اضطراب امتحان چیست؟

امتحان.jpg
اضطراب امتحان چیست؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Mar 14Rating: ۵.۰اضطراب امتحان چیست؟اضطراب امتحان را اینگونه تعریف می‌کنند: نوعی خود اشتغالی ذهنی است که با خود کم انگاری و تردید درباره تواناییهای خود مشخص می‌شود و غالبا به ارزیابی شناختی منفی و عدم تمرکز حواس و واکنشهای جسمانی نامطلوب و به افت عملکرد تحصیلی فرد منجر می شود.
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

اضطراب امتحان

اضطراب امتحان را اینگونه تعریف می‌کنند: نوعی خود اشتغالی ذهنی است که با خود کم انگاری و تردید درباره تواناییهای خود مشخص می‌شود و غالبا به ارزیابی شناختی منفی و عدم تمرکز حواس و واکنشهای جسمانی نامطلوب و به افت عملکرد تحصیلی فرد منجر می شود. اضطراب امتحان نوعی واکنش ناخوشایند و هیجانی نسبت به موقعیت ارزیابی در مدرسه است.

این حالت هیجانی معمولا با تنش – تشویش – نگرانی و سردر گمی و برانگیختگی سیستم اعصاب خود مختار همراه است –آشفتگی معده – بهم خوردن ساعتهای خواب و ارامش – تغییراتی در میل به غذا – ضعف – سرگیجه – تغییر در فشار خون – میزان بالای نبض و ترشح هورمونهای آدرنالین و نورآدرنالین.

عوامل بوجود آورنده اضطراب امتحان

 • انتظار بیش از حد از خود
 • ضعف در اعتماد بنفس
 • رقابت بیش از حد
 • عدم آمادگی و برنامه ریزی لازم
 • عدم تمرکز بر امتحان و درس خواندن
 • شخصیت مضطرب و کمال گرا

مقاله مرتبط: اضطراب امتحان و روش های مبارزه با آن

مقاله مرتبط: رمز کاهش اضطراب امتحان در کودکان


درمانهای پیشنهادی برای اضطراب امتحان

تن آرامی ویا ریلکسیشن/ حساسیت زدایی منظم/ ایمن سازی در مقابل استرس/ آموزش مهارتهای مطالعه/ مقابله با باورهای غیر عقلانی و غیر منطقی/ آموزش توجه.

که در اینجا فقط می توانم به نکات مختصری در این باب بپردازم.

شیوه کاهش اضطراب امتحان

عزیزان به یاد داشته باشید که:

 • اضطراب نوعی احساس فریب انگیز است که به شما القا می کند از پس هر کاری که قرار است انجام دهید بر نمی آیید پس در شرایط اضطراب از تلاش و کوشش دست برندارید و با آرام کردن خود مانند کشیدن چند نفس عمیق و رهانمودن عضلات بدن به مطالعه دروس مشغول شوید.
 • توجه داشته باشید که افکار شخص است که اضطراب را بوجود می آورد مانند اینکه اگر در این امتحان موفق نشوم تصور دیگران در مورد من چه خواهد بود؟ و یا اینکه خود را با دیگران مقایسه می کنید و فکر می کنید که در صورت عدم موفقیتتان حتما از دیگران کم هوشتر و یا ضعیفترید و این افکار و یا این حرفهایی که بخود می زنید مطمئن باشید در اضطرابتان و در نهایت در نتیجه امتحانتان اثربدی خواهد گذاشت.پس باید سعی کنید اول از همه افکار منفی را که مانند بندی که شما را در محاصره کرده خلاص شوید و با بالا نگه داشتن اعتماد بنفستان خود را در مقابل استرس مقاوم کنید.
 • در زمانهای داشتن اضطراب سعی کنید به جمع بپیوندید و ازگوشه نشینی پرهیز کنید زیرا گوشه گیری باعث تشدید اضطراب می شود.
 • سعی کنید در حال انجام هر کار که هستید (درس خواندن و یا امتحان دادن) فقط فکرتان را متوجه آن کار نگه دارید و از پیش بینی در مورد عملکرد کارتان و اینکه مثلا اگر امتحان را خراب کردید چه پیش می آید بپرهیزید و فقط و فقط در همان زمان حال زندگی کنید تا از بهم ریختن حواستان جلوگیری کرده باشیدو در نهایت وقت و انرژی خود را سر جلسه امتحان با نگران شدن و فکر کردن به عواقب خراب کردن و یا کنجکاوی در مورد اینکه دیگران چه می کنند هدر ندهید.
 • در زمانهای امتحان از خوردن مواد کافئین دار بپرهیزید زیدا موجب بالا رفتن اضطراب می شود.
 • به خودتان بعد از هر مورد مطالعه پاداشی بدهید و همینطور بعد از امتحان بخاطر تلاشی که کردید پاداش دهید و از خود تشکر کنید.

بیاد داشته باشید تا وقتی که خودتان همیشه با دید منفی به خودتان نگاه می کنید هیچ چیزدرست نمی شود پس به تواناییهای خود ایمان داشته باشید.

هرگز از شکست نترسید


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


اضطراب امتحان چیست؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Mar 14Rating: ۵.۰اضطراب امتحان چیست؟اضطراب امتحان را اینگونه تعریف می‌کنند: نوعی خود اشتغالی ذهنی است که با خود کم انگاری و تردید درباره تواناییهای خود مشخص می‌شود و غالبا به ارزیابی شناختی منفی و عدم تمرکز حواس و واکنشهای جسمانی نامطلوب و به افت عملکرد تحصیلی فرد منجر می شود.
زمان مطالعه مطلب : ۳ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button