اهمیت تربیت جنسی فرزندان

اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۸ توسط مرکز مشاوره اکسیر0
تربیت-جنسی-min.jpg
اهمیت تربیت جنسی فرزندانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on May 12Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

اهمیت تربیت جنسی کودکان

اگر والدین کودکان خود را در رابطه با مسائل جنسی آموزش ندهند، کودکان از جای دیگر در مورد آن خواهند آموخت و فرصت القای ارزش‌های خانواده از دست خواهد رفت. پس تربیت جنسی در کودکان اهمیت زیادی دارد.

اهمیت تربیت جنسی زودهنگام

کنجکاوی در مورد رابطه جنسی یک گام طبیعی یادگیری در مورد بدن است. آموزش جنسی به کودکان کمک می‌کند که با بدن خود آشنا شوند و نسبت به بدن خود احساس مثبتی داشته باشند. کودکان کم سن و سال علاقه بیشتری به بارداری و بچه نسبت به رابطه جنسی نشان می‌دهند. صحبت درباره رابطه جنسی نیز بخشی از شروع ارتباط باز با کودک است. ارتباط زودهنگام، صادقانه و آزاد بین والدین و بچه‌ها بسیار مهم است، به ویژه هنگامی که کودک شما نوجوان می‌شود. اگر ارتباط نرمال باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که کودکان با والدین در مورد سایر مشکلات دوره نوجوانی مانند افسردگی، روابط، سوء مصرف مواد مخدر و الکل و نیز مسائل جنسی صحبت کنند.

شروع مکالمه زودهنگام در مورد رابطه جنسی و ادامه این مکالمه همراه با رشد کودک بهترین استراتژی آموزشی است. این امر باعث می‌شود والدین از صحبت ناراحت کننده وقتی که فرزندشان به سن بلوغ می‌رسد (و در حال دریافت اطلاعات و اطلاعات غلط از دوستانش است) اجتناب کنند. این مکالمه ساده‌تر از زمانی است که آن‌ها از یک تجربه زندگی، مانند دیدن یک زن باردار یا یک کودک، سر در می‌آورند. زمانی که والدین با فرزندان خود درباره رابطه جنسی صحبت می‌کنند، آن‌ها می‌توانند مطمئن باشند که کودکشان اطلاعات درست را دریافت می‌کند. والدین باید اولین منبع اطلاعات در مورد رابطه جنسی باشند. درک صحیح اطلاعات می‌تواند کودکان را از رفتارهای خطرناک محافظت کند.


مقاله مرتبط: اصول تربیت جنسی کودکان


القای ارزش‌های خانواده

 

آموزش مسائل جنسی همچنین فرصتی برای القای ارزش‌های خانواده در کودکان شما فراهم می‌کند. برای مثال اگر خانواده شما معتقد است که رابطه جنسی باید بعد از ازدواج رخ دهد، این می‌تواند بخشی از صحبت شما درباره مسائل جنسی به کودکتان باشد؛ اما این موضوع اگر هرگز مطرح نشود، این خطر وجود دارد که وقتی کودکتان به سن بلوغ برسد دیگر شنوای این موضوع نباشد. اگر والدین درباره مسائل جنسی به کودکشان آموزش ندهند، از جای دیگری در مورد آن خواهند آموخت. قرار گرفتند در مورد مسائل جنسی زودتر از آنچه که بسیاری از والدین تصور می‌کنند، آغاز می‌شود. صحبت نکردن والدین در مورد مسائل جنسی با کودک به این معنی است که والدین کنترل کمی بر چگونگی و نحوه یادگیری مسائل جنسی کودکشان خواهند داشت. برای آشنایی با نحوه پاسخگویی به سوالات جنسی کودک خود می توانید مقاله اصول پاسخگویی به سوالات جنسی را مطالعه نمایید.

آموزش تربیت جنسی

نکات کلیدی در تربیت جنسی کودکان

  • یک راهکار خوب این است که درباره مسائل جنسی با کودک خود صحبت کنید. زمانی که آن‌ها کوچک هستند. این مکالمه را همچنان که بزرگ‌تر می‌شوند، ادامه دهید.
  • یک کودک در معرض اطلاعات مربوط به مسائل جنسی از منابعی مانند مدرسه، دوستان و رسانه‌ها در سنین پایین‌تری که والدین انتظار آن را ندارند، قرار می‌گیرند.
  • والدین نباید به نظام مدرسه برای تدریس آموزش جنسی متکی باشند. اگر کودک شما در مدرسه درباره مسائل جنسی آموزش دیده است از او بپرسید که چه چیزی آموخته و چیزهایی که یاد گرفته است را با او مرور کنید.
  • آموزش مسائل جنسی باعث بی بند و باری نمی‌شود.

تربیت جنسی امن‌تر از آموزش ندادن جنسی است

مطالعات نشان می‌دهد که کودکان بیشتری در معرض تصاویر جنسی در رسانه‌ها قرار دارند، به احتمال زیاد این تصاویر در رفتارهای جنسی در سنین پایین دخیل هستند. با این حال، تربیت جنسی واقعی منجر به بی بند و باری جنسی نمی‌شود. کودکانی که آموزش جنسی را در خانه دریافت می‌کنند، به احتمال کمتری در فعالیت‌های جنسی پرخطر دخیل هستند. پس تلویزیون را خاموش کنید و صحبت کنید.

داشتن ارتباطات باز با کودکان در مورد رابطه جنسی و مسائل دیگر سالم و در دراز مدت، مطمئن‌تر است. این لزوماً به این معنی نیست که کاری آسان و بدون لحظات معذب کننده باشد. نوجوانان بیشتر گوشه‌گیر و در خلوت خود هستند. با این حال، صحبت کردن در مورد رابطه جنسی زودتر این شانس را افزایش می‌دهد که نوجوانان زمانی که با مسائل دشوار یا خطرناک رو به رو می‌شوند به والدین نزدیک شوند. صحبت با یک درمانگر کودک و نوجوان می‌تواند به شما کمک کند تا تربیت جنسی کودکتان را به خوبی انجام دهید که در نوجوانی دچار مشکل نشود.

منبع: سایت aboutkidshealth و متخصصین اکسیر


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


اهمیت تربیت جنسی فرزندانReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on May 12Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button