشویی شده است، اما بیل انکار می‌کرد. همسر بیل حرف او را باور کرد. بیل اصرار می‌کرد که کسی را نمی‌بیند؛ اما وقتی حقیقت آشکار شد، همسرش درهم شکست. نه به خاطر خیانت همسرش بلکه به دلیل اینکه او صادق نبوده است”.

“سارا 25 ساله از دخترعمویش شنید که پدرش، پدر واقعیش نیست. مادرش به پدرش خیانت کرده است. این موضوع دگرگونی بزرگی را به وجود آورد؛ و سارا از شنیدن این موضوع خرد شد”.


مقاله مرتبط: چرا خیانت زیاد شده؟ چرا خیانت می کنیم؟

مقاله مرتبط: دلایل و پیشگیری از خیانت زنان شوهردار


اثرات خیانت زناشویی

قربانیان خیانت زناشویی خود را متهم می‌کنند که متوجه این اتفاق نشده‌اند، به دلیل باوری که به شریک زندگی‌شان داشته‌اند، یا برای اینکه متوجه سرنخ‌هایی که در اطرافشان بوده است نشده‌اند. چطور توانستند انقدر اعتماد داشته باشند؟ چطور انقدر ساده‌لوح بودند؟ و بی‌اختیار اتفاقاتی که درگذشته برایشان افتاده است را مرور می‌کنند. کس دیگری می‌دانست؟ آیا همسرم کل حقیقت را به من گفته است؟ آیا دیگر اعضای خانواده این راز را می‌دانند؟

علاوه بر این احساسات شدید تحقیر و شرم، احساس حماقت می‌کنند. دوستان و آشنایان آن‌ها ممکن است آن‌ها را مسئول از دست دادن چیزی که اکنون آشکارشده است بدانند. گذر از خیانت زناشویی بسیار سخت است. این موضوع برای همیشه همه‌چیز را تغییر می‌دهد. زمانی که اعتماد شکسته می‌شود، هرگز نمی‌تواند به شکل قبل برگردد. زخم‌هایی هست که از بین نمی‌روند. رابطه تا ابد تغییر می‌کند. این تجربیات ایجاد ضربه روحی می‌کنند، نه‌فقط به این خاطر که دردناک هستند، بلکه به این دلیل که داستان زندگی فرد قربانی تغییر کرده است. دید آن‌ها از جهان تغییر کرده است.

دلسرد شدن براثر خیانت زناشویی


مقاله مرتبط: خیانت زناشویی، انواع آن و راهکارهای برخورد با آن


راه کار هایی برای جلوگیری از خیانت زناشویی

  • مهارت ارتباطیتان را تقویت نمایید.
  • مهارت حل مساله را بیاموزید.
  • صمیمی شوید.
  • قدرت برابر ایجاد کنید.
  • همسرتان را تغییر ندهید.
  • قدر شناس باشید.

و در انتها بیان می کنیم اینها فقط راهکار است و بیان علت و شما یک زندگی زناشویی مختص به خود را دارید با خصوصیات شخصیتی خاص خودتان و برای یافتن و حل مساله زندگیتان نیاز به مشاوره (مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره کودک و …) از بیرون دارید که شما را در این مسیر به پیش ببرد تا در رابطه تان موفق باشید.

اینستاگرام اکسیر

مردان باهوش تر، کمتر هرز می پرند و به رابطه با یک نفر بسنده می کنند!

طبق پژوهشی که در سال 2010 در فصلنامه روانشناسی اجتماعی تلگراف منتشر شد، ساتوشی کانازاوا از مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن اعلام کرد ارتباط بین هوش یک نفر با تک همسری (یعنی وفا داری به یک نفر) را می توان در تیوری توسعه تکاملی جستجو کرد. وی می گوید انحصار جنسی “داستانی بر پایه تکامل” نامیده و اعلام کرد که دلایل تکاملی که انسان (مذکر) را وا می داشته که در ارتباط همزمان باچند جفت در طول عمر خود شانس پایداری ژن های خود را افزایش دهد. دیگر وجود ندارد: پس از آغاز و توسعه ی تمدن، فاکتور های دیگری درپایداری ژن های یک فرد نقش بازی می کنند.

زمانی که با آغاز تمدن، برخی از مردان در تکامل با شرایط جدید دریافتند که با “توجه و مراقبت بیشتر” از فرزندان به جای ارتباط بیشتر با زنان مختلف “شانس پایداری ژن های خود می دهید. افرادی با آی کیو کمتر هنوز از دید ژنتیکی چنین تحولی را درک نکرده اند و در نتیجه لزومی به تغییر رفتار نمی بینند.

درواقع چنین مردانی در ژنتیک خود هنوز شانس تصادفی ارتباط بیشتر با زنان بیشتر به منظور پایداری ژن خود حساب می کنند و با شرایط تازه سازگاری حاصل نکرده اند. البته کسانی در این نظریه شک دارند و بیان کرده اند که نمی توان درباره رفتار بشری کلی گویی کرد. از جمله مارتی بابیتس، مدد کار و نویسنده می گوید: فاکتور های روانشناسی عمیقی که ارز ها و ارتباطات فردی را می سازند پیچیده تر از آن اند که فاکتور “هوش” به تنهایی و قطعیت بتواند در این باره تعیین کننده باشد.

مرکز روانشناسی اکسیر تمام خدمات خود از جمله مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، مشاوره جنسی و … را به افرادی که تحت پوشش بیمه بانک های طرف قرارداد اکسیر هستند رایگان ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

راهکارهای کمک‌کننده

در اینجا برخی افکاری که می‌تواند به دو طرف کمک کنند آورده شده است:

  • بخشش در خیانت زناشویی ممکن است اتفاق افتد. توقع نداشته باشید که اتفاقی که افتاده است فراموش شود. دیگران ممکن است از شما بخواهند ببخشید و فراموش کنید. اما فراموشی ممکن و خوشایند نیست.
  • به بستگان و همسرتان فشار نیاورید که آن را فراموش کنند. فقط نمک به زخم پاشیدن است.
  • از گذشته اجتناب کنید. یک واقعیت ساده- عشق کور است! شما هرگز تمام جزئیاتی که اتفاق افتاده است را نمی‌دانید.
  • گاهی، بخشش امکان‌پذیر نیست. همسران شاید بخواهند شریک خود را ببخشند، اما نتوانند. این غالباً نتیجه خیانت است.

منبع: سایت everettclinic و متخصصین اکسیر

دریافت وقت مشاوره خیانت

Loading...

 

مشاوره رایگان آنلاین