تایید و تمجید، راز اول عشقReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jul 13Rating: 5.0تایید و تمجید، راز اول عشقعشق رازهای زیادی داره ولی راز اول عشق تایید و تمجید معشوق خود است که نقش زیادی در بالا بردن میزان علاقه و پایداری زندگی دارد.

راز اول عشق

عشق رازهای زیادی داره ولی راز اول عشق تایید و تمجید معشوق خود است که نقش زیادی در بالا بردن میزان علاقه و پایداری زندگی دارد.

زمانی مارک تواین گفت:

“با یک تعریف خوب، من می توانم دو ماه زندگی کنم”

اگر حرف مارک تواین را جدی بگیریم، شش تعریف در سال می توانسته مخزن عشق او را تا حد لازم پر نگه دارد. همسر شما احتمالاً به تعریف بیشتری نیاز دارد.

یکی از راه های بیان و ابراز عشق، استفاده از واژه های دلگرم کننده و تشویق آمیز است. سلیمان، کاتب نوشته های حکیمانه ی عهد باستان نوشت “زبان قدرت آفرینش زندگی و مرگ را دارد” بسیاری از زوج ها هرگز قدرت خارق العاده ی تأیید یکدیگر با زبان را یاد نگرفته اند. سلیمان می نویسد” دل نگران، انسان را مأیوس می کند اما کلام مهربان دلگرمش می سازد”

تعریف شفاهی یا قدردانی با کلمات، ابزارهای قدرتمند ابزار عشق و محبت هستند. این را با بهترین وجه با گفته های تأیید آمیز ساده ای چون گفتارهای ذیل می توان بیان کرد:

  • “این لباس خیلی بهت میاد”
  • “وای! چقدر با این لباس قشنگ شده ای!”
  • “تو بهترین سیب زمینی پز دنیا هستی. من عاشق این سیب زمینی ها هستم.”
  • “امشب واقعاً ظرف ها را عالی شستی.”
  • “واقعا متشکرم که سطل آشغال را بیرون می بری.”

اگر زن و شوهری به طور منظم چنین گفته هایی را از یکدیگر بشنوند فضای عاطفی ازدواجشان چگونه خواهد شد؟!

ازدواج و راز اول عشق


مقاله مرتبط: نشانه های واضح عشق او به شما

مقاله مرتبط: روانشناسی عشق رمانتیک


راز اول عشق کلمات تشویق آمیز

تعریف زبانی تنها راه بیان کلمات تأیید آمیز در مورد همسرتان نیست. شیوه ی دیگر، استفاده از کلمات تشویق آمیز است. واژه ی تشویق در زبان انگلیسی به معنی “ایجاد شهامت” است. همه ی ما در بخش هایی از وجودمان احساس نا امنی می کنیم. ما فاقد شهامت هستیم و این عدم شهامت اغلب مانع از انجام کارهای مثبت می شود که دوست داریم انجام بدهیم. توان بالقوه ی نهفته در وجود همسرتان و آن بخش های ناامن وجودش در انتظار کلام تشویق آمیز شماست.

شاید همسر شما در یک یا چند حوزه ی زندگی دارای استعداد نهفته ای باشد. این استعداد منتظر کلام تشویق آمیز شماست. شاید همسرتان باید در کلاس مخصوص پرورش همان استعداد ثبت نام کند. شاید لازم باشد تا با چند نفر که در آن حوزه موفق بوده اند ملاقات کند، برای اینکه آنها به او بگویند گام بعدی اش چه باید باشد. کلمات شما می تواند شهامت لازم برای برداشتن گام اول را به همسرتان ببخشد.

لطفاً توجه داشته باشید که من نمی گویم به همسرتان فشار بیاورید تا کاری را که شما می خواهید انجام بدهد. من میگویم او را تشویق کنید تا علائقی را که دارد بسط و پرورش بدهد. به عنوان مثال بعضی از شوهران مدام به همسرشان فشار می آورند که وزن کم کند. شوهر می گوید:”من دارم تشویقت می کنم” اما از نظر زن این مثل محکوم کردن است. فقط وقتی کسی خودش بخواهد وزن کم کند شما می توانید تشویقش کنید. تا موقعی که خودش چنین خواسته ای نداشته باشد کلمات شما لحن موعظه را پیدا می کنند. و این کلمات به ندرت باعث تشویق می شوند. طرف مقابل همیشه آن ها را به صورت نوعی قضاوت می بیند که هدفش ایجاد احساس گناه است. آنها محبت را نمی رساند بلکه نفی و انکار را نشان می دهند.

و اما نکته ی آخر:

تشویق مستلزم توجه و محبت و نگاه کردن به جهان از چشم همسرتان است. ما باید بفهمیم چه چیزی برای همسرمان مهم است.