ایجاد تعادل بین شغل و خانواده در مادرانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jun 12Rating:

تعادل بین کار و زندگی به معنی مرزبندی بین زمان کاری و غیر کاری، رسیدن به تعادل بین آنها و حذف هرگونه تضاد بین آنها است. آیا یک مادر شاغل می تواند هم در کار و هم در زندگی خانوادگی خود موفق باشد؟ این کاملا امکان پذیر است. مادر شاغل بودن کار بسیار دشواری است. به طور کامل متعهد به کار و خانواده بودن وظیفه غیر ممکنی است که مادران شاغل باید انجام دهند. این کار می تواند بسیار طاقت فرسا باشد. اما نباید این گونه باشد. شما می توانید یک مادر فعال با کار تمام وقت باشید، اگر یاد بگیرید بین زندگی و کار خود تعادل ایجاد کنید. در ادامه نکاتی برای چگونگی ایجاد تعادل بین شغل و خانواده در مادران شاغل آورده شده است.

احساس گناه مادرانه را رها کنید

مادران اغلب برای “رها کردن” فرزندان شان در هنگام بازگشت به کار تمام وقت، قضاوت می شوند، در حالی که انتظار می رود که پدران به کار خود ادامه دهند و معاش خانواده را تأمین کنند. چرا این کلیشه جنسیتی هنوز در جامعه ما وجود دارد؟ برخی از زنان تصمیم می گیرند به کار بازگردند، زیرا نمی خواهند کار خود را از دست بدهند. به هر دلیلی، تصمیم به مادر شاغل بودن، انتخابی است که باید مورد تحسین قرار گیرد، نه اینکه قضاوت و محکوم شود. اگر شما احساس گناه در مورد نبودن در کنار کودک خود دارید، این احساس را رها کنید. بر روی جنبه های مثبت تمرکز کنید، اینکه شغل شما به خانواده کمک خواهد کرد. اطمینان داشته باشید که بهترین انتخاب را برای خانواده و همچنین خودتان، انجام می دهید، و فرزند شما میزان عشق خود را احساس خواهد کرد و فداکاری شما را درک می کند.

صرفه جویی در وقت

برای انجام بیشترین کار در حداقل زمان، از راه های میان بر و برنامه ریزی های استراتژیک استفاده کنید. زمان مانند یک کالا با ارزش است زمانی که شما یک مادر شاغل هستید. در محل کار به زمانی که با همکاران خود سپری می کنید توجه داشته باشید، ممکن است بر روی کارتان تأثیر بگذارد. هنگامی که در منزل هستید، به جای تلفن یا تلویزیون، بر روی ارتباط با شریک زندگی خود و فرزندتان تمرکز کنید تا اطمینان حاصل شود که زمان صرف شده با هم معنادار است.

پیدا کردن افراد مطمئن برای نگهداری از فرزندتان

دانستن اینکه فرزند شما مراقب مطمئنی دارد، بسیار مهم است زیرا باعث می شود در هنگام کار آرامش ذهن داشته باشید. پیدا کردن یک مهد کودک، پرستار بچه یا کسی که می دانید به خوبی از فرزندتان مراقبت می کند بسیار مهم است.

حفظ ارتباط با مدیر خود

یک مادر شاغل به این معنا نیست که یک کارمند با بازدهی کمتری خواهد بود. با این حال، تغییرات قطعا رخ خواهد داد. ممکن است کودک بیمار شود یا اتفاقات دیگری رخ دهد. بنابراین مادران شاغل اغلب انعطاف پذیری بیشتری در برنامه های کاری خود نیاز دارند. مهم این است که با مدیر خود ارتباط برقرار کرده و نیازهای خود را بیان کنید، و همچنین اینکه چطور می توانید کار خود را به خوبی ادامه دهید.

ارتباط مجدد با شریک زندگی

یک خانه خوشبخت، از یک ازدواج شاد و خوشبخت به وجود می آید. ازدواج خود را در الویت اول قرار دهید، زیرا تأثیر زیادی بر همه چیز خواهد گذاشت. در صورت امکان، فرزندتان را به یک مراقب مطمئن بسپارید و به یک شام دو نفره با همسرتان بروید، کارهایی که قبل از اینکه پدر و مادر شوید دوست داشتید انجام دهید را تکرار کنید.

ایجاد کردن فعالیت های خانوادگی ویژه

زمانی را که با خانواده تان صرف می کنید، واقعا با برنامه ریزی فعالیت هایی باشد که همه آن را دوست داشته باشند و از آن لذت ببرند مانند برنامه ریزی یک بازی خانوادگی یک شب در هفته، یک پیک نیک در حیاط خلوت. برای ایده از بچه های بزرگتر خود نظر خواهی کنید و اجازه دهید آنها در تصمیم گیری نقش داشته باشند.

تقسیم کردن کارهای خانه

بار کارهای خانه نباید صرفا بر روی شانه های زن باشد. در این قسمت شریک زندگی تان می تواند بسیار به شما کمک کند و کارهای بین خودتان تقسیم کنید. اگر فرزندان شما بزرگ هستند، وظایف ساده ای را به آنها بدهید تا بتوانند عادت های خوب را ایجاد کرده و نقش مهمی در مشارکت در خانواده ایفا کنند. گزینه دیگر استفاده از سرویس نظافت منزل است. ممکن است پول خرج کردن برای کاری که خودتان می توانید انجام دهید، دشوار باشد، اما اگر داشتن یک خانه نامرتب منبع اصلی استرس است، به راحتی می توانید این پول را هزینه کنید.

پایین آوردن سطح توقعات

فشار زیادی روی مادران وجود دارد از جمله طبخ غذای سالم و خوشمزه روزانه برای فرزندشان، نگهداری خانه کاملا تمیز، و پدر و مادر کامل بودن. هیچ کس جز خودتان چنین توقعی از شما ندارد. هنگامی که انتظارات تان را پایین می آورید، بسیاری از استرس های غیر ضروری را می توانید از بین ببرید. خانه شما هر زمان که مهمان می آید، به ویژه اگر مهمان نیز دارای فرزند باشد، نیازی نیست کاملا تمیز باشد. خرید شیرینی ها به جای پختن آنها، شما را به یک مادر بد تبدیل نمی کند.

فراهم کردن زمانی برای خودتان

پیدا کردن زمان برای خودتان برای حفظ آرامش و تعادل درونی در محیط کار و زندگی خانوادگی بسیار مهم است. اکثر مادران معمولا نیازهای خود در الویت آخر قرار می دهند تا از بقیه مراقبت کنند. اما اگر شما از خودتان مراقبت نکنید، چگونه می توانید به خوبی کس دیگر مراقبت کنید؟ زمانی را برای خودتان پیدا کنید و فعالیتی را انجام دهید که به شما آرامش داده و شما را شارژ می کند. برخی از این ایده ها عبارتند از: مدیتیشن، یوگا، ورزش، کتاب خواندن، نوشتن و وقت گذرانی با یک دوست.

ارتباط با دیگر مادران شاغل

شما تنها نیستید. میلیون ها مادر شاغل وجود دارد که با مسائل و مشکلاتی مانند مشکلات شما رو به رو می شوند. مادران خانه دار در طول هفته انعطاف پذیری بیشتری دارند تا با یکدیگر ملاقات کنند، اما مادران شاغل نیز می توانند همان ارتباطات را داشته باشند. به دنبال همکارانی باشید که او آنها مانند شما مادران شاغل هستند.