اختلال شخصیت مرزی چیست؟

67.jpg
اختلال شخصیت مرزی چیست؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jan 9Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی (BPD)، یکی از اختلالات روانی جدی است که با بی ثباتی فراگیر و مداوم در خلق و خو، روابط میان فردی، رفتار و تعریف از خود شناخته می شود.

این بی ثباتی اغلب زندگی خانوادگی و حرفه ای افراد را مختل می کند و مانع پیشرفت برنامه های بلند مدت می شود. همچنین باعث می شود احساس فرد نسبت به هویتش مدام تغییر کند. هرچند در اغلب در مراحل اولیه بروز این اختلال، نوعی روان پریشی مشاهده می شود؛ اما در واقع مبتلایان به BPD از اختلال در تنظیم احساساتشان رنج می برند.

با وجود اینکه اختلال شخصیت مرزی نسبت به اختلال دوقطبی یا اسکیزوفرنی، کمتر شناخته شده است اما بسیار شایع تر است؛ و حدود ۲ درصد از بزرگسالان -عمدتاً زنان جوان- به آن مبتلا هستند. در میان مبتلایان به این اختلال، میزان بالایی از آسیب به خود بدون قصد خودکشی، همچنین میزان قابل توجهی اقدام به خودکشی یا خودکشی موفقیت آمیز (در اختلال شدید) مشاهده شده است. این بیماران اغلب به برنامه های درمانی گسترده نیاز پیدا می کنند و حدود ۲۰ درصد بیماران بستری شده در بیمارستان های روانی را تشکیل می دهند. با این حال، این بیماری با صرف زمان و دریافت مشاوره های تخصصی قابل درمان است.

علائم اختلال شخصیت مرزی

برخلاف مبتلایان به افسردگی یا اختلال دوقطبی که معمولاً یک خلق مشخص در آنها تا یک هفته دوام می آورد، فرد مبتلا به BPD ممکن است دوره های شدیدی از خشم، افسردگی و اضطراب را تجربه کند که تنها یک ساعت یا یک روز دوام دارند. این دوره های خلقی می تواند با خشم آنی، آسیب رساندن به خود یا سوء استفاده از مواد مخدر مرتبط باشد. بی ثباتی در تعریف و احساس این افراد نسبت به هویتشان باعث بروز تغییرات مکرر در برنامه های بلندمدت،برنامه های شغلی، گروه های دوستی، هویت جنسی و ارزش های اخلاقی شان می شود. مبتلایان به اختلال شخصیت مرزی گاهی خودشان را اساساً بد و بی ارزش تلقی می کنند یا قضاوت های ناعادلانه و سخت گیرانه ای درباره خودشان دارند. اغلب احساس بی حوصلگی و پوچی می کنند و تعریف درستی نسبت به هویت شان ندارند. این علائم وقتی حاد می شوند که مبتلایان به این اختلال احساس کنند که از حمایت اجتماعی برخوردار نیستند و تلاش هایشان برای اجتناب از گوشه گیری و انزوا هم بی فایده باشد.

الگوهای روابط اجتماعی مبتلایان به اختلال BPD اغلب بسیار ناپایدار است. نگرش این افراد نسبت به اعضای خانواده، دوستان و عزیزانشان به شدت متغیر است و به طور ناگهانی از احساس علاقه و تحسین به احساس خشم و نفرت تغییر می کند. این افراد به سادگی وارد یک رابطه می شوند و وقتی یک درگیری کوچک یا جدایی کوتاه مدت پیش می آید، به طرز ناگهانی و غیرمنتظره ای شروع به پرخاشگری و متهم کردن افراد می کنند. به همین خاطر است که مبتلایان به این اختلال به شدت نسبت به واکنش های منفی از سوی اعضای خانواده، دور بودن از آنها یا تغییر برنامه های آنها حساس هستند. به نظر می رسد ترس از دوری به مشکلات عاطفی و احساسی این بیماران با افرادی که برایشان عزیز هستند، بر می گردد. وقتی عزیزان و نزدیکان یک فرد مبتلا به BPD از او دور می شوند، این فرد احساس بی ارزش بودن می کند. گاهی اوقات این افراد به خاطر خشم از رها شدن توسط نزدیکانشان تهدید به خودکشی یا اقدام به آن می کنند.

رفتارهای مخاطره آمیز و بدون انگیزه هم در میان مبتلایان به این اختلال رایج است. این اختلال گاهی با سایر اختلال های شخصیتی نظیر اختلال دوقطبی، افسردگی و اضطراب همراه است.

دلایل بروز اختلال شخصیت مرزی

با وجود اینکه دلایل بروز این اختلال ناشناخته هستند، اما گمان می رود که عوامل محیطی و ژنتیکی در بروز این بیماری در افراد مستعد نقش دارند. تحقیقات علوم اعصاب نشان می دهد که مکانیزم های مغزی مبتلایان به این اختلال زمینه بروز اختلالات خلقی و بی ثباتی را فراهم می کند. در افراد مستعد ابتلا به اختلال BPD، آن دسته از مدارهای عصبی که مسئول تعدیل احساسات هستند، اغلب دچار اختلال هستند.

مطالعات نشان داده است که بسیاری از مبتلایان به این اختلال، نه همه آنها در کودکی نوعی از سوء استفاده، بی توجهی یا جدایی را تجربه کرده اند. ۴۰ تا ۷۱ درصد از مبتلایان به اختلال شخصیت مرزی در کودکی مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند. محققان بر این باورند که بروز اختلال BPD نتیجه ترکیب آسیب پذیری از عوامل محیطی نظیر استرس، بی توجهی و سوء استفاده در دوران کودکی با مجموعه ای از وقایع و حوادثی است که می تواند در دوران بزرگسالی منجر به بروز اختلال شود. مبتلایان به این اختلال اغلب از میان قربانیان خشونت یا سایر جرایم اجتماعی هستند.

درمان اختلال شخصیت مرزی

در سال های اخیر، روش های درمانی این اختلال شاهد بهبود قابل توجهی بوده است. روان درمانی های گروهی و فردی برای درمان بسیاری از بیماران موثر بوده است. در طول ۱۵ سال گذشته، یک روش درمانی جدید به نام روان درمانی دیالکتیک (DBT) برای درمان این اختلال ایجاد شده است که نویدبخش پیشرفت های جدی در درمان این اختلال است.

درمان دارویی اغلب برای از حذف برخی از علائم خاص این اختلال تجویز می شود؛ مثلاً داروهای ضدافسردگی یا تثبیت کننده های خلق برای درمان افسردگی های موقت بکار می رود.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


اختلال شخصیت مرزی چیست؟Reviewed by مرکز مشاوره اکسیر on Jan 9Rating:
زمان مطالعه مطلب : ۴ دقیقه

مرکز مشاوره اکسیر با مجوز وزارت بهزیستی

ساعات کاری


۱۰ صبح – ۹ عصر
شنبه- پنجشنبه (غرب)
۱۲ صبح- ۸ عصر
شنبه- پنجشنبه (شرق)
بسته
جمعه
بسته
تعطیلات رسمی

اطلاعات تماس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

۸۸۵۷۱۸۰۰ – ۸۸۰۷۸۵۸۵
۸۸۵۸۱۷۸۶ – ۸۸۰۷۸۸۴۴

شعبه فلکه اول تهرانپارس

۷۶۷۱۰۸۲۳ – ۷۷۸۸۲۸۱۷
۷۶۷۱۰۸۱۹


آدرس شعبه ها


شعبه شهرک غرب

شهرک غرب ،بلوار دادمان ، خیابان فلامک شمالی ، کوچه حیدریان پلاک ۱۸

شعبه فلکه اول تهرانپارس

فلکه اول تهرانپارس ، خیابان امیری طائمه پلاک ۱۲ واحد ۱
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز مشاوره اکسیر سلامت روان تهران می باشد . هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد .
Call Now Button