از دست دادن کروموزوم Y عاملی خطرناک برای آلزایمرReviewed by مرکز مشاوره اکسیر on May 24Rating: 5.0از دست دادن کروموزوم Y عاملی خطرناک برای آلزایمرتحقیقات نشان داده اند که یکی از این تغییرات کاهش و کسری کروموزوم y در خون مردان است. از دست دادن این کروموزوم در 17 درصد مردان اتفاق می افتدو این درصد در مردانی که سیگار می کشند بیشتر است. این تحقیق بیان میکند که کسری کروموزوم y یک عامل مهم برای سرطان می باشد.

لارس فورسبرگ نویسنده مسئول این تحقیق و استاد دانشگاه اوپسالا سوئد می گوید: بیشتر تحقیقات جدید بر مبنا و علت ژنتیکی اختلالات تمرکز کرده اند. جان دومانسکی از محققین این تحقیق نیز می گوید با استفاده از ابزار های تجزیه و تحلیل تغییرات ژنی که بر اثر افزایش سن اتفاق می افتند، می توان برخی بیماری ها از جمله سرطان و آلزایمر را توضیح داد.

کسری کروموزوم y یک عامل مهم برای سرطان

تحقیقات نشان داده اند که یکی از این تغییرات، کاهش و کسری کروموزوم y در خون مردان است. از دست دادن این کروموزوم در 17 درصد مردان اتفاق می افتد و این درصد، در مردانی که سیگار می کشند بیشتر است. این تحقیق بیان می کند که کسری کروموزوم y ، یک عامل مهم برای سرطان می باشد و می تواند برای پیش بینی اختلالات دیگر، از جمله آلزایمر نیز مورد استفاده قرار گیرد.

چرا از دست دادن کروموزوم y عامل خطرناکی است، معلوم نیست؛ ولی محققان اعتقاد دارند که علت این امر، کاهش توانایی دستگاه ایمنی بدن است…

از دست دادن کروموزوم Y عاملی خطرناک برای آلزایمر

محققان بیش از 3000 مرد را از نظر تغییرات ژنتیکی بررسی کردند و مشخص شد که بین کسری کروموزوم وای و ابتلا به آلزایمر در سنین بعدی ارتباط وجود دارد. در این تحقیق مردان تحت بررسی بلند مدت قرار گرفتند و در سراسر تحقیق افرادی که کسری بیشتری در کروموزوم y داشتند در سنین بالاتر درصد بیشتری از ابتلا به آلزایمر را نشان می دادند.

از دست دادن کروموزوم y پیش بینی کننده صد در صدی آلزایمر یا سرطان نیست

فورسبرگ خاطر نشان می کند که از دست دادن کروموزوم y پیش بینی کننده صد در صدی آلزایمر یا سرطان نیست. افرادی نیز بودند که کسری کروموزوم y را نشان داده بودند، ولی هیچ علائمی از سرطان یا آلزایمر را حتی در سن 90 سالگی نشان دادند. اما تاثیر کروموزوم وای می تواند دیدی نو در بیماری های مختلف در آینده ایجاد کند.

فورسبرگ و دومانسکی امیدوار هستند تا در آینده، نتایج این تحقیق را در رابطه با نمونه های مختلف و بیماری های مختلف دیگر بررسی کنند.

همچنین این تحقیق شاید تبیین کننده این موضوع باشد که چرا زن ها به طور کلی بیش از مردان عمر می کنند!

منبع تحقیق: Dumanski et al. Mosaic loss of chromosome Y in blood is associated with Alzheimer’s disease. American Journal of Human Genetics, 2016 DOI: 10.1016/j.ajhg.2016.05.014