ازدواج یکی از مهم ترین مراحل زندگی است و تصمیمی که شما در این مرحله برای انتخاب همسر خود می گیرید، می تواند سرنوشتتان را تا همیشه تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله درباره اهمیت مشاوره ازدواج و انتخاب درست یک مرکز مشاوره خوب برای داشتن ازدواجی موفق و پایدار نکات مهمی را بیان کرده ایم. تا انتها با ما همراه باشید و جذاب ترین تست روانشناسی برای سنجش میزان تفاهم خود با همسر آینده تان را انجام دهید.

چه چیزی برای دو انسان ارزشمندتر از آن است که احساس کنند
با کسی تا انتهای زندگی در آمیخته اند؟

جورج الیوت | نویسنده انگلیسی قرن نوزدهم
آنچه در این مقاله می خوانید: نمایش فهرست

مهم ترین عناوین این مقاله

مشاوره ازدواج چیست؟

مشاوره ازدواج همان طور که از نام آن مشخص است، کمک گرفتن از یک متخصص حوزه روانشناسی برای تحقق اهدافی مثل جلوگیری از انتخاب اشتباه همسر آینده، رفع مشکلات موجود و پیشگیری از  بروز طلاق است.

بسیاری از افراد فکر می کنند که مشاوره بین زن و مرد تنها باید قبل از ازدواج انجام شود؛ در حالی که این تصوری اشتباه است و در طول زندگی مشترک هم نیاز به انجام مشاوره و کمک گرفتن برای حل مشکلات میان همسران حس می شود. به مشاوره بعد از ازدواج، مشاوره زناشویی گفته می شود.

با توجه به نرخ بالای طلاق و روند صعودی آن، بهترین کاری که می توانید قبل از ازدواج انجام دهید، مراجعه به یک مرکز مشاوره ازدواج شناخته شده، معتبر و دارای متخصصان مجرب است. مرکز روانشناسی اکسیر به عنوان مجهز‌ترین مرکز مشاوره در غرب و شرق تهران آماده ارائه مشاوره ازدواج و زناشویی به شما می‌ باشد.

مزایای مشاوره ازدواج چیست؟

مزایای مختلفی می توان برای مشاوره قبل ازدواج ذکر کرد. برخی از مهم ترین مزایا و اهداف مشاوره ازدواج عبارتند از:

روشن شدن ملاک های طرفین برای انتخاب همسر

افرادی که تصمیم به ازدواج می گیرند، قطعا برای انتخاب شریک زندگی آینده خود یک سری ملاک ها و ویژگی ها در نظر گرفته و با استفاده از آن ها به بررسی گزینه های موجود برای ازدواج می پردازند.

در بسیاری از موارد، دلیل عدم موفقیت در ازدواج این است که فرد در گزینش این ملاک ها دچار مشکل شده است. ممکن است خصوصیات مورد نظر شما برای انتخاب همسر آینده تان هیچ همپوشانی با واقعیت نداشته باشد و به این ترتیب نتوانید شریک مناسب خود را پیدا کنید.

این موضوع می تواند بر روی انتظارات شما از فرد انتخابی تان نیز تاثیر منفی بگذارد و به شما نوعی حس سرخوردگی و عدم رضایت از همسرتان را القا کند.

مشاور ازدواج می تواند در جلساتی که با هم می گذرانید، به شما در شناخت درست ترین ملاک های ازدواج کمک کند و از تمرکز بر روی خصوصیات خیالی مد نظرتان بکاهد.

به این ترتیب شما می توانید به بهترین شکل ممکن و با استفاده از مناسب ترین و واقع گرایانه ترین ملاک های سنجشی، همسر آینده خود را انتخاب کنید.

بررسی آمادگی هر دو طرف برای ازدواج

یکی از موثر ترین نکات بر روی موفقیت ازدواج، میزان آمادگی زن و مرد برای این اقدام است. فاکتور های مختلفی برای سنجش این میزان آمادگی وجود دارد و تشخیص این موضوع کار هر کسی نیست.

ممکن است شخصی به لحاظ جسمی و جنسی به آمادگی لازم برای ازدواج و تشکیل خانواده رسیده باشد ولی از مناظر دیگری مانند وجه اقتصادی یا احساسی هنوز برای ازدواج کردن آماده نباشد.

این موضوع را مشاور ازدواج با انجام بررسی های مختلف بر روی شخصیت و وضعیت هر دو طرف می سنجد و بعد از آن که میزان آمادگی هر یک از آن ها به خوبی معین شد، به ارائه راهکار مناسب می پردازد.

بررسی تطابق و تناسب شخصیتی

در مشاوره های پیش از ازدواج معمولاً خلق و خو و شخصیت دو طرف مورد بررسی قرار می گیرد و مشخص می شود این دو نفر تا چه اندازه از این نظر با هم هماهنگ و همسان هستند.

تفاوت در میزان تحصیلات و حتی تفاوت های فرهنگی با آموزش مدیریت می شوند اما تفاوت های شخصیتی و خلقی معنادار با هیچ آموزشی قابل کنترل نیستند؛ به همین دلیل است که بسیاری از افراد بعد از ازدواج از انتخاب خود پشیمان شده و تصمیم به جدایی می گیرند.

مشکلات اخلاقی می توانند تا مدت ها بعد از ازدواج نهفته باقی بمانند. سپس با بروز یک مشکل کوچک، احتمال فروپاشی بالا رفته و هر یک از اشخاص شخصیت واقعی خود را نشان می دهند.

در صورتی که پیش از ازدواج برای انجام مشاوره روانشناسی اقدام کنید، مشاور می تواند با بررسی لایه های نهفته وجود هر دوی شما از اخلاقیات و ویژگی های رفتاری نهفته آگاهی پیدا کرده و از بروز مشکلات بعدی در دوران زناشویی و حتی طلاق پیشگیری کند.

بررسی انتظارات طرفین از یکدیگر

این خیلی مهم است که شما به عنوان یکی از طرفین ازدواج چه انتظاری و در چه حدی از همسر خود دارید. در صورتی که فرد مقابل نتواند این خواسته و توقع را برآورده کند، زمینه های سرد شدن و فاصله گرفتن فراهم می گردد.

در حقیقت، جمله ای که همیشه روانشناسان در رابطه با این موضوع بیان می کنند، این است که انتظار شما از همسرتان باید به صورت واقع گرایانه بر اساس شرایط موجود تنظیم شده باشد، نه بر اساس خیال پردازی.

این جمله بیان می کند که تا چه اندازه این مشکلات ناشی از عدم رضایت می توانند بر روی آینده مشترک شما تاثیر سوء گذاشته و دو طرف را از همدیگر ناامید کند.

ویدیوهای متخصصان اکسیر درباره مشاوره ازدواج را از دست ندهید.

با کلیک بر روی لینک زیر می توانید وارد صفحه گالری فیلم ما شوید:

#Label

آمادگی برای ازدواج چقدر مهم است؟

همان طور که در بخش قبل گفتیم، یکی از مهم ترین مزایای مشاوره ازدواج این است که میزان آمادگی طرفین برای ازدواج را مشخص می کند. مهم ترین آمادگی های لازم برای ازدواج را می توان به شکل زیر دسته بندی کرد:

آمادگی جسمی و جنسی

امروزه مهم ترین ملاک برای انتخاب همسر در جوامع گوناگون را جذابیت های جنسی و جسمی می دانند؛ به همین دلیل است که این موضوع تا این اندازه از اهمیت بالایی برخوردار است.

اولین آمادگی لازم برای ازدواج را می توان همین مورد دانست. یعنی هر دو شخصی که می خواهند با هم ازدواج کنند، باید از این نظر به بلوغ کامل رسیده باشند.

همچنین در روند آزمایش های قبل ازدواج مشخص می شود که آیا فرد در حال حاضر به بیماری خاصی مبتلا هست یا در آینده چقدر احتمال ابتلای وی به این نوع بیماری ها وجود دارد. چرا که این موضوع می تواند تا حد زیادی بر روی تصمیم گیری طرف مقابل موثر باشد.

برای تشخیص میزان آماده بودن افراد از نظر جنسی می توان از روانپزشک یا یک سکس تراپیست خوب کمک گرفت. این افراد با انجام تست های مختلف میزان آمادگی جنسی شما برای شروع زندگی مشترک را اندازه می گیرند.

آمادگی اجتماعی

این بسیار مهم است که فردی که می خواهید با او ازدواج کنید و حتی خود شما تا چه میزان آمادگی برای ورود به جامعه در نقش همسر را دارید.

همچنین باید بررسی شود که آیا طرفین ازدواج دارای سابقه محکومیت یا اعتیاد هستند یا خیر، چرا که این موضوعات می توانند جوانب مختلف زندگی زناشویی علی الخصوص جنبه اجتماعی آن را تحت اثر قرار دهند.

میزان تحصیلات فرد نیز از شاخصه های اجتماعی ازدواج شناخته می شود. اگر یکی از ملاک های شما برای تشکیل خانواده این است که همسرتان دارای تحصیلات عالیه باشد، باید از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

مشاور خانواده به شما کمک خواهد کرد که همسر آینده خود را به خوبی بشناسید. شاید او قصد پنهان کردن چیزی از شما را داشته باشد، مشاور با نگاه تیزبین و با استفاده از تجربه خود به شما یاری خواهد رساند.

آمادگی اقتصادی

در گذشته جامعه ایرانی یک جامعه کاملا سنتی محسوب می شد و پسری که قصد ازدواج داشت، تحت حمایت اقتصادی همه جانبه خانواده قرار می گرفت.

اما امروزه با تغییر وضعیت مالی خانواده ها، پسری که می خواهد ازدواج کند باید از قبل برنامه ریزی کرده و به یک استقلال مالی نسبی رسیده باشد.

حتی اگر این شخص در حال حاضر استقلال مالی ندارد، با این حال باید در جهت فراهم کردن زمینه های لازم برای رسیدن به این استقلال تلاش کند، به این معنا که شخص باید شغل داشته باشد و پس انداز کند.

آمادگی شخصیتی و هیجانی

این نکته بسیار مهمی است که فرد بتواند تشخیص بدهد که در مواقع مختلف باید چه واکنش ها و هیجاناتی را از خود بروز دهد.

همچنین نحوه برخورد و برقراری ارتباط فرد با اعضای خانواده خود و همسر نیز می تواند نشانه مهمی از میزان پختگی شخصیتی او خواهد بود.

در بسیاری از موارد، افراد شخصیت اصلی خود را پنهان می کنند، به همین دلیل نمی توان تشخیص داد که فرد واقعا چگونه شخصیت و رفتاری دارد. مشاور به شما کمک می کند شریک زندگی خود را خوب بشناسید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در رابطه با آمادگی های لازم قبل از ازدواج، صحبت های دکتر یدالله دمیرچی، روانشناس و روان درمانگر مرکز مشاوره اکسیر را در فیلم سمت چپ ببینید و بشنوید:

بهترین فاصله سنی برای ازدواج چقدر است؟

فاصله سنی مناسب میان زن و شوهر را معمولا ۲ تا ۴ سال و در برخی منابع ۲ تا ۷ سال یا ۴ تا ۷ سال در نظر می گیرند. البته این به آن معنا نیست که اگر یکی دو سال به این سنین افزوده یا از آن کاسته شود، نباید ازدواج انجام شود.

شاید بتوان گفت که اگر تمام زمینه‌ها بررسی شده باشند و مشکل خاصی دیده نشود، می‌توان فاصله سنی را به دیده اغماض نگریست ولی در عین حال بهترین و مناسب ‌ترین فاصله سنی همان است که ذکر شد.

طبیعی است که اگر فاصله سنی رعایت شود ولی سایر شرایط مناسب نباشد، باز هم ازدواج نمی ‌تواند موفق باشد. فلسفه وجود چنین تفاوت سنی در این است که:

اولا خانم ‌ها زودتر به بلوغ عقلی و جسمی می ‌رسند و در نتیجه پختگی‌ روانی لازم را زودتر پیدا می‌ کنند.

بلوغ جنسی در بانوان زودتر است، پس باید به نیازهای آن ها زودتر پاسخ داده شود.

از طرف دیگر نیازهای جنسی خانم ‌ها و توانایی آن ها برای تولید مثل نیز زودتر فروکش می‌ کند.

عوارض اختلاف سنی زیاد در ازدواج

نداشتن تفاهم و درک متقابل‌

با افزایش سن، انعطاف آدمی کاهش می‌ یابد و همین امر در زندگانی مشترک معضل آفرین می ‌شود. در نتیجه محیط امن خانه تبدیل به فضایی نا امن و تحمل ناپذیر می گردد. به عنوان نمونه،‌ زنی که از همسر خود بزرگ‌ تر است با توجه به تجربه بیشتری که دارد ممکن است این احساس در او ایجاد شود که او محق‌ تر است و بنابراین دائم امر و نهی ‌کند و کمتر به دیدگاه ‌های همسر خود توجه کند.

پیامد چنین رفتاری عدم درک مسائل و مواضع یکدیگر، کناره‌ گیری مرد از مدیریت خانواده، مطیع صرف همسر شدن و از همه مهم‌ تر الگو دهی نامناسب برای فرزندان است. یا مردی با داشتن ۲۰ سال سن بیشتر، طبیعی است که می‌ تواند از تجارب بیشتری برخوردار باشد بنابراین این مسئله زمینه‌ ای فراهم می ‌کند که شخص ارزش لازم را به نظرهای فرد کوچک ‌تر ندهد یا طرف مقابل‌ بیش از اندازه احساس کوچکی کند و همیشه در حال اضطراب و تشویش باشد و بالاخره از اداره زندگی درمانده شود.

افرادی که اختلاف سنی بالایی با هم دارند و با این حال با یکدیگر ازدواج می کنند، باید بدانند که به این دلیل که هر دو از نسل های مختلف هستند، احتمال بروز مشکلات متعدد در زمینه تفاوت های فرهنگی، سلیقه ای و عقیده ای و در نتیجه بروز مشاجرات و ناراحتی بسیار بالاتر است.

به جرئت می توان گفت که بیش تر ازدواج هایی که در آن ها اختلاف سنی زن و مرد به میزان بیش از حدی بالاست، به طلاق و جدایی می انجامد. در صورتی که فرد مسن تر قصد انجام ازدواج مجدد را دارد، بهتر است برای گرفتن مشاوره ازدواج مجدد اقدام نموده و عجولانه تصمیم به ازدواج با شخصی بسیار جوان تر از خود نگیرد.
در این حالت بهترین راه حل مراجعه به مشاور ازدواج قبل و بعد از شروع زندگی مشترک است. چنین روانشناسی می تواند به شما در بهبود روابط کمک کند.

عدم ارضای مناسب امیال جنسی

یکی از مهم ترین اهداف ازدواج، ارضای غرایز است و این خود می‌تواند عامل موثری در تداوم زندگی خانوادگی باشد. اما در سنین بالا، فرد از لحاظ غریزه جنسی افول می‌ کند؛ به نحوی که زوجین نمی ‌توانند موجبات رضایت یکدیگر را در روابط زناشویی به نحو مطلوب تامین کنند و همین امر ممکن است زمینه های درگیری را فراهم آورده، محیط خانواده را متشنج کند.

این مسئله در موارد چشمگیری به بروز افسردگی در زنان جوان می ‌انجامد و در برخی از زنانی که خویشتن‌ دار و با تقوا نباشند، گرایش به انحرافات و لغزش ‌ها دیده می‌ شود و در مردانی که با زنان بزرگ ‌تر از خود ازدواج کرده ‌اند، مرد به علت عدم تمکین مناسب و کافی زن ممکن است به همسر دوم یا ازدواج موقت بیندیشد.

وقتی که فاصله سنی بین زن و شوهر زیاد باشد، هر یک در دوره‌ای از زندگانی به سر می‌ برند که از لحاظ میل جنسی با هم متفاوت هستند. به‌عنوان مثال، زنی که در دوران جوانی (مثلا ۱۸ سالگی) به سر می ‌برد و همسرش در ۳۵ سالگی است و به مرز میانسالی نزدیک شده است؛ در این حالت زوج نمی ‌تواند نیاز جنسی همسر خود را به شکل مطلوب ارضا کند. این عدم ارضای جنسی، ممکن است به شکل ‌های مختلف همچون نق زدن‌ های فراوان، احساس عدم رضایت از زندگی و… در زن جلوه ‌گر شود.

زمانی که مرد ۳۰ ساله با دختری کم سن و سال ازدواج می‌ کند پس از گذشت مدت ۱۰ سال، به مرد ۴۰ ساله ‌ای تبدیل می ‌شود که به ‌طور قطع دیگر احساسات و توانایی‌ های جنسی قبل را ندارد و این مسئله عواقب خوبی در پی ‌نخواهد داشت.

پیدا شدن سوءظن

گاهی وجود فاصله‌ های سنی زیاد باعث می‌ شود که زوجین سوءظن‌ هایی نسبت به یکدیگر پیدا کنند و ممکن است حتی نتوانند دلایلی هم برای این گونه افکار ارائه نمایند.

در چنین خانواده ‌هایی فرد بزرگ‌ تر به دلیل داشتن تجربه، خود را ملزم می ‌داند که مدام به همسر خود امر و نهی کند؛ امر و نهی بیش از حدی که همیشه مبتنی بر حق نیست، بلکه سلیقه نیز در آن سخت مداخله می ‌کند تا موجبات ناراحتی همسر را فراهم ‌آورد.

فرد بزرگ‌ تر احساس می ‌کند که باید فرد کوچک ‌تر را تربیت کند حال آن که او انتظار دارد که با همسر زندگی کند، نه آن که همسر وی نقش پدر و مادر را بر عهده گرفته، به امر و نهی و تربیت وی مبادرت کند. البته زن و شوهر باید برای تکامل و تعالی یکدیگر تلاش کنند و در مواقع ضروری به امر به معروف و نهی از منکر یکدیگر بپردازند.

امر و نهی به همسر

امتیازدهی بیش از حد

مشکل دیگر این است که فرد بزرگ‌ تر برای این که فرد کوچک ‌تر را جذب کند و زندگی تداوم یابد، باید مدام به او امتیازاتی بدهد که وی را به دوام زندگی دلگرم کند اما دادن دائم امتیاز همیشه امکان ‌پذیر نیست، زیرا گاه دادن این نوع امتیازها برای فرد بزرگ ‌تر غیر قابل‌‌ تحمل یا غیر ممکن می ‌شود و به این ترتیب از انگیزه طرف مقابل ‌‌برای ادامه زندگی می‌ کاهد.

از سویی طرف کوچک ‌تر که از نقطه ضعف همسر خویش اطلاع یافته در صدد اخذ امتیازهای بیشتری بر می ‌آید که این امر اختلافات خانواده را تشدید کرده و جو نا امنی را بر خانه حکم فرما می ‌کند و به این ترتیب خانواده ‌ای نابسامان شکل می‌ گیرد که کشمکش ‌های ناشی از آن، از ارزش والدین در نزد فرزندان می‌ کاهد و در نتیجه تاثیرات تربیتی آن ها را نیز کاهش می‌ دهد.

یکی دیگر از مواردی که متخصصین در مراکز مشاوره ازدواج در نظر می گیرند، سنجش احتمال طلاق است. معضل دیگری در خانواده‌ هایی که تفاوت سنی زوجین در آن ها زیاد است، مسئله عدم تحمل یکدیگر و وقوع طلاق است.

تحقیقاتی که روی ۲ هزار و ۱۶۷ پرونده طلاق انجام شده، حاکی از آن است که یکی از مهم ‌ترین دلایل طلاق در میان زوجین، همین تفاوت ‌های سنی، به ویژه بزرگ‌ تر بودن زن از مرد است؛ زیرا این پدیده، چه از نظر فرهنگی و چه از نظر اجتماعی، در جامعه ما پذیرفته ‌شده نیست.

در برخی موارد، این ازدواج ‌ها ممکن است به طلاق منجر نشود ولی همواره با پشیمانی همراه است؛ زیرا مشکلات ناشی از این نوع ازدواج ‌ها به قدری زیاد و غیر قابل‌‌ تحمل است که در اکثر موارد موجبات پشیمانی را فراهم می ‌کند و زندگی ‌ای سراسر مشاجره و دعوا به وجود می ‌آورد که گاهی تاثیرات آن روی زوجین و به ویژه روی فرزندان آن ها کم تر از طلاق نیست. این حالت ممکن است امکان بزهکاری و جرم‌ زایی در فرزندان را نیز افزایش دهد.

افزایش احتمال طلاق

اینستاگرام اکسیر

آیا همسران پر خطر را می شناسید؟

همسران شکاک

این افراد خطرناک مدام احساس می کند که فردی می خواهد به او صدمه بزند، از او استفاده کند و یا فریبش دهد. همیشه به این فکر می کند که آیا همسرش به او وفادار است؟ همیشه احساس می کند که مورد حمله واقع شده است و به سرعت با خشم و پرخاشگری با دیگران برخورد می کند.

همسران منزوی

این افراد به ظاهر آرام، کنار آمدن با تنهایی را از همان دوران اولیه کودکی آموخته اند و بیشتر اوقات در داخل خانه و به دور از تعامل با بچه های هم سن و سال شان زندگی کرده اند و به همین دلیل در بزرگسالی هم به روابط نزدیک با دیگران علاقه ندارند و از آن هیچ لذتی نمی برند و به غیر از اعضای خانواده هیچ کس به آنها نزدیک و صمیمی نیست.

همسران عجیب و غریب

این دسته از افراد در ابتدای آشنایی فردی جالب و منحصر به فرد به نظر می آیند، اما با گذشت زمان متوجه می شوید که با فردی کاملا عجیب و غیرعادی رابطه عاطفی برقرار کرده اید. حوادث و اتفاقات برای او معنای خاصی پیدا می کند. غالبا ظاهر عجیب و غریبی دارد. دوستان صمیمی و معدودی دارد و در موقعیت های اجتماعی به شدت احساس ناراحتی می کنند، چون دیگران با رفتار عجیب و غریب آنها رفتار مناسبی نمی کنند.

همسران‎ ضد اجتماعی

فرد ضد اجتماعی، فردی خودخواه و فاقد توانایی همدلی با دیگران است و معمولا به نیازهای دیگران از جمله همسر و فرزندان خود بی اعتنا است. این افراد سوءاستفاده گر، دروغ گو و فریب کار هستند که برای رسیدن به خواسته خود هر کاری انجام می دهند. این افراد معمولا سابقه بازداشت و مشکلات قانونی دارند چون از درک عواقب کارهایی که انجام می دهند ناتوان هستند.

همسران طوفانی (مرزی)

اگر فرد مورد علاقه شما دارای رفتارهای انفجاری و غیر قابل پیش بینی است، اگر رابطه شما با او بارها دستخوش آشوب و آشفتگی و قطع و وصل بسیار می گردد و شما همواره به این فکر می کنید که چگونه بحران های هیجانی محبوب خود را مهار کنید، باید گفت شما با یک فرد طوفانی یا به اصطلاح شخصیت مرزی ارتباط دارید.

همسران نمایشی

باید اعتراف کرد که یک شخصیت نمایشی به دلیل ویژگی های سرگرم کننده ای که دارد برای همه جذاب است. کیفیت اوائل آشنایی با یک فرد نمایشی هر چه که باشد، در نهایت توجه طلبی بی پایان، هیجانات شدید، ناگهانی و قابل پیش‌بینی نبودن او شما را به ستوه خواهد آورد و در زندگی با او همیشه احساس تنهایی خواهید کرد.

همسران خودشیفته

یک فرد خودشیفته واقعی آنقدر ذهنش به خودش مشغول است که به سختی می تواند جایی را در دنیای خودش به فرد دیگری از جمله شما اختصاص دهد. در ارتباط با یک فرد خودشیفته به طور مداوم باید احساس خود بزرگ بینی او را تحسین و تمجید کنید. معمولا فاقد حس همدلی با دیگران هستند و به احساسات و نیازهای دیگران توجهی ندارند.

همسران هراسان

اگرچه افراد اختلال شخصیت اجتنابی یا همان هراسان افراد بدجنس و خطرناکی نیستند، اما زندگی با آنها بسیار خسته کننده است. از آنجایی که یک فرد اجتنابی، کمرو، کم حرف و دارای احساس بی ارزشی و عدم کفایت و هراسان از طرد شدن توسط دیگران است، قبل از کسب احساس اعتماد و اطمینان لازم از تایید شدن توسط شما، از ورود به یک رابطه صمیمانه با شما اجتناب می کنند.

همسران وابسته

چنین فردی به شریک زندگی خود بسیار وابسته می شود و تقاضاهای فراوانی در جهت حمایت و مراقبت از خویش خواهد داشت. رابطه عاطفی با فرد وابسته پس از مدتی از حالت معمول خارج شده و به حالت والد-فرزندی در خواهد آمد و درنهایت رابطه ای که روزی خوشایند به نظر می رسید، حالت خسته کننده و توان فرسایی به خود خواهد گرفت.

همسران وسواسی

ذهن این افراد چنان مشغول جزئیات، قوانین و مقررات می شود که اجازه هرگونه تفریحی را بر خود می بندد. آن چنان کمال گرا هستند که به گونه ای افراطی خود را وقف کار می کنند و فرصتی برای استراحت و بودن با خانواده پیدا نمی کنند. بسیار با وجدان هستند و در زمینه عمل به موازین اخلاقی انعطاف ناپذیر هستند.

سوالات متداول مشاوره ازدواج

تست روانشناسی میزان تفاهم

لزوم مراجعه به بهترین مرکز مشاوره قبل از ازدواج

برای مشاوره ازدواج می توان به هر مشاوری مراجعه کرد ولی نکته مهم این است که شما تا چه اندازه در انتخاب چنین روانشناسی موفق عمل کرده اید. مراجعه به بهترین مرکز مشاوره ازدواج می تواند به شما در داشتن ازدواج موفق بیش ترین میزان همیاری را داشته باشند.