حرف های خودمانی در رابطه با اختلال وسواس فکری عملیReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Sep 17Rating:

اختلال وسواس فکری عملی

هیچ آزمون قابل اعتمادی برای تشخیص اختلال وسواس فکری عملی (OCD) وجود ندارد. تشخیص معمولا در مصاحبه چهره به چهره توسط متخصص سلامت روان با تجربه انجام می شود. شاید روزی با افزایش اطلاعات ما نسبت به علل اصلی و بیولوژیکی اختلال وسواس فکری عملی، نشانگرهای ژنتیکی مشخص و یا الگوهای خاصی در اسکن ذهنی به دست بیاید که بوسیله ی آن بتوان این اختلال را تشخیص داد اما هنوز به آن مرحله نرسیده ایم . از سوی دیگر، انجام برخی آزمایشات می تواند برای به دست آوردن شرایط عصبی ای که زمینه ی شکل گیری این اختلال را ایجاد می کند مفید باشد.

برای مثال فردی را درنظر بگیرید که برای اولین بار در سن 45 سالگی و پس از انجام یک عمل جراحی بر روی سر دچار این اختلال شده است. در این صورت نسبت دادن عمل جراحی سر به ایجاد این اختلال امری عجیب به نظر نخواهد رسید. یا به عنوان مثالی دیگر دختری  10 ساله را درنظر بگیرید که نگرانی از میکروب ها در آن به طور ناگهانی شروع می شود و مداوم اقدام به شستن دست ها می کند و این علایم دقیقا یک ماه پس از یک گلو درد مشکوک شروع می شود.

اگرچه چنین مواردی دلیل آغاز یک وسواس فکری عملی نیستند ولی مثالی است برای باور این مورد که برخی از موارد می تواند واکنش غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن را تشدید کند.

با این وجود برخی کارها وجود دارد که شما می توانید برای تشخیص وسواس فکری عملی انجام دهید. درواقع بسیاری از افرادی که به عنوان مبتلا به این اختلال شناسایی می شوند ابتدا خودشان این اختلال را در خودشان کشف کرده اند. فرایند تشخیص فردی اختلال OCD  معمولا در حین تماشای یک برنامه ی تلویزیونی، خواندن بخشی از روزنامه، مجله و یا مقاله ی اینترنتی آغاز می شود.

بسیاری از افراد مبتلا به وسواس فکری عملی احساس تنهایی می کنند تا این که فردی مشابه خود را مشاهده می کنند. آنها ابتدا احساس می کنند که عقل خود را از دست داده اند تا زمانی که در میابند که فقط از یک بیماری مشروع مبتنی بر مغز رنج می برند. آنها معمولا نمی دانند که چطور آنرا بیان کنند تا زمانی که فردی را می بینند که آنرا توصیف می کند و برای این بیماری نام نهاده است. آنها در نهایت امیدوار می شوند که دانشمندان بتوانند این حاکم ناخواسته ی درون ذهنشان را کنترل کنند.

معمولا زمان زیادی طول می کشد که افراد برای درمان وسواس خود اقدام کنند حتی زمانی که متوجه می شوند درمانی برای این مشکل وجود دارد. افراد ممکن است تا سال ها بعد از پخش یک برنامه راجع به وسواس فکری عملی از تلویزیون برای درمان تماس بگیرند . هنگامی که از آنها دلیل تاخیر در مراجعه را می پرسیم اغلب خجالت زدگی را دلیل آن بیان می کنند. اختلال OCD  می تواند به قدری نامطبوع و خصوصی به نظر برسد که افراد برای بیان آن حتی به پزشک و یا نزدیک ترین افراد خودشان نیز با مشکل مواجه شوند. یک روش ساده برای کم کردن حس خجالت از بیان این مشکلات استفاده از یک چک لیست از ویژگی های وسواس فکری عملی است. بسیاری از افراد ترجیح می دهند که در تنهایی از این پرسشنامه ها استفاده کنند.

برخی از سوال های این پرسشنامه ها ممکن است پوچ و خنده دار به نظر برسند و شما با خود فکر می کنید که چطور ممکن است فردی چنین فکری در ذهن داشته باشد و در عین حال برخی سوال ها به نحوی دقیق شما را توصیف می کند که تصور می کنید فقط برای شما نوشته شده اند. برای روانشناسان باتجربه هیچ کدام از رفتار های مربوط به OCD عجیب و غیرعادی به نظر نمی رسند، آنها زاییده ی بیماری هستند و به قول جودیت راپاروت سکسکه های مغز هستند. لازم است بدانید که نشانه های این اختلال بر روی درک روانشناس از شخصیت مراجعه کننده تاثیری نمی گذارد، همانگونه که مشاهده ی چرک های یک زخم توسط یک پزشک باعث نمی شود که پزشک فرد بیمار را فردی فاسد تصور کند.

منبع:

http://psychcentral.com/lib/how-do-i-know-if-i-have-obsessive-compulsive-disorder/